לשם שינוי: אבו-מאזן צודק

העדר הרצף הפלשתיני הוא המונע הפיכת שטחי יו"ש לחמאסטן כמו עזה, הוא המונע ירי רקטות מג'נין על עפולה וירי פצמ"רים על כפר-סבא.

חגי הוברמן , כ"ד באדר תשע"ה

דעות אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: עצמי

בתוך סערת מערכת הבחירות, הלכו לאיבוד בים המלל הפוליטי דברים מעניינים מאד שאמר יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן בשבת שעברה, בוועידה הכלכלית הבינלאומית הנערכת בשארם א־שייח'.

בין האיומים שהרשות הפלשתינית תבחן מחדש את יחסיה עם ישראל ואת שיתוף הפעולה הביטחוני בין מנגנוני הביטחון למערכת הביטחון בישראל, ובין דברי הלהג השגרתיים שלו שישראל "ממשיכה לפעול לייהוד ירושלים באמצעות טיהור אתני והקמת התנחלויות (לטעמי לא מספיק – ח.ה.) וממשיכה בפשעיה כנגד העם הפלשתיני בעזה באמצעות המצור שהיא מטילה על הרצועה" (ישראל היא היחידה שמעבירה לערביי רצועה סחורות, מזון, דלק ומספקת להם חשמל ומים – ח.ה.) אמר אבו מאזן כי "ישראל שולטת על יותר מ-60% משטחי הפלשתינים בגדה המערבית".

שמעתם טוב? אבו-מאזן, ברגע של חוסר תשומת לב, אמר משפט אחד של אמת: ישראל שולטת על כ-60% משטחי יהודה ושומרון. כלומר: היא אינה שולטת על 40 אחוזים משטחים אלו. 40 אחוזים משטחי יהודה ושומרון, סדר גודל של גוש-דן כפול 40, אינם תחת 'כיבוש' – גם לפי דברי אבו-מאזן מול עשרות מנהיגים מכל העולם בשארם א-שייח'.

אבו-מאזן רק שכח להוסיף פרט 'שולי' אחד: שבאותם 40 אחוזים משטחי יהודה ושומרון, מתגוררים 95 אחוזים מכלל האוכלוסיה הפלשתינית בשטחים אלו. לא בכל השטח. השטח הערבי המיושב בקושי מגיע לעשירית משטח יו"ש. לפלשתינים מרחבים ריקים פי שלושה מהשטח המיושב שלהם – שרובו ככולו אינו תחת 'כיבוש', אפילו לפי עדותו של אבו-מאזן.

והרי זה בדיוק מה שטוען הימין הישראלי: טענת ה'כיבוש' היא שקרית. ארץ-ישראל כבר חולקה בהסכם אוסלו. 40 אחוזים משטחי יו"ש, גוש-דן כפול 40 כאמור (כמה אנשים גרים בגוש-דן? כמחצית ממספר הפלשתינים ביו"ש? תחשבו איזו רווחה היו לתושבי גוש-דן אם היו מרחיבים את שטחם פי 40), שבהם נמצאים 95 אחוזים מהאוכלוסיה הפלשתינית, נמצאים בשלטון פלשתיני, עם אוטונומיה פלשתינית נרחבת, תחת פרלמנט פלשתיני עצמאי, עם ממשלה (קבינט) פלשתיני עצמאי, עם משטרה פלשתינים וכוחות ביטחון פלשתינים עצמאיים. לפלשתינים יש עצמאות גם בלי מדינה.

אמת, השטח הפלשתיני אינו ברצף טריטוריאלי אחיד. הוא מפוצל בגושים שונים, גדולים וקטנים, לטובת ביטחון מדינת ישראל. העדר הרצף הפלשתיני הוא המונע הפיכת שטחי יו"ש לחמאסטן כמו עזה, הוא המונע ירי רקטות מג'נין על עפולה וירי פצמ"רים מקלקיליה על כפר-סבא.