בית יהודי חזק

יוסף רוסו , כ"ט בשבט תשע"ה

דעות נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: ערוץ 7

אפשר להאמין לאלי ישי – הוא מנסה להוכיח את כוחו האלקטורלי בקרב ציבור בוחרי ש"ס. אבל כיום כבר קשה מאוד להאמין למי שנכנס לחיי הפוליטיקה (תנועת 'רעננים') תחת טיקט אחד – לא טיקט תורני, ולא תחת דגל הפריפרייה ולא ימין ולא שום כלום, אלא רק מסר אחד (חשוב מאין כמותו): אין יותר פילוג בציונות הדתית. ופתאום עושה הפוך בדיוק.

אבל קשה לאהוב את מפלגת יחד גם בגלל הדרך שבה נוקטים חלק מרבניה. אנחנו בשום אופן לא נאמר כאן מילה על הרבנים הגדולים והעצומים הרב אבינר והרב טאו שליט"א עפר אנחנו לרגליהם, אבל מאידך לא הוגן יהיה לבקש לשתוק נוכח ההתנהלות של עוד ועוד ר"מים ורבנים מאותה קבוצה צעירה שאך לפני שנתיים היו בראש המלחמה נגד הרבנים הצעירים שהובילו מערכה על הרבנות הראשית לישראל שהייתה מנוגדת בתכלית לדעת זקני הציונות הדתית. פתאום כאן הם עצמם יוצאים נגד זקני הרבנים ובלי להתבלבל – טוענים שהם בעצם מכירים את העובדות טוב מכולם וכל היתר קצת סנילים שהולכו שולל ע"י הח"כים התחמנים של הבית היהודי. כך, אבל בדיוק כך מתחילה רפורמה של היהדות. כן, גם כשזה מגיע ממקום של שמרנות.

שטבון, בניגוד לרבנים שמחבקים אותו כעת, יודע היטב שלא חוק הגיוס ולא חוק הפונדקאות היו הסיבה – כל חברי הסיעה, הוא יודע היטב מכולם, הגיעו לשולחן הדיונים במציאות פוליטית שהיום מתגלית כאחת המורכבות שידענו, וביחד, הם התעקשו להביא את כל סוגיות דת ומדינה ל'מועצת רבנים' מהזקנים ובחירים של עם ישראל כיום, מועצה שהלכה והתגבשה לראשונה בהיסטוריה של הציונות הדתית. ובעצה טובה איתם ניתבו חברי הסיעה את הסערות האלה באופן לא יאומן. לא הכל הוא מבחן התוצאה אבל גם מבחן תוצאה היה כאן. החוקים הקשים נדחו ושונו לטובה אחד אחרי השני. כך היה עם החוק הפונדקאות (שבהתחלה התקבל ע"י הרבנים ודווקא הח"כ הסבו את תשומת ליבם למטרה החד-מינית שהוא נושא בתוכו), כך היה עם חוק הגיור, כך היה עם חוק רב ראשי, ועוד.

אפשר להגיד הרבה דברים על מפלגת יחד – אבל מי שאומר שהיא תורנית יותר מהבית היהודי הוא במקרה הטוב טועה ובמקרה הגרוע יותר מבזה את מה שהתגלה כ'מועצת גדולי הציונות הדתית' דה פקטו, שלא רק תומכת בבית היהודי אלא גם מלווה אותה צמוד בכל הקשור ליחסי דת ומדינה. אמת, זו בהחלט לא מפלגה שהרבנים הם המכריעים בה את ההכרעות ההנהגתיות והפוליטיות, בדיוק כפי שנהוג היה בימי הסנהדרין וימי הנביאים. יש למערכת היחסים הזו סימוכין גם בהיגיון הפשוט וגם בעולם הסוד – המלכות נמצאת בעולם הזה מעל הנצח וההוד.

