תיאוריית הקונספירציה, הגרסה שלי

עבור צופי הטלוויזיה קטעה ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין את הצפייה בסרט הקומי "קרוקודיל דנדי". ברגעים הראשונים שידרה הטלוויזיה את מה שעין המצלמה קלטה. את המהומה בגרם המדרגות, את חוסר הוודאות לגבי מה שארע באמת ובעיקר את אותה גברת בעלת הראות החזקות שלא חדלה מלחזור ולזעוק אותה מילה בת שלושת האותיות: סרק! סרק! סרק!.

אלכס לכיש , ו' בניסן תשס"ג

מוצאי שבת קודש פרשת לך-לך, אור ליום א', יב' חשוון תשנ"ו.

עבור צופי הטלוויזיה קטעה ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין את הצפייה בסרט הקומי "קרוקודיל דנדי". ברגעים הראשונים שידרה הטלוויזיה את מה שעין המצלמה קלטה. את המהומה בגרם המדרגות, את חוסר הוודאות לגבי מה שארע באמת ובעיקר את אותה גברת בעלת הראות החזקות שלא חדלה מלחזור ולזעוק אותה מילה בת שלושת האותיות: סרק! סרק! סרק!.

עם הזמן צפו ועלו על פני השטח עובדות נוספות. צלם מסתורי צילם את הרצח מעמדת תצפית בראש הגג. מקריינות של תאור הרצח בימי הזיכרון נודע כי הרוצח הגיע לזירת הרצח כשעה לפני הרצח בפועל. זמן ההמתנה עד סיום העצרת הוקדש על ידי הרוצח לסיור ראשוני בזירת הרצח, חיפוש נקודת תורפה חלופית, תוך שוטטות במרחבי כיכר מלכי ישראל, וחזרה לרחבה שלפני המדרגות לקראת סיום העצרת. ועוד כהנה וכהנה.

על הסכם אוסלו, חתם ראש הממשלה, בעירבון מוגבל. בהיותו, כל חייו, אדם זהיר ושקול, הוא לא קנה בעיניים עצומות את ההסכם שיזמה לו כת השמאל בממשלתו. למרות רצונו העז להתיר את הקשר הגורדי עם הפלשתינאים, ירושה מאז מלחמת ששת הימים, הסכם שלום עמם ובמיוחד עם ערפאת בראש, נראה דמיוני ולא אמין. רק לאחר שקיבל הבטחה (שלא מומשה מעולם) כי ימחקו, תוך פרק זמן קצר, מספר סעיפים עקרוניים מהאמנה הפלשטינאית, נאות לנסוע לארה"ב ולחתום על ההסכם. עד כמה הוא היה זהיר ושקול ועד כמה לא סמך על חבריו לממשלה בנושא הסכם השלום, תעיד העובדה כי טרח לנסוע בעצמו לטכס בארה"ב על מנת לבדוק אישית את הסכם העקרונות. וזאת למרות סלידתו העמוקה מההכרח ללחוץ בטכס את ידו של המיועד לראש הרשות הפלשתינאית. המשך המשא ומתן על השלום התארך בשנים כתוצאה מהגישה הבסיסית של האיש להקפיד על כל תו ותו.

עם הזמן התברר מה שהיה ידוע משכבר. אבן הנגף העיקרית בחוסר ההתקדמות במשא ומתן עם הפלשתינאים היו ההתנחלויות וירושלים.

והתברר עוד דבר. ערפאת וחבר מרעיו, למרות החתימה הפומבית על ההסכם בטכס שהתנהל קבל כל העולם על משטח הדשא באחורי הבית הלבן, לא זנחו את דרך הטרור.

מעמדו הפוליטי של רבין התערער כתוצאה מהפיגועים, והבחירות עמדו בשער. לא צריך היה להיות מדינאי גדול בכדי להבין שהמשך תמיכה עיוורת בהסכם אוסלו יביא בהכרח להתרסקות פוליטית. הוא עמד בפני הכרעה קשה. לאבד את השלטון לימין או להתנער מהסכם אוסלו.

