בחירה חופשית

הרב משה (מוסא) כהן , ב' בשבט תשע"ה

מוסא כהן
מוסא כהן
צילום: עצמי

כשאבירי הבחירה החופשית יצאו מגדרם

מאת משה כהן, ר"מ ויועץ חינוכי

יהדות צרפת ספגה לאחרונה מכות כואבות שהביאה להתעוררות מיוחדת. זו נובעת מכיון שזוהי קהילה שיש בה כל הזמן תנועה קדימה ועליה לארץ. אולי בשל עוצמת השונות בין דרכה של היהדות לבין הנעשה בצרפת ובודאי בשל איכותם של העולים, מגיעים בכל שנה עולים רבים מצרפת לישראל.

כמחנך אני פוגש אותם בבתי הספר והישיבות. עוד בהיותי תלמיד וגם היום כמי שמכיר את שעות הסיוע לעולים במבחני הבגרות וכד'. רבים וטובים מן העולים האלו בחרו מרצונם החופשי לאורך כל השנים להגיע להתיישבות ולהמשיך את דרכם הציונית הן בערים בקהילות ובגרעינים התורניים והן בקו החזית של ארץ ישראל. היישוב עלי למשל ידוע בקליטת העליה הברוכה שבו וגם בבית אל הקהילה ב"ה לא קטנה וכן הלאה עוד ועוד.

טבעי הוא הדבר ששר השיכון יציע לעולים הרבים שחושבים לעלות לארץ בימים אלו לבוא ולהתיישב יחד עם חבריהם וקרובי משפחותיהם בהתיישבות. טבעי להציע למשפחות ערכיות ואדאולוגיות מקום מגורים תואם את דרכם ואמונתם וכנראה שגם עם השקפתם הפוליטית. העניין הוא שהשקפתם הפוליטית היא כנראה משהו שגורם לאנשי הבחירה החופשית בארץ לצאת מגדרם.

אלו שמנופפים בכל הזדמנות על הצורך בחופש הביטוי ומתן דעה עצמאית לכולם אפילו לאויבי העם, יצאו פתאום מגדרם להגנת העולים החדשים, אולי מתוך מחשבה שהם כמו העולים בראשית המדינה שאינם מבינים כלום ויש לכוון אותם לדרך נכונה, אולי אפילו לגזוז להם פאות או להכניס את ילדיהם לקיבוצים.

בחירה חופשית היא כל מה שהציע שר השיכון, לתת אפשרות להגיע ל"התיישבות" למגורים. הרי במרכז הארץ שוק הדירות גדול ויש הצע גדול ב"ה. מאידך בהתישבות כשכל בית שנבנה נתפס, יש צורך בבניה לצורך העניין.

אולי גם חיזוקה של ההתישבות וארץ ישראל כואבת לאנשי הבחירה החופשית שמנסים לחנוק ולהצר את צעדי תושבי המדינה הגרים ביהודה ושומרון ושוב כנראה בשם חופש הביטוי וחופש הבחירה.

אנחנו עומדים לקראת בחירה חופשית במדינת ישראל, כל אזרח מוזמן להגיע לקלפי ולומר את דברו באופן דמוקרטי. מי שעדיין מתלבט למי ראוי לתת את הקול שלו כדאי שיבדוק גם את הנתון הזה. מי מאפשר באמת בחירה חופשית , מי מחנך ליהדות וציונות אמיתית ושורשית. מי שולח את מיטב בניו לקו החזית הלאומית בכל תחום ומוכן להקריב מעצמו למען עמו וארצו.

לכו להצביע.