אבל בואו נעזוב את המפלגה הזו, הדבר הכי עצוב בפלג התורני המצומצם שתומך בה ושבעצם כל עניינו לנגח כל העת את הבית היהודי – הוא בכך שהוא איבד את הכלי הכי חשוב וקריטי שהציונות הדתית עבדה עליו כל כך קשה. עין טובה. עין טובה על פי מה שלמדנו אינה מידה טובה או חסידות – היא כלי ריאל-פוליטי, חברתי, שרק איתו אפשר לנהל ולקדם בתקומת ישראל במאתיים השנים האחרונות.

היו לנו כמערכת המוני שיחות ומפגשים עם מבקרי הבית היהודי. מצאנו את עצמנו תמהים נוכח חוסר יכולת כמעט מיסטית להקשיב אל הטענות וההפרכות שכנגד. הם המשיכו לציין במניפולציה 52 הצעות חוק רעות שהוצעו בכנסת האחרונה, מניחים לכל השומע לקבל את הרושם כאילו הבית היהודי הוא זה שיזם אותן. בעוד התמונה הפוכה בדיוק – הבית היהודי בלם ונלחם בהן. וכך הלכה והתחדדה ההבנה שאת הביקורת הזו אם אכן ישנה – כבר לא נכון לשמוע מהאגף הזה שהחליט לנטוש במודע את הכלי בוחן המציאות שקוראים לו עין טובה. ולכן כפי שהזהיר אותנו הרב קוק וכפי שראינו לא פעם אצל – חילונים וחרדים – כשאין עין טובה אין גם ישרות ובנייה. ואז מגיע השלב הכי עצוב, נוצרת כבר חוסר מוטיבציה להקשיב ולהידבר ולשמוע את הדברים הכנראה חשובים שיכלו היו לצמוח מהאגף הזה.

רק הליכוד יכול

אבל הסכנה שבה אנחנו נמצאים והבשורה שצריך לבשר היא הרבה יותר דחופה מכל מלחמות המגזר המעצבנות כל כך בשעה לא פשוטה שכזו.

אין יותר רומנטי מלעזור לליכוד בעת צרה, כשהשמאל נושף בעורפו ומנסה להקהות מכוחו, אבל המוטיבציה הזו לעזור לימין מסמאת את עינינו מלהיזכר לאילו דברים אחראי כאן הליכוד. אנחנו בכוונה לא כותבים בנימין נתניהו כי הוא לא העניין בדיוק כמו שבנט לא העניין. למפלגה יש גנטיקה משל עצמה והמנהיג יכול להביא אותה לידי ביטוי, לקדם אותה מגמה או שתיים קדימה.

זה כמעט מדהים עד כמה אנחנו טובים בלהדחיק את העובדה שרק הליכוד יכול. רק הליכוד היה יכול להיות זה שמפנה את ימית ואת סיני למרות שבורא עולם נתן לנו אותם. רק הליכוד יכול היה לקרוע מעלינו את גוש קטיף. רק הליכוד יכול שלא להכריע את המלחמה בעזה בצוק איתן.

אבל מה שאנחנו הכי אוהבים להדחיק, הרבה יותר מההדחקה של סיני ושל ההתנתקות הוא את מה שהליכוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו עולל למדינת ישראל בחמש השנים האחרונות. עד נתניהו הייתה מדיניות ציונית ימנית רשמית של מדינת ישראל ולצידה הבלחות של שיגעונות של שמאל. אבל נתניהו עשה את החמור מכל – הוא הפך את מדיניות השמאל הכי קיצוני למדיניותה הרשמית של מדינת ישראל. כיום מבחינת העולם – עם ישראל השלים עם מדינה פלסטינית. מבחינת העולם הפינוי הדרמטי הבא הוא עניין של זמן וייתכנות טקטית.