סביב לשכתו של רה"מ רבין התנחשלו, מאז חתימת הסכם אוסלו, שתי כתות. כת אנשי המרכז הריאליסטים, שאיתה נמנה גם ראש הממשלה עצמו, וכת אנשי "השלום בכל מחיר" השמאלנית.
עתה, בעמוד ראש הממשלה בפני החלטה גורלית נכנסה כת השלום השמאלנית להילוך גבוה. זה זמן רב שפרובוקטור מטעמה, מיודענו הסוכן "שמפניה", ניסה בכל כוחו וכוח משלחיו להבאיש את ריחו של הימין כולו, אך בעיקר את המתנחלים, רבניהם וכן את המפד"ל. העצרת שאורגנה בכיכר מלכי ישראל, הייתה שיאו של מהלך זה. מצד אחד לשכנע את יצחק רבין עצמו כי התמיכה של כל העם בשלום היא אמיתית ואיתנה ומצד שני להנחית על הימין מכה כה אנושה, שייקח לו שנים אם בכלל, להתאושש ממנה.

יגאל עמיר, הרוצח, היה דמות מוכרת לאותה כת. הוא לא הסתיר את דעותיו בדבר הצורך להתנקש בראש הממשלה מ"דין רודף". הוא הכריז עליהן ברבים מעל כל גבעה רמה ביהודה ובשומרון. על כך הוא העיד במו פיו בעדותו בת השעה בהופעתו האחרונה בציבור, במשפטו של אבישי רביב. האם השב"כ סבל באותה תקופה מבעיה באוזניו?

באותו מוצאי שבת גורלי נפרש לפני הרוצח, יגאל עמיר, שטיח אדום. בהגיעו לרחבה שלפני גרם המדרגות, הוא מצא לפניו רחבה ריקה משומרים ואנשי ביטחון. הוא יצא לטייל בכיכר למשך שעה ונע בה כבתוך בועה, רואה ואינו נראה על ידי מאות אנשי הביטחון שהוצבו שם על מנת ללכוד טיפוסים חשודים, נושאי נשק, בדיוק מסוגו. הוא חזר בנחת לרחבה על מנת להמתין לראש הממשלה.

הצלם, צילם.
הבחור, ירה.
הגברת, בצעקותיה, מנעה פאניקה.
שני כדורים פגעו ביצחק רבין בגבו.

יגאל עמיר הצליח מעל ומעבר למה שניצפה ממנו.

מי שתכנן את הקונספירציה סבר מן הסתם שהבחור ייבלם מיידית על ידי שומרי הראש של ראש הממשלה. אך לא זאת קרה.
אם ראש הממשלה היה מודע לתוכנית, ודאי היה חובש אפוד מגן. מכאן, שהוא אישית לא ידע על התוכנית והקונספירציה תוכננה מאחורי גבו.
עתה היו מתכנני הקונספירציה בבעיית אמת. אם יצחק רבין יתאושש מכדורי המוות (או כדורי הסרק), נגזר גורלם הפוליטי לשבט, ואיתו גם תהליך השלום.

יצחק רבין ז"ל גנז את הדף שעליו נכתבו מילות שיר השלום בתוך הכיס השמאלי בחולצתו הלבנה. דף זה, מוכתם בדמו, התנופף בידו של מזכירו מר איתן הבר בעת טכס הקבורה הממלכתי בהר הרצל בירושלים. במרכז הדף, בנוסף לכתמי הדם היה גם נקב שהשאיר אחריו כדור קטלני. כדור זה לא יצא מאקדחו של יגאל עמיר, שפגע בראש הממשלה בגבו. כדור זה נורה בראש הממשלה ז"ל בעודו שוכב חסר אונים על גבו, על האלונקה שעליה הובא מרכב הביטחון אל פתח חדר הניתוח. הכדור כוון אל ליבו.אלכסנדר לכיש הוא מהנדס מוצר בכיר, באחד המפעלים הידועים בעולם, בתחומו.