הטבע שלנו הוא הסלב האמיתי

השבוע מציינים ברשת את שבוע הכפילים. לאילנות ולטבע אין כפילים, אין תחליף ואנו חייבים לשמור עליהם ועל שאר נכסי הטבע בקנאות רבה.

צחי דיקשטיין , י"ג בשבט תשע"ה

דעות צחי דיקשטיין
צחי דיקשטיין
צילום: יח"צ

השבוע מציינים ברחבי רשת האינטרנט את שבוע הכפילים, המכונה 'שבוע הדופלינגר' זהו שבוע שבו מיליוני גולשים נלהבים מחליפים את תמונות הפרופיל האישיות שלהם בתמונות של סלבריטאים שדומים להם. 

על רקע שבוע הדופלינגר אנו נציין בעוד יומיים את חג האילנות ט"ו בשבט. להבדיל אלף אלפי הבדלות, לאילנות ולטבע אין כפילים, אין תחליף ואנו חייבים לשמור עליהם ועל שאר נכסי הטבע בקנאות רבה.

ט"ו בשבט הוא לא רק מועד שבו מציינים את ראש השנה לאילנות, אלא יום חג עם אמירה מרכזית: למשאבי הטבע אין תחליף, לא ניתן להחליף אותם בהינף מקלדת ועכבר, ומחובתנו לשמר ולדאוג לו לאורך שנים.  

קיימים מגוון תחומי חיים שבהם כישראלים אנו יכולים לשמש כאור לגוים עבור מדינות אחרות, והסוגיה הסביבתית היא אחת מהן. שורשי ערך השמירה על ארצנו שזורים ונעוצים במקורותינו ומהווים בסיס איתן להיותנו אזרחים נאמנים ואכפתיים למדינתנו וארצנו.

ט"ו בשבט מזכיר לנו מידי שנה, שכחברה עלינו לאמץ את הגישה הירוקה ולהנחילה בקרב בני הדור הצעיר. כשם שאנו דואגים לניקיון וטיפוח ביתנו וסביבתנו, מחובתנו לטפח ולשמר את המרחב הציבורי, יישובינו, שכונותינו, ערינו ושבילי ארצנו ולדאוג לשמירה על סביבה בריאה.

מתוך אמונה זו, מרכזי אשכולות קושרים באופן טבעי וישיר את הכרת הארץ, מקורות התנ"ך והחינוך הסביבתי כיחידה בעלת קשר גורדי שאינו ניתן לפרימה. כאשר בני הדור הצעיר והמבוגר רואים ומכירים את פניה של ארצנו היפה באופן בלתי אמצעי, שומעים את סיפורי המורשת וטועמים מחוויית החיבור לארץ ולמקורות, אזי שהנחלת הגישה הסביבתית הירוקה הופכת לטבעית יותר, והרווח הוא של כולנו כחברה נעימה, איתנה וערכית יותר. כי לטבע שלנו אין מחליף, אין כפיל הוא אחד ומיוחד, והוא הסלבריטי האמיתי.