ואת זה גם אנחנו מסרבים להפנים: הליכוד עם הח"כים המצוינים שיש בו, בדרך לעוד פינוי דרמטי שמי שעוצר אותו כרגע הם הפלסטינים וכל מיני התפתחויות רנדומליות בפוליטיקה הישראלית והעולמית. גם הפעם הח"כים 'הטובים' יבעטו ויצעקו ואולי אפילו יפרשו, אבל זה יקרה.

ההיפנוט שלנו אחרי בנימין נתניהו הטוב והציוני והחובב מסורת, מובן אבל הוא אחת הסכנות הכי חמורות שהיו עד כה למדינת ישראל.

כאמור למפלגות יש גנטיקה – הליכוד עם כל הח"כ המצויינים שיש בו – בנוי על תורת ז'בוטינסקי. והיא תורה חשובה מאוד בהתפתחות הציונית אבל היא ממש לא תורת ישראל.

למה נצביע לבית היהודי

נלך אחר ידידנו קלמן ליבסקינד ונאמר גם אנחנו באופן פשוט שנצביע הבית היהודי. כי אנחנו דתיים לאומיים גאים – שהקב"ה הוא חלק מרכזי בשגרת חייהם, אוהבים את התורה, אוהבים את עם ישראל, ובעיקר מאמינים בעם הזה. נצביע הבית היהודי כי הוא המיינסטים הדתי לאומי. הוא בני עקיבא, עזרא ואריאל, הוא ההשתקפות הפוליטית של החיים שלנו בבניית האופי של המדינה היהודית ישראלית שלנו. הוא אריאל וסלומיאנסקי. הוא בנט וסמוטריץ'. נצביע הבית היהודי כי אנחנו מאמינים שחילוניים רבים נושאים בקירבם את החלק האלוקי שאין בנו ושאנחנו זקוקים להם כמו שהם זקוקים לנו. כי אנחנו זקוקים לאלי אוחנה וחוץ מזה שחולצת השבת שלנו לבנה ושלו בצבע אחר, אנחנו לא טובים יותר מאף אחד.

אבל לא רק בגלל זה, זה לא פחות בגלל שאנחנו מאמינים שלהתחבר למי שאינו דתי אינו יכול לבוא דרך ויתור על עולם הערכים שלנו. כי אנחנו מאמינים שיחד עם החיבור הבלתי אמצעי הזה עם חילוניים, אני חייב לשמר את החינוך הדתי של ילדינו שמסביר כמה קיום תורה ומצוות הוא העוגן היחיד שיכול לגלות את רצון ה' בעולם. לצד האהבה הגדולה והתלות שלנו בשכנים חילונים בחברי מפלגה חילוניים, אנחנו נסביר לילדנו עד כמה הקשר של התפילה הוא קשר של חיים עם הקב"ה. נדגיש להם שבדרך לחיבור נכון ובריא והכרחי עם כל עם ישראל צריכים להבליט את הציציות שלנו. להתפלל יותר לה', לסדר את כיסוי הראש. להעמיק בלימוד תורה ישנה וטובה ולא רק מתחדשת. יש עתיד לחיבור הזה רק עם התרבות שלנו נשארת יהודית גאה ולא מתרפסת ומתחפשת.

מרחב המנדטים שבו הבית היהודי פתח את מערכת הבחירות הנוכחיות עמד על בין 12 לבין 25 מנדטים. מדובר על מנעד ענק שתלוי בגורמים רבים – האחרון שבהם הוא אסטרטגיית הקמפיינרים המוכשרים של הבית היהודי. הגורמים הראשונים הם הציבור הרחב – עד כמה הוא יבין שמדובר במערכה חשובה שטרם הייתה כאן שנים ארוכות, גם אם לא תושלם במערכת הזו. התוצאה תלויה בעד כמה אנשים שמאמינים בתורת ישראל כתשתית הציונות המתחדשת יאמינו בעצמם ובעיקר בכך שעם ישראל רוצה בשורה כזו ומוכן לקבל אותה.

פורסם ב"עולם קטן"