לא סומך על ביבי

הרב משה (מוסא) כהן , כ"ב בשבט תשע"ה

מוסא כהן
מוסא כהן
צילום: עצמי

בהתלבטות על מי לסמוך יותר או על מי אני סומך פחות, למי משני ה "ביתים" לתת את הקול,האם לביבי או לבנט, בזאת ישנה התלבטות.

שניהם מייצגים מפלגה גדולה עם עתיד שלטוני, ייצוג לסקטור רחב שיכול להיות מאוד משמעותי בעשיה שלו, בתיקים שינהל, בהחלטות שיוביל. למדנו בקדנציה האחרונה כמה משמעותי נעשה מקומו של אדם טוב וחשוב שהופך מח"כ מהשורה לשר מן המניין. אורי אריאל נשאר אותו אדם טוב ואכותי למחנה הציוני דתי ומשקיבל כלי עבודה משמעותיים לידיו כשר הבינוי והשיכון פעל וקידם באמצעותם דברים ברמה לאומית.

שתי מפלגות שמציגות חזון לאומי, שיש בתוכן שילוב של דתיים וחילוניים ברמות כאלו ואחרות, באחוזים כאלו ואחרים, עם עשיה פוליטית ברוכה ועם אנשים שכבודה של ארץ ישראל והמלחמה על שלמותה, עומדות לנגד עיניהם. שתי מפלגות שאפילו יש האומרים שחשבו לרוץ ברשימה משותפת.

כאן מתחיל דיון במי מבין השניים לתמוך שהרי לבסוף מצביעים רק פעם אחת. האם "בנט עם הכיפה הקטנה" שלא תמיד מתייעץ עם רבנים ולא ברור עד כמה הבית אצלו פועל על פי הגדרת השו"ע היהודי, או בביבי שהביא עלינו הקפאת בניה פעם אחר פעם ומביע הסכמה לחלוקת הארץ לשתי מדינות. האם לתמוך במי שיש לו אמירה חד משמעית ולא מתנצלת אך לא תואמת את האני מאמין החרדלי שלי והלוחמני שלי או לתמוך במי שעליו נאמר שעל פי הרוח הנושבת ידבר וינאם החל ממקום תחת השמש ועד נאום בר אילן.

האם לתמוך במי שדואג לגרעינים התורניים ברחבי הארץ שמחוללים לאט לאט מהפכה חברתית בערי ישראל ומאירים להם את אור התורה, או לתמוך במי שהוא חלק ממהלך דורסני של קיצוצי תקציבים לישיבות והצרת רגליהם של לומדי התורה ואגב גם של אלה המשלבים אותה עם שירות צבאי ומסירות למדינה. מכיון שאלו הם צדדי הדיון מבחינתי הוא לא מתחיל. ברור לי מי עדיף על מי. אני לא מתלבט.

תמיכה בבית היהודי תבטיח מפלגה גדולה מצידו של ביבי שתדחוף לטובתה של מדינת ישראל על פי השקפתי בתחום הלאומי והערכי ובתחום הארץ הישראלי.

עדיין אפשר לומר שבכל מקרה גודל הגוש הלאומי הזה יהיה אותו הגודל בכל הצבעה שלא תהיה. אך ההבדל הגדול יכול להיות סביב כמה דברים.

ראשית ככל שהבית היהודי יהיה גדול יותר, יאלץ ראש הממשלה לתת מקום משמעותי לאנשי העשיה של הבית היהודי בממשלה ובכנסת. יותר שרים שמחוברים ומזוהים יותר עם הדרך הציונית דתית ואגב לא כמגזר אלא כדרך שרואה את העם כולו ורוצה להוביל אותו חזרה למקום הערכי והטוב ששייך ומתאים לעם ישראל בארצו.

גם לבנט צריכות להיות מושכות לימין ולתורה. אם נתבונן ברשימת החכים במקומות המסופקים בשתי המפלגות נראה שבבית היהודי נמצאים שם דמויות של עשיה ותורה כמו אורית סטרוק ששמה הולך לפניה בכנסת הנוכחית ומחכ"ים מכל גווני הקשת. אביחי בוארון שמוביל קו של תורה והתיישבות ונחי אייל שהיה שנים מנכל תקומה ומביא איתו את הרוח הזו אל הכנסת והעשיה. דמויות אלו עדיפות בעיני על המסופקים ברשימת הליכוד בהם אנשים שאני לא בוטח בהם בנושאים של שלמות הארץ ואין לי מושג מה יעשו ביחס לעולם התורה. ככל שאגדיל את כמות המצביעים למפלגה יגדלו סיכוייהם של אלה להיות בתוכה.

דווקא בגלל שהכיפה של בנט לא מספיק גדולה אומר שההצבעה לבית היהודי על ידי רבים וטובים מאיתנו תביא פנימה אנשי תורה ועשיה שיחזקו אותו מימין וישלימו את המפלגה להיות בית יהודי ראוי לשמו.

מעבר לכל האמור, אני לא סומך על ביבי שאכן בכוונתו שלא ללכת עם השמאל, הנקרא מחנה ציוני והתמיכה בו עלולה להביא אותנו לממשלת אחדות שתמיט עלינו אסונות לאומיים ותורניים. דווקא בית יהודי חזק יאלץ את ראש הממשלה ללכת עם הבית היהודי ולבנות עם שאר המפלגות הנאמנות לדרך ממשלת ימין לאומית ונאמנה לערכי עם הנצח

האדם הוא יצור חברתי, לכל אחת ואחד מאיתנו ישנם מעגלי חברה גדולים וקטנים, רבים הם המתלבטים וכל אחד מאיתנו יכול להיות שגריר ומסביר לטובת העניין ולטובת ההצלחה הלאומית של כולנו. היו ברוכים.