כשפעיל "אם תרצו" הגיע לכנס "הארץ"

אורן בוטובול , ג' באדר תשע"ה

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

לאחר שלפני שבועיים ביטלו הח"כים מהימין את השתתפותם בוועידת הארץ לדמוקרטיה, הסתקרנתי לראות מה כל כך מאיים בכנס בחסות הקרן החדשה לישראל.

אל וועידת ישראל לדמוקרטיה שנערכה אתמול (שלישי) בהנגר 11 בנמל ת"א הגיעו מאות אנשים. כ-85% מהם מעל גיל 60. כולם מחזיקים את אותה השקפת עולם, את אותו סט ערכים ומשתייכים לאותו מחנה פוליטי. לפני כשבועיים עוררה הוועידה סערה כאשר החליטו הח"כים מהימין להחרים את הוועידה, לאחר שכבר אישרו בה את השתתפות. הסיבה לביטול היא מתן החסות של הקרן החדשה לישראל, שהיא גוף השנוי במחלוקת בקרב מרבית הציבור הישראלי.

הכנס נפתח עם דבריו של מו"ל עיתון הארץ עמוס שוקן שגינה את ההיעדרות של שר והח"כים מהימין, וטען שמעשה ההחרמה של הדיון הוא לא דמוקרטי, אבל הדיון צריך להתקיים בכל זאת. לטענת שוקן וחבריו בקרן החדשה לישראל הכנס חייב להיערך משום שהם חשים סכנה גדולה לדמוקרטיה  בישראל. אך לא כל הימנים ביטלו את השתתפותם. מי שכן הגיעו לקחת חלק היו דני דיין, יועז הנדל ושמעון ריקלין שהתקבלו ברגשות מעורבים מצד הקהל.

בוועידה נערכו ארבעה מושבים של דיון: האם מדינת ישראל יכולה להיות יהודית ודמוקרטית, האם הימין עדיין ליברלי, גבולות חופש הביטוי ועצמאות בית המשפט העליון. בין לבין עלו לנאום נאומים פוליטים ביותר, חוצבי להבות, וצפויים מאוד ח"כ יצחק הרצוג, "הקרן החדשה היא מתנה לעם ישראל" וח"כ זהבה גלאון. שניהם כצפוי תקפו את ראש הממשלה על התנהלותו, שניהם השתמשו במגוון הסיסמאות הידועות על דמוקרטיה, זכויות אדם וסכנה שיש לדמוקרטיה היום. שניהם גם חלקו דברים חמים לקרן החדשה לישראל, שבין הארגונים שלה נמצאים אירגונים שתורמים לדה-לגיטמציה של מדינת ישראל בעולם כמו "בצלם", "שוברים שתיקה" ועוד.

הכנס עצמו היה עמוס במסור כפול. מה שמותר לאירגוני החברה האזרחית במימון הקרן החדשה, לא ראוי שיעשה בידי אף גוף אחר. הדוגמאות שעלו בכל אחד מהמושבים היו רבות מספור. אחד מהמקרים הבולטים היה בפאנל שנערך על חופש הביטוי בין צוק איתן לשארלי הבדו, אווה אילוז מזכירה את ארגון "אם תרצו" שמפעיל לחץ על האקדמיה הישראלית, במקרה הנ"ל בעקבות תערוכת כוחה של מילה במכללת ספיר בה הוצגו חמסות עם הכיתוב "איטבח אל יהוד", ובשאר מקרים אחרים, מצד שני אין בעיה עם עשרות ארגונים אחרים שמפעילים לחצים שונים במגוון רחב של תחומים.

ח"כ גלאון אף הוסיפה שרדיפה אחרי הקרן החדשה לישראל היא לא דמוקרטיה, בעוד אירגוני הקרן רודפים ועושים דה-לגיטמציה לכל מי שאינו מתיישר עם הקו שלהם, הקו הנכון, הנאור הדמוקרטי. כל מי שמזכיר לאומיות מוכרז כלאומני, כל מי קצת מדבר על יהדות הוא משיחי או חשוך. אין בעיה שחנין זועבי לא תקרא לרוצחי שלשות הנערים "טרוריסטים", אבל אסור לחלק את העיתון "שארלי הבדו" ברחוב ובקמפוסים. בקיצור, הצביעות חגגה.

שמעון ריקלין טען שהשמאל מזדעזע כשמשווים אותו לנאצים, בעוד בעיתון הארץ משווים מתנחלים לנאצים, ואף אחד לא פוצה פה. כאן כבר התחילו להישמע הערות וצעקות מהקהל, כולל אנשים שהגיעו עד לבמה עצמה. רוב הדוברים בפאנלים היו אנשי אירגוני הקרן לחדשה למיניהם, אם ניקח את הפאנל האחרון על עצמאות בית המשפט העליון, מול דניאל פרידמן שמבקר בחריפות את האקטיביזם השיפוטי ישבו עו"ד מיכאל ספרד, חסן ג'אברין, טליה ששון ומרדכי קרימניצר. כולם חברים בקרן החדשה או באירגונים הנתמכים על ידה. היה מצחיק לראות את פרופ' קרמינצר מתפתל בכסאו כשניסה לסתור את טענותיו של דניאל פרידמן.

באחת ההפסקות, לפני הנאום של ח"כ גלאון הציפו עשרות פעילים את הכנס עם חולצות ירוקות כאילו זה היה כנס של מר"צ. בין כל האנשים שהיו הבחנתי בנערה אחת עם חולצה בצבע בורדו וכיתוב צהוב "גאה להיות יהודי". היא סיפרה שזאת חולצה מימי צוק איתן, ושהיא ימנית שבאה לשמוע את הנאמר בכנס.

היא הגיעה מירושלים יחד עם עוד שתי חברות שלה, וסיפרה שהרבה אנשים פנו אליה והרימו גבה לפשר החולצה. אחת הנערות מאוד התרגשה לראות נעמי חזן, נשיאת הקרן החדשה לשעבר, ההיא עם הקרן על המצח. כששאלתי אותה אם היא מכירה את הקרן, היא סיפרה רק על האירגונים ה"טובים" שלה, שמשמשים כעלה תאנה לאירגונים הפחות טובים שלה, שפועלים לביטול זהותה היהודית של המדינה, ורודפים אחריה חיילי צה"ל בחו"ל, ומסייעים לדה-לגיטמציה של ישראל בעולם כמו בדו"ח גולדסטון ו-וועדת שאבאס.

לסיכום היום הכנס היה צפוי, המסרים היו אותם מסרים, המוסר הכפול והצביעות של השמאל רק קיבלו במה מכובדת יותר, ורשמית יותר. ההחרמה של הח"כים מהימין אולי מנעה דיון מעניין וענייני יותר שיכל להתפתח במקומות מסויימים, אבל האורחים שבאו מן הצד הימני של המפה סיפקו את מנת האקשן שהכנס הזה היה צריך.

אפשר לבקר את המחרימים ולטעון שזה צעד אנטי דמוקרטי ואנטי ליברלי, אבל אני מבין את המבטלים שלא רצו לקחת חלק באירוע הממומן ע"י גוף שלקח בעלות על הדמוקרטיה, ומנסה לשנות את זהותה היהודית של ישראל. הרי על כך הצהירה סמנכ"לית הקרן לשעבר חדווה רבינוביץ' כשאמרה שישראל לא תהיה עם רוב יהודי עוד 100 שנה, אבל אין מה לחשוש, היא תהיה דמוקרטית יותר. עם דמוקרטים כמו אלה שצעקו על שמעון ריקלין ודני דיין, אשרינו!