נתנאל עוזרי – העוז והענווה

ברוך מרזל , ט"ז בשבט תשע"ה

ברוך מרזל
ברוך מרזל
צילום: Hadas Parush/FLASH90

השבוע, בטו' בשבט,התכנסנו לאזכרה לקדוש נתנאל עוזרי הי"ד, אשר נרצח על קידוש ה' בקרב שהתקיים בביתו בגבעה 26, גבעת שם ה', כאשר מחבלים ארורים תקפו אותו ואת משפחתו בליל שבת קודש.

נתנאל - נתי הי"ד, לא ברח, הוא השיב מלחמה שערה, פצע והניס את תוקפיו, ובמהלך הקרב מסר את נפשו. בהמשך, לאחר מותו, בחסות ממשלת הימין, הרסו בברוטאליות ואכזריות גם את ביתו, מאחז גבעה 26. כדאי לדעת שבאותה התקופה, היו אנשים המוגדרים כימין הדתי, אשר ניסו להבין את ההרס הברוטאלי, שהרי המאחז אינו חוקי. רק בהמשך, הבינו כולם שהפגיעה בגבעה 26 נתנה הכשר לפגיעה בגוש קטיף ולהקפאות הבניה השונות עד יום זה. נתי הי"ד היה הראשון.

על דוד המלך אמרו חז"ל את הביטוי "עדינו העצני", שהיה מעדן עצמו כתולעת בבית המדרש ומקשה עצמו כעץ בשעת הקרב. כזה היה נתי, כל מי שהכירו ידע, חש, ראה כי לפניו ניצבת דמות מרשימה של אמת מוחלטת, עוז, גבורה וענוה. נתי היה גיבור במלא מובן המילה. נתי היה סמל למציאות של אמת, הוא מעולם לא נרתע מאויב, היה ראשון בכל, היה סמל לעמידה יהודית גאה והוביל את הפעילות והעשייה הרבה במאבק מול אויבינו הקמים עלינו לכלותינו. עם זאת, במקביל, יחד עם אומץ ליבו והנהגתו המרשימה בהתיישבות ובדרישה להוציא את אויבינו, היווה נתי מודל חיקוי ייחודי של ענווה וצניעות, התמדה בלימוד ובעשיית חסד. בלימוד התורה ניכר נתי כשבשנות לימודו בישיבה התמיד להקדים ולהגיע ראשון לבית המדרש, גם בשעות הלילה המאוחרות שקד על תלמודו בתורת הרב כהנא, בלימוד הירושלמי כולו, הבבלי, הרמב"ם והעמקה בלימוד התנ"ך. בנוסף למד שחיטה, ניקור וסופרות סת"ם ועשה חיל בכל מקצועות התורה.

שיעורים רבים העביר נתי בישיבה ומחוץ לה – בהלכה, במחשבה, בתנ"ך ובספרי הרב – הרב כהנא. נתי ניכר בחסד כאשר בכל יום שישי הקפיד לנסוע לבקר ולשמח את העצורים היהודים כשישבו בכלא רמלה ותל מונד. נתי למד בימי חמישי כל הלילה כולו, ובבוקר, לאחר תפילת שחרית יצא לבקרם ולשמחם. באחד מלילות שבת, בשעות הלילה, הגיע לישיבה אורח לאחר ששהה בירושלים עם אשתו שכרעה ללדת, נתי מיהר וסידר מיטה לאורח, ולעצמו, בפשטות האופיינית לו, הסתפק במזרון על הרצפה. נתי נרתם לכל משימה והיה איש אמת אשר רק ה' בורא עולם עומד נגד עיניו.

נתי, שליווה את מורינו הרב כהנא הי"ד כבר מנעוריו, הקים ביחד עם מיכאל בן ארי את נוער כך, היה שותף מוביל לכל הפעילויות, בחסד, בשיפוץ מצבות בית העלמין בהר הזיתים, במאבק בהתבוללות ובסיוע לכל נזקק. נתי זכה והיה ממייסדי ובכירי תלמידי ישיבת הרעיון היהודי, שהיוותה עבור הרב כהנא את הבסיס להנחלת משנתו התורנית העצומה, אשר יסודה במידת האמת, במסירות נפש ובאהבת ישראל עצומה ואמתית, ואשר עומדת מאחורי המעשים, ההחלטות והעשייה הרבה בחיי היום יום הפרטיים ובהובלת האומה.

דמותו הטהורה של נתנאל עוזרי עומדת לנגד עינינו היום כאשר אנו עדים למציאות של עלמא דשיקרא, מציאות שבה אנו רואים אנשים הזועקים ומפרסמים כנגד שחרור מחבלים, זאת אחרי שבפועל הם עצמם היו שותפים בשנתיים האחרונות לשחרור גדולי הרוצחים של אהובינו, אנו עדים לאנשים המציגים עצמם כדואגים להכנסה של האזרח ולהורדת יוקר המחיה אחרי שבפועל היו שותפים להורדה קשה בקצבאות הילדים והכנסת משפחות רבות למעגל העוני, אנו שומעים אנשים המציגים עצמם כמגני עולם התורה לאחר כריתת ברית עם הלוחם נגד עולם התורה ונתינת יד לפגיעה אנושה בלומדי התורה ובאחזקתה.

מנתי הי"ד, נלמד כולנו וניקח איתנו לחיי היום יום האישיים ולעשייה הציבורית הרחבה, את האמונה, המסירות הרבה לקיום דבר ה', ללימוד התורה, לחיזוק עולם התורה והמצוות, לסיוע לכל נזקק בכל תחום, לקידוש שם שמים במאבק נגד אויבינו, לעשייה של ספרא וסייפא אשר ירדו כרוכים מן השמים והכל מתוך דבקות במידת האמת בבחינת דובר אמת בלבבו.