אובמה מתנגד, וציפי והרצוג חוששים

ד"ר אברהם שלום , י' באדר תשע"ה

אורח
אורח
ערוץ 7

מדוע מתנגד אובמה להופעה של נתניהו בפני הקונגרס? הטענה כי הנאום הוא התערבות של נתניהו בפוליטיקה המפלגתית של ארה''ב היא שקר גמור.

נתניהו מבקש להשמיע לאמריקנים מה שידוע לו על התחמשות אירן בנשק גרעיני. ראש ממשלת ישראל ינאם הן בפני הרפובליקנים והן בפני הדמוקרטים בסנט שיבואו לשמוע אותו. גם אובמה יכול לנהוג בנמוס ולבוא לשמוע את הנאום. ההחרמה של אובמה היא הנותנת עדיפות למפלגה הרפובליקנית אשר מכבדת את בת הברית של ארה''ב לעומת אובמה העוין את ישראל.

אובמה מתנגד להופעה של נתניהו כי אינו רוצה שנתניהו יגלה את האמת לקונגרס. אובמה מאפשר לאירן לפתח נשק גרעיני ומסכן את אמריקה ואת ישראל ואת כל העולם. אובמה אומר כי הנאום מקלקל את היחסים עם ארה''ב. מה יותר מקולקל מן הצעד של אובמה הנותן חפש לאירנים להתקדם להשגת פצצות אטומיות?

אלו היה לנו בכנסת ראש אופוזיציה המבקשת לשמור על בטחון ישראל - ולא הרצוג וציפי המבקשים רק להיכנע - הייתה גם מפלגת העבודה תומכת בנסיעה של נתניהו לקונגרס האמריקני. מפלגת הבית היהודי, תומכת בנסיעה של ראש הממשלה לארה''ב, מאמצי נתניהו להגן על ישראל, ואינה מבקשת שמר נתניהו ידחה את נאומו עד אחרי הבחירות.

המפלגות יהדות התורה ויחד בראשות אליהו ישי אינן חברות בממשלה, אבל הן תומכות במאמצי ראש הממשלה להביא מידע חיוני לקונגרס כדי שהצירים יקבעו עמדה על ההסכם המתגבש עם אירן.

הופעות של מר נתניהו באירופה בזמן מלחמת לבנון השנייה הייתה להן השפעה חשובה לטובת ישראל בדעת הקהל בעולם. אז כיהנה ציפי לבני כשרת החוץ. אבל לא הייתה מסוגלת למלא את תפקידה. הגב' לבני נעלמה מן התקשורת העולמית ולא יכלה להסביר את עמדת ישראל. בנימין נתניהו - אז ראש האופוזיציה - נסע ללונדון ובכמה הופעות בטלוויזיה יצר מצב חדש של הבנת עמדת ישראל.

הנסיעה של נתניהו להופיע בעולם ולהסביר את מלחמת ישראל מול החיזבאללה, הייתה אז לפי בקשת דליה איציק, חברת מפלגת העבודה ושרה בממשלה של אולמרט. כך הוכיחה דליה איציק, ציונית ובת למשפחה של יוצאי עירק, כי אינה סובלת מתסביכים גלותיים של פחד מפני הפריץ הפולני. בניגוד לדליה איציק עומדים חוששים ציפי לבני והרצוג להרגיז את אובמה כמו שפחדו יהודים חסרי מגן בגולה במזרח אירופה להרגיז את הפריץ.

בגולה לא נשמע על יהודי שיתקע סכין מטבח בבטנו של פורע אשר נכנס לבית משפחה לשדוד ולרצוח. היהודים חששו שאם יהרגו את הרוצח, יתנקמו הגויים וישחטו את שאר היהודים באותו כפר או עיר. בגולה לא היה לנו צבא, ובני עמנו לא קמו על רודפיהם, כי חששו ישראל שאם יתגוננו תבוא עליהם נקמה יותר גדולה של השלטונות.

כיום יש לעם ישראל מדינה, וראש ממשלתה הוזמן על ידי יושב ראש הסנט האמריקני לשאת דברים בפני חברי הסנט. במדינת ישראל נתקפים בפחד וחשש מר הרצוג והגב' לבני , מדוע נעזר מר נתניהו בידידי ישראל באמריקה. בעיני ראשי האופוזיציה, החולמים להחליף את מר נתניהו בשלטון, מורת הרוח של אובמה על תמיכת הסנט בישראל, יותר מפחידה מן הסכנה של הפצצה האטומית אשר אירן בונה ומבקשת להטיל עלינו.

מדינת ישראל אינה יכולה להפקיר את בטחונה בידי תנועה אשר ראשיה כשלו מול האויב בעבר. בסיום מלחמת לבנון השנייה כנגד החיזבאללה כשלה שרת החוץ בהסכם הפסקת האש, ובהחרבת גוש קטיף ומסירתו לידי החמאס כשלו מפלגות קדימה והעבודה, של לבני והרצוג. עתה, הם מתנגדים להופעה של ראש הממשלה בפני הידידים באמריקה, לחזק את עמדת הסנט מול סכנות הפצצה האירנית.