​טיול בטוח: 5 טיפים איך לשמור על הילדים

צחי דיקשטיין , כ"ג בשבט תשע"ה

דעות צחי דיקשטיין
צחי דיקשטיין
צילום: יח"צ

בני הנוער שלנו הוכיחו בשביתתם האחרונה מלפני מספר שבועות, כי הטיולים חשובים להם וכי הם אינם מוכנים לוותר עליהם.

ואכן, אין ספק שהלמידה מחוץ לכותלי בית הספר והטיול הם אמצעי ראשון במעלה להכרת הארץ, מורשתה ונופיה. אך היציאה מחוץ לשער בית הספר מחייבת הכנה מקדימה והבנה של השטח, והמטיילים צריכים להיות ערוכים לכל תרחיש. על רקע העדכונים הבלתי פוסקים על מזג האוויר הסוער שמשתולל ברחבי הארץ, והדיווחים האחרונים על חילוצם של שתי תלמידות כיתה י"א שאבדו השבוע במהלך טיול באזור המכתש הקטן, אנו צריכים לזכור שישנם כללי ברזל חשובים שיש להקפיד עליהם בכדי לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו במהלך טיול וסיור בשטח.

טיילו עם גוף מוסמך ואחראי

בין אם אתם יוצאים לטיול ביוזמתכם באופן עצמאי ובין אם אתם מטיילים כחלק מקבוצה מטעם מוסד חינוכי בארץ, דאגו לצאת בליווי ארגון מוסמך שמכיר את השטח ויודע לתת מענה במצבים שונים. ברמה האישית, באחריותנו לדאוג שהפרטנרים שלנו מכירים את המסלול והאזור וכי הם מתמצים בשטח. ברמה המוסדית, על מנהלי בתי ספר ואנשי חינוך שאחראיים על חייהם של התלמידים לוודא שהמלווים בטיול מוסמכים על ידי משרד החינוך ומנהלת הטיולים. חשוב לבדוק שהמדריך מוסמך להדרים באזור המטויל וכי הוא בקיא בשטח אליו התלמידים יוצאים. כמובן שמיותר לציין כי בלי קשר לרמת המדריך, כל יציאה לטיול חייבת להיות מאושרת על ידי משרד החינוך והגורמים המוסמכים לכך.

קווים ברורים וסימוני דרך

בתחום הטיולים יש חוקים מאוד ברורים, רבים אף יגידו חוקים נוקשים מאוד. כל המסלולים בארץ מסומנים, לכן מדריך שיוצא עם קבוצה לשטח חייב לדעת מה הסימונים אומרים. כשם שמחובתו של נהג רכב לדעת מה משמעות התמרורים וסימוני הדרך בכביש, כך גם מדריך או מטייל עצמאי חייבים להכיר מה משמעות סימני הדרך בשטח.

ציוד מתאים

לא רבים יודעים זאת, אבל בתחום הטיולים יש מגוון רחב של אמצעים המסייעים לשרוד ולעבור את הטיול בבטחה. טרם יציאתכם וודאו שהציוד שברשותכם תקין ומתאים לאזור בו אתם מטיילים. ללא עוררין, אחד הדברים החשובים ביותר לטיול היא מפה עדכנית של השטח אליו אתם יוצאים. בנוסף, בעידן הסמארטפונים והוואטס-אפ חשוב מאוד לצאת עם סוללה נוספת לפלאפון (או מטען נייד), לא בכדי לבדוק עדכונים בפייסבוק או באינסטגרם אלא למצבי חירום בהן נידרש ליצור קשר עם כוחות ההצלה.

מצב בריאותי

טיול הוא פעילות גופנית. בין אם מדובר במסלול ארוך למיטיבי לכת ובין אם מסלול קצר וקליל, היציאה לטיול דורשת מאמץ פיזי מהמטייל. לכן, וודאו שאתם מסוגלים לצלוח את המסלול המתכונן. מורים והורים - מיותר לציין כי אישור רפואי הינו קריטריון חובה, אך באחריותכם גם לוודא שהילדים והתלמידים כשירים לסיור, לכן דעו להפעיל שיקול דעת.

תנאי מזג אוויר

בדיקת תנאי מזג אוויר לפני הסיור ובמהלכו, הינה אולי אחת הפעולות החשובות ביותר המוטלות על מטיילים, בייחוד בתקופה זו של השנה. מזג האוויר מתעתע בנו בכל יום, לכן עלינו להיות עם יד על הדופק. לפני יציאה לסיור וודאו שמזג האוויר מאפשר את סוג הטיול שאתם מתכננים, ואם יש חשש או צפי למזג אוויר סוער עדיף להימנע מיציאה לסיור. כלל זה נכון הן לגביי מטיילים פרטיים והן לגביי אנשי חינוך שיוזמים טיולים במסגרת בית ספרית. אחד הקשיים הגדולים איתם התמודדות הנערות שאבדו השבוע, הוא מזג האוויר. למזלנו הפעם זה נגמר בטוב, ובתום שעות ארוכות של חיפושים ומאמצים רבים הן אותרו. אך מחובתנו למנוע מלכתחילה את המקרה הבא.