זה הרבה מעבר ליכולת הגרעינית

תגיות: אירן
ד"ר גבי אביטל , כ' בשבט תשע"ה

קשה עד מאוד היא השחייה נגד הזרם. קשה שבעתיים היא השחייה כאשר הזרם עכור. שיהא ברור, לא מדובר במחירי הדיור, בהשפעת המונופול של תנובה על משק החלב, בשיטות הוראה במערכת החינוך או בגודל המענק לעובד המצטיין.

כאן מדובר בסיכון דרמטי של מדינת ישראל, ללא שמישהו יירה ולו כדור אחד.

תהליך התחמשותה של איראן בנשק גרעיני אינו תוצאה של מצב פוליטי כזה או אחר בישראל, או אפילו בארה"ב הגדולה. אדרבה, למרות השתיים. מפני שבחזון ההנהגה האיראנית האויב הציוני הוא מכשול, אבל לא הגדול מכולם. בחזון זה אמנם אין מקום לישראל במרחב התיכון, אך מטרת העל של מנהיגי איראן היא שליטה במרחב עמי ערב בואכה אירופה. לפחות.

מדוע אסור לישראל לאפשר מצב שבו איראן תחזיק בנשק גרעיני? ביום של נקודת אל־חזור אמיתית, כזו שבה הפצצה מוכנה להרכבה על ראש טיל, יתחיל מירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. הוא לא ייעצר מעל משולש ברמודה. פניה של איראן עמוק בדרום אמריקה. בעלות הברית המערביות במפרץ הפרסי ייכנעו לאיראן. המשמעויות הכלכליות תהיינה הרסניות לארה"ב ולעולם החופשי. איראן תהיה ראש החץ הערבי והיא תומלך למלכת העולם המוסלמי הדוהר על גרעין אל המערב.

איראן לא תשתמש בפצצה נגד ישראל. אפשר לגרום לקמילתה, חלילה, של ישראל על ידי נפנוף בפצצה בלי לירות אותה. יהודי הארץ יחיו בחרדה מתמדת. אלה שתינתן להם ההזדמנות - יעזבו. אלה הנשארים יתמודדו עם גוויעתה של הכלכלה הנחשבת לחזקה בכל קנה מידה. משקיעים ימשכו את כספם ומרצם, ותהיה האטה נרחבת בכל הפעילויות. התלות הביטחונית מול ארה"ב תגבר עד למצב שבו כדי להתניע טנק יהיה צורך באישור הממשל.

אם ייכשלו המאמצים הדיפלומטיים, על ישראל להתעלם כליל מאזהרותיהם חסרות השחר של עמותות "ביטחוניות" ולתקוף את איראן. אם לא תהיה השמדה מוחלטת של כל מתקני הגרעין, לפחות התחמשות איראן תידחה בשנים רבות. השמדת תשתית ואמצעים טכנולוגיים אפשרית מאוד, שהרי ייצור פצצה לא מסתכם בסרכזות או באורניום מועשר.

למהרהרים אחר התסריט הזה, אשר כולל תגובה איראנית מוגבלת, יש לומר: על שולחן הדיונים עומד מחיר של כמה עשרות אזרחים וחיילים במקרה הקיצוני ביותר ונזק מלחמתי של כמה שבועות - למול פוטנציאל הרג של אלפי יהודים ועוד כמספר הזה של פצועי חום וקרינה. לפעמים יש להחליט בין כאב נסבל לסיוט מתמשך מפני שאחרי שנים רבות של עמימות הכוח הישראלי, מותר לשחרר את האיל על קרניו ולהוציא את ישראל מסבך הרפיסות והפחד. מבחני ההיסטוריה מלמדים שבטווח הארוך ישראל מנצחת.

הזרם העכור שבו נתון רה"מ, השוחה נגד הזרם בעולם בכלל ובישראל בפרט, עלול להיות בכייה לדורות. חובה על נתניהו לנסוע לארה"ב כחלק ממאמץ כולל ולהבהיר פעם נוספת עד כמה גדול ההימור על חייה של מדינתנו אם איראן תתגרען. לתזכורת, כמעט כל הממסד המדיני־ביטחוני בישראל ובארה"ב וכמעט כל מדינות העולם התנגדו להשמדת הכור בעיראק ב־1981. בדיעבד היה ברור שההחלטה הנועזת של בגין, כנגד הזרם, היתה מוצדקת.

מתוך "ישראל היום"