לוחמה כימית

אמנם חשוב לקיים את הוראות ההתמגננות שמפרסם פיקוד העורף, אך עם זאת, חשוב לא פחות ואולי אפילו יותר לא לאבד פרופורציות בכל הקשור ללוחמה הכימית בה עוסקת רבות, התקשורת בארץ ובעולם.

ד"ר אריה בכרך , כ"ז באדר ב תשס"ג

בימים אלו תופסת הלוחמה הכימית חלק נכבד מעיסוקה של התקשורת ומתודעת הציבור. כיוון שכך כדאי אולי להכניס את הדברים לפרופורציה הראויה להם. ברצוני להדגיש כי אין בדברי משום הפחתה בגורם הסיכון הכרוך בלוחמה כימית, עם זאת הכרת העובדות לאשורן יכולה לאפשר לנו לתפקד ביתר שיקול דעת ולהפחית את ההיסטריה שהיא, לטעמי, הבעיה החמורה יותר.

ראשית, למען הדיוק יש לציין: אין "גז עצבים". זהו מושג מוטעה, הנעוץ בעבר הרחוק בו השתמשו בגז הכלור כגז מלחמה. כיום זהו מושג מושאל בלבד ויש בו כדי להטעות. כושר חדירותו של גז אמיתי גבוה מאוד ויכולת ההתגוננות מועטה, לכן הסיכון ממנו גדול.

"הגזים" המקובלים בשמוש הם ארבעה עיקריים- טאבון, סרין, סומן, ו-VX על פי המתפרסם בתקשורת, בידי העיראקים טאבון וסארין.

חומרים אלו במצבם הנורמאלי, דהיינו בטמפרטורת החדר, מופיעים בצורת נוזל ומשקלם המולקולארי גבוה, תכונה המשפיעה על נדיפותם וחידורם לעור. צפיפות האדים שלהם גבוהה ולכן הם נוטים "לשקוע ולרדת למקומות נמוכים.

כל "הגזים" הללו אינם יציבים במים, הם מתפרקים במגע עם מים ומאבדים את כושר רעילותם. כיוון שכך הרי שביום גשום, יציבותם וממילא גם יכולת ההרעלה שלהם מוגבלת למספר דקות עד שעה לכל היותר. המסקנה המתבקשת היא שאכן, אטימת חריץ הדלת עם סמרטוט רטוב יעילה למדי.

מכל האמור לעיל עולה שיכולת פיזור "הגזים" במטרה להרעיל אוכלוסייה מוגבלת מאוד. צורת הפיזור העיקרית היא 'אירוסול'-תרסיס, שהם טיפות נוזל זעירות (כמו בכל ספריי או דיאודורנט). מנגנון פיזור זה ויעילותו ידועה לכל אדם המשתמש בתכשירים השונים, מגבלת הרוח והלחות קריטית מאוד במנגנון זה.

הסכנה העיקרית להיחשפות להרעלת גזים כפי שנעשית על ידי העיראקים המצרים והרוסים היא במקומות פתוחים בהם אין יכולת להסתתר במבנים סגורים ומוגנים.

לסיכום, הסרין נדיף מהטאבון (לחץ אדים גבוה יחסית ועדיין שמינית משל מים), אבל חדירותו דרך העור מוגבלת. ברם, שניהם רעילים מאוד גם בכמות קטנה יחסית. לעומת אלה, "גז" ה-VX מאוד מאוד לא נדיף.

באשר להגנת מסכות האב"כ נציין כי מנגנון ההגנה שלהן מבוסס על כושר ספיחה עצום של חומר הנקרא פחם פעיל המצוי בפילטר. כושר ספיחה זה נפגם כאשר הפילטר נחשף ללחות, על כן יש לשמור אותו יבש. בתנאים אלו אורך חיי המסכה ארוכים מאוד ויעילותה אינה נפגמת.

יחד עם כל האמור לעיל, עם סיום הדברים, ברצוני לשוב ולהדגיש, בשעת חירום קיימת חשיבות גדולה מאוד לחבישת המסכה ולכניסה לאזור המוגן.

כדאי להיות מודע, ועם זאת, לא מומלץ להיות שאנן.דוקטור אריה בכרך הוא כימאי ורוקח