פוליטיקאי מוצלח וממולח

בועז פוקס , י"ב בשבט תשע"ה

דעות נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: עצמי

"המרוויח הגדול מהבחירות הללו הינו בנט ומפלגת הבית היהודי", זעקו הכותרות ערב פיזור הכנסת ה-19.

לאף אחד מהפרשנים הפוליטיים לא היה הסבר הגיוני מדוע נתניהו נכנס למערכת בחירות כשכוחו הפוליטי בתחתית, כולם אמרו שכל-כך נמאס לו מלפיד עד כדי החלטה שיעשה כל שביכולתו כדי לפטרו, גם אם יעלה לו בתפקידו. אף פרשן לא חשב לרגע על כך שנתניהו ייצא מרוויח ממערכת בחירות זו וגם אם חשב, לא אמר את זה בקול, מחשש שיאשפזו אותו בביה"ח לחולי נפש בכפייה.

אך כבכל מערכת מעריכות, נתניהו יודע את העבודה. "פוליטיקאי מוצלח וממולח" כפי שכינהו כריס וואלס, המגיש הבכיר בפוקס-ניוז. יוכיח זאת סקר ערוץ 1 שפורסם ביום חמישי האחרון אשר מעלה כי אילו הבחירות היו נערכות היום מפלגת הליכוד הייתה זוכה לעשרים ושבעה מנדטים. יועציו של נתניהו לא אכזבו הפעם עם ברית 'ביברמן' ועובדים על קמפיין איכותי, כשהמטרה מספר אחת שלו: הבסת מחנה השמאל בראשות בוז'י וציפי.

ולא סתם כתבתי בוז'י וציפי, זה חלק מהקפיין. נתניהו פתח בקמפיין עם ציטוטים אנטי-ציונים לכאורה של מועמדים שונים ב'מחנה הציוני' והמשיך עם סרטון 'אובמה והטלפון' ולאחריו סרטון 'הגן ילדים' שזכה לחשיפה רבה, הרבה בזכות העתירה לועדת הבחירות נגדו. מבחינתו, המטרה היא שהציבור יראה אותו כרה"מ בנימין נתניהו, אותו אחד עם מבט רציני וסמכותיות. ואת יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג וציפי לבני כבוז'י וציפי, שני ילדים. או אנחנו או הם.

נתניהו המשיך להפתיע בקמפיין מוצלח עם שריונו של בני בגין שהיה מהלך מאד חכם מבחינתו. בזמן בו נופפו במחנה הציוני בהתבטאויות של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל, נתניהו אימץ לצידו את השר בדימוס שיתן פייט ויגן על שמו. נתניהו המשיך ונופף בהזמנה מהקונגרס וכעת אמר גם תודה רבה לחיזבללאה על ההזדמנות להוכיח לעם כמה ישראל חזקה ואולי גם להחזיר את הקמפיין לשעבר: 'ראש ממשלה חזק, ישראל חזקה'.

נתניהו יעשה הכל כדי לשמור על כס ראש הממשלה גם בקדנציה הבאה. מבחניתו זה יהיה הניצחון הגדול ביותר שלו. מלבד ניצחון כנגד מחנה השמאל, זה יהיה ניצחון נוסף: ניצחון כנגד ממשל אובמה שעושה הכל למנוע את בחירתו של נתניהו לקדנציה רביעית. נתניהו קורא את המפה הפוליטית באמריקה ויודע שעוד שנה וחצי הדמוקרטים יפנו את כיסם לטובת הרפובליקנים, מה שיהווה תהום בין היחסים עם אמריקה כיום ליחסים עם אמריקה אז.

מבחינת הרפובליקנים, נתניהו שותף למאבק נגד אובמה והוא יקבל את כל הכבוד הראוי לו על עמידתו לצידם בזמן כהונת אובמה. כן, גם על הנאום בקונגרס שנותן לנתניהו רווח פוליטי גדול בישראל הם מאד מעריכים אותו. והוא ימשיך להפתיע, אתם תיראו, ולא רק בקמפיין "או אנחנו או הם" אותו מיחזר ממפלגת העבודה.

זהו, עד כאן דברינו על נתניהו. כעת נעבור למרוויח הגדול של הבחירות, אבל רק לשעבר. הכירו את יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט. אילו בנט היה מעריך שיהיה לו רבע של רבע מהכאב ראש שחווה במהלך מערכת הבחירות הזו, הוא היה עושה הכל כדי למנוע את הפלת הממשלה.

בכל בוקר חדש מחכה בנט לשמוע על הסערה החדשה שעלולה להתחולל במפלגתו. ראשי הקמפיין אובדי עצות והמלחמות לא מפסיקות: ציטוט של ההוא, התבטאות של השני, סיפור שקרה עם השלישי בזמן מאורעות תרפ"ט ופרישה של הרביעי. כאילו לא דיי לו בצרות שבתוך ביתו, חווה בנט מתקפה קשה מהתקשורת ומארגוני השמאל אותה מנסה להדוף בכל הכוח, אך ללא הצלחה.

הקמפיין לא מתרומם, היועצים נואשים ובנט נוחת ל14 מנדטים, כך ע"פ סקר ערוץ 1 האמור. בנט ינסה לעשות הכל כדי להחזיר את המצב לקדמותו, אך בלי עבודה קשה וריסון הכוחות שבמפלגתו - הוא ימצא את עצמו מסיים את מערכת הבחירות הזו שוב עם שנים-עשר מנדטים. ולא, סדרה של ביקורים בבתים לא תעזור, גם תורנות תליית שלטים לא תעזור. בנט חייב קמפיין איכותי, יציב ומנהיגותי.