חציית קו אדום

עלינו לזכור שפגיעה בראשי ישיבות ובזילותה של שאלת רב פשוטה ותמימה עשויה להיות אומללה לדורי דורות.

נפתלי קנדלר , כ"ג בשבט תשע"ה

בשבוע האחרון נוכחנו לדעת שחציית קוים אדומים עשויה להיות קלה ומהירה. הרב דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, קיבל טלפון מצעיר המתחזה לתלמיד ותוך מספר שעות הפכה שאלה תמימה להקלטה זדונית ולכותרת ראשית באתרי האינטרנט.

מעבר לכך שאותו מתחזה חיבל באחת מהנקודות הקדושות שעומדות בבסיס בית מדרש – שאלת תלמיד את רבו – הוא גם פגע בציבור הדתי לאומי כולו.

תחילה לגבי המעשה; קשה לדמיין מה חשב לעצמו אותו צעיר כשניצל את זמינותו האינסופית של הרב דרוקמן לכלל ישראל וזאת בידיעה שהרב כאיש חינוך יתייחס בכובד ראש לשאלתו, והכל כדי לייצר ספין פוליטי מיותר. בין אם הצעיר עשה זאת על דעת עצמו ובין אם נשלח על ידי אחרים, הרי שצריך להיות ברור לכולם שישנם חוטים שאסור לקרוע ואין לערבב בין קמפיין פוליטי לביזויו ברבים של תלמיד חכם עצום.

אבל המעשה הבזוי הזה הוא רק חלק מתפיסה שמסתכלת לטווח הקצר מבלי להבין את השלכות המעשים לעתיד הימין. כתומך מובהק של 'הבית היהודי' אני יכול לומר בצורה חד משמעית שאשמח מאוד שמפלגת 'יחד' תעבור את אחוז החסימה, שכן קשה למצוא מבין מצביעי ה'בית יהודי' כאלה שאינם חוששים מאובדן עצום של קולות הימין, וברור כי מטרת העל היא שותפות של הציבור שלנו בממשלה לאומית חזקה .לכן, נשמח לראות את מפלגת 'יחד' יושבת בקואליציה הבאה כחלק מגוש הימין.

אלא שהציפייה היא שגם מפלגות 'יחד' ו'עוצמה לישראל' יבינו שישנה כאן שותפות גורל ויגישו סיוע למפלגות הימין האחרות. תקיפת ה'בית היהודי' מבריחה קולות מהציונות הדתית כולה כאשר הסתכלות לטווח הקצר עשויה להמיט עלינו נזק פוליטי בטווח הארוך יותר. למרות זאת, חוסר האחריות הלאומית של אותו צעיר מתחזה לא הייתה חד פעמית לצערנו, אלא היא חלק מתופעה מתחזקת שבאה לידי ביטוי עוד קודם לכן בתקיפתם הפומבית של ר"מים בישיבת שדרות את ראש ישיבתם, מכיוון שהעז לשבח את מנהיגותו של נפתלי בנט על תרומתו בשנתיים האחרונות לגאוות הציונות הדתית, שגם אם מטבע הדברים עולים מתוכה חילוקים בין הגוונים והמחנות השונים, הרי שבוודאי שהשפעתה הברוכה על ציבור שלם אינה מוטלת בספק.

אנו נדרשים להסתכל מעט קדימה על היום שאחרי הבחירות. כל אחד מצביע בקלפי כראות עיניו, אבל חינוך ילדינו ואחדות הציבור צריכים לעמוד לנגד עינינו. התנצחות רבנים זה בזה והתנצחות תלמידים ברבנים בנושאים פוליטיים, יחד עם השוואות מיותרות לגבי מידת שמירת המצוות ורמת הרוחניות של מתמודדים במפלגות השונות – גורמים כבר היום לנזקים חינוכיים שאין לדעת כמה כבדה תהיה השפעתם. זאת בעוד שתוצאות הבחירות עשויות להישכח לאחר מספר ימים, קרעים בתוך הציבור שלנו עלולים להישאר כאן שנים רבות.

כפי שהחליטה מפלגת הבית היהודי שלא לתקוף את מפלגת הליכוד משום חשיבותו של גוש ימין חזק, כך עלינו להחליט שקווים אדומים לא ייחצו עוד. עלינו לזכור שפגיעה בראשי ישיבות ובזילותה של שאלת הרב הפשוטה והתמימה עשויה להיות אומללה לדורי דורות. אני תקווה שלמדנו שיעור מאירועי השבוע האחרון שיזכירו לנו בצורה עוצמתית יותר שישנם עקרונות שעלינו לשמור מכל משמר.