יש דין ויש דיין

מתפקדי הבית היהודי שגו קשות כשהשאירו בחוץ את הדובר הימני הרהוט ביותר, דני דיין. בנט ינהג בתבונה אם ישריין אותו.

חגי סגל , כ"ה בטבת תשע"ה

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון

הציונות הדתית התעוררה אתמול לשתי בשורות מפוקפקות: שני אישי צמרת שלה הסתבכו בפלילים, ומתפקדי מפלגת הבית שלה הרכיבו רשימה מאכזבת לכנסת, יחסית לרשימה שיכלו להרכיב.

אפשר רק להתנחם בכך ששתי הבשורות הפיכות; ייתכן ששני אישי הצמרת ייחלצו בסוף מהפרשה בלי כתב אישום, או לפחות בלי הרשעה - שהרי כל אדם חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו, אפילו אם הוא חובש כיפה או מתנחל. ובאשר לבשורה השנייה, גם היא בת תיקון: מנהיג המפלגה עדיין יכול להציל אותה מידי מתפקדיה.

מה קרה שלשום למתפקדים? אולי עודף המועמדים בלבל אותם, אולי שיטת ההצבעה המורכבת, ובוודאי השמרנות. פרסום התוצאות הסופיות הוכיח שהם אינם נועזים יותר מעמיתיהם בליכוד ובעבודה. גם הם בחרו רשימה דומה מאוד לזו היוצאת. כל חברי הכנסת היוצאת שובצו במקומות ריאליים, בלי קשר להתנהלותם הפרלמנטרית וליכולות ההנהגה שלהם. לעומתם, מועמדים טריים ראויים נדחקו אחורה. אף לא מועמד חדש אחד הצליח להסתנן בכוחות עצמו לעשירייה הראשונה.

זו רשימת בומרנג נמהרת. היא משחקת לידי אויבי המפלגה הרבים – במרכז ובשמאל – ומעכבת את תהליך ההרחבה של שורותיה. עם הרכב כזה יהיה קשה להתחרות בליכוד על משבצת מפלגת המחנה הלאומי. בניגוד לכל הסקרים הוורודים ולתחזיות האינפלציוניות, הבית היהודי עלול שלא לפרוץ את מחסום תריסר המנדטים, כי בוחרי ימין ומרכז שאינם חובשים כיפה יאבחנו אותה כמפלגת דתיים בלבד. הם יירתעו מלהצביע למפלגה שמתפקדיה הציבו מועמד/ת חילוני/ת אחד בלבד במקום ריאלי.

כאמור, ליושב ראש המפלגה נפתלי בנט יש דרך פשוטה יחסית לתיקון המעוות: הענקת שריון לדני דיין. מתפקדי מפלגת הימין שגו קשות כשהשאירו בחוץ את הדובר הימני הרהוט ביותר בשטח, שליח ציבור ותיק, מנהיג עתיר ניסיון.

כל כישוריו אלה לא עמדו לו מול יכולות הפריימריז המשוכללות של חברי הכנסת המכהנים ומול החשדנות החרד"לית בקרב שורות המתפקדים. לכן נדרשת כעת התערבות אמיצה של בנט. חוקת המפלגה מעניקה לו זכות שריון, ועליו לממש אותה בלי להתנצל. הוא צריך להסביר למתפקדים בלי למצמץ שאמנם יש דין הבוחר, אבל יש גם דיין.

בנימין נתניהו ויצחק הרצוג – איש־איש במפלגתו שלו – ינהגו אף הם בתבונה אם לא יירתעו מהביקורת הפנימית וישתמשו בזכות השריון שלהם. לנתניהו יש בעיה קשה של מחסור בנשים ובדתיים ברשימה לכנסת, בגלל קוצר הראות של מתפקדיו, והוא מוכרח לפתור אותה בתוך כעשרה ימים, לפני סגירת הרשימות.

הרצוג, במפלגה ממול, סובל ממחסור משווע במבוגרים אחראים. את הרשימה השמאלנית שהרכיב לו הפריימריז הוא מוכרח לתבל באישיות ביטחונית ממורכזת, כמו עמוס ידלין. עם כל הכבוד לסתיו שפיר או לאיציק שמולי, ידלין כבר קיבל פעם־פעמיים טלפון חירום באמצע הלילה. בסופו של חשבון, המועמדים הלא משוריינים בשלוש המפלגות רק ירוויחו מכך, כי המפלגה תהיה אטרקטיבית יותר. נכון לעכשיו, עודף הפריימריז מסכן אותן.

מתוך "מקור ראשון"