מבחן המגזר הדתי-ציוני

ד"ר מרדכי ניסן , כ"ד באדר תשע"ה

הציבור הדתי-ציוני על גווניו יכול להכריע איזה ממשלה תוקם לאחר הבחירות ביום שלישי.

ככל שיוכיח בגרות פוליטית ואחריות לאומית, יעזור לליכוד להיות חלק בקואליציה הבאה, לפי כל הרכב מפלגתי אפשרי. לשם כך הזדהות מגזרית איננה הדרך להשגת מטרה עליונה זו.

פעילי הציונות הדתית המובילים בשדה הפוליטי נקטו בשלושה מהלכים נועזים. משה פייגלין ניסה לכבוש את הליכוד, ונדחף החוצה. נפתלי בנט מנסה לפתוח את גבולות המגזר ולהפוך את המפלגה לשאר חלקי ציבור הישראלי. אם תרצו, דמוי-ליכוד ב. דרך שלישית היא חיבור עם קבוצות "חרדיות-ספרדיות" בהנהגת אלי ישי – שהנסיון לכך כעת, שנראה מאולץ ולא טבעי, יהיה הנסיון הראשון והאחרון.

אנשי המגזר הדתי-ציוני נכשלים, ולא מהיום בכלל, בכפיות טובה מזעזעת כלפי תנועת הליכוד, מנהיגיה ונציגיה בכנסת, שרק הודות להם נעצרה הנסיגה מיהודה ושומרון. הודות להם נשארה ההתיישבות על כנה, ויוכלו חיי המתנחלים להתנהל בצורה סבירה לאורך השנים. תמיכה ציבורית ומשאבים כלכליים היו לחמצן הקיום כנגד מזימות השמאל לחנוק המפעל הציוני ולהרוס הכל.

ברגע מכריע זה בפתח ההצבעה ביום ג, מתבצרים הדתיים במגזריות קלוקלת וצרת-עין. הם לא מתרוממים לתודעה לאומית-ממלכתית. אין מחשבה בהירה לגבי ההשלכות מזרימה חופשית וללא בקרה ולאורך שנים, מתנועת הנוער בני עקיבא למכינות קדם-צבאיות, ועד חיק המפד"ל והבית היהודי של בנט. יש כאן כוונות טובות, אך מעשה בלתי רצוי.

איך קרה שאף רב בעל שיעור קומה במגזר לא הבין על נכון להמליץ לצאן מרעיו להצביע נתניהו? מדוע אף אחד לא משתחרר מחישוקי בית גידולו וחינוכו לרמה לאומית בשם כלל עם ישראל? הייתכן שמורשת הרב קוק חדלה לפעול רק ברגע שהדתי-לאומי ניצב מול הקלפי?

הליכוד היא המפלגה בה' הידיעה של עם ישראל. הכי לא מגזרית בצביון המצביעים או המצע שלה. היא בית יהודי-ישראלי מזה הרבה שנים לפני שבנט ניסה לחקות את המודל, אם שינויים קטנים ולא משמעותיים בכלל.

רוב הדתיים עדיין תקועים עם מנטליות של מועדון נוער וחיבור לחבר'ה המוכרים מהגן. אבל עכשיו זקוקה הליכוד נואשות להמון קולות ולמספר מנדטים מספיק כדי לבלום את השמאל מלהוביל בממשלה הבאה. אלקין וחוטובלי, דנון ולוין, קרא ויעלון, ושאר מועמדי הליכוד ברשימה, לא מגלים פחות נחישות בענייני ארץ ישראל מסטרוק ויוגב.

זו שעת המבחן של הדתיים, שבידיהם הכוח להוכיח שהמדינה והעם עומדים מול עיני מצביעי כוכב השחר ואפרת – ולא סיפוק כמעט ילדותי שעוד שומר שבת יישב בכנסת.