​הפעם יש לה סיכוי

יצחק משיח , כ"ו בניסן תשע"ה

בביקורי האחרון בארצות-הברית (במסגרת שליחות לפני כשנתיים) הזדמן לי לשבת לכוס קפה עם ריצ׳רד, יהודי אמריקאי נחמד שמתגורר בברוקלין עם משפחתו.

פגישתנו לוותה בשיחה מרתקת על אה ועל דה; על היחסים שבין ישראל וארה"ב, על הפוליטיקאים, על קמפיינים ומה שביניהם. ריצ'ארד המזדקן סיפר לי על הרצון שלו להיות עד לנשיאה אמריקאית ראשונה, 'הגיע הזמן לתת לכוח הנשי להוביל', הסביר בפשטות.

השבוע באופן לא מפתיע, הילארי קלינטון הכריזה רשמית על מועמדותה לנשיאות בארצות הברית בבחירות 2016. חלק מהתחזיות מראות שהפעם יש לה סיכוי לא רע בכלל להיכנס לבית הלבן כנשיאה-אישה הראשונה. תחזיות שאולי יגשימו את חלומו של ריצ'ארד.

1. התדמית הציבורית- יריית הפתיחה לקמפיין נורתה עם שחרור סרטון קלאסי, שנון ועשוי בטוב טעם עם אמירה מרכזית "אני יוצאת לדרך כדי לזכות בקול שלכם". בניגוד להתמודדות האחרונה שלה בבחירות 2008 בארצות הברית (שם היא החלה את הקמפיין עם סרטון משעמם). הפעם, נראה שהיא מתאמצת להציג פן שונה, חדש ובוגר יותר.

​ האסטרטגים והיועצים שמלווים אותה, לא מנסים להסתיר את מעט הקמטים שעוטים את פניה. מספיק לראות את תמונת הקמפיין כדי להבין שהם מחזקים את התדמית הבוגרת והשקולה. תדמית של אישה חזקה ודומיננטית, כזאת שיכולה להחזיק בתפקיד המורם.

2. קילומטראז' ציבורי- אין עוררין, העובדה שהיא נכנסה לחיי האמריקאים לפני שנים רבות, מעניקה לה יתרון בבחירות הקרובות. היא אמנם מזוהה לרבים כאישה הראשונה וכרעייתו של הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, אך קילומטראז' ציבורי לא חסר לה.

היא נמצאת בזירה הציבורית כסנטורית ומזכירת המדינה בממשל אובאמה, ונראה שהיא נמצאת על גביי מרקע טלוויזיה שבסלון ביתנו מאז ומתמיד. היא מרשימה מאוד תקשורתית ויודעת להעביר מסרים בצורה כמעט פנומנאלית (מספיק להיחשף לראיונות האחרונים שלה כדי להבין עד כמה הופעה התקשורתית השתפרה במרוצת השנים).

3. הפמיניזם ינצח- אמנם הנושא לא יוביל את הקמפיין של קלינטון, אבל תהיו בטוחים שהיועצים שלה יציפו מסרים רבים על נשיות. בקמפיין נוכחי היא תלך בכל הכוח על הטיקט החברתית-כלכלי, ובמקביל תעביר מסרים על כך שלבית הלבן עוד לא נכנסה נשיאה-אישה לתפקיד. והיא זאת שהכי מתאימה להנהיג את המדינה ולהתוות דרך חדשה.האמתי, הגיע הזמן לשינוי בעניין הזה.

4. סביבה תומכת- אמרה ישנה אומרת שאת הבחירות בסופו של יום מנצחים על ידי הנעת אנשים לקלפי. והילארי (יחד עם יועציה) מבינים שהם יצטרכו לחרוש את ארה"ב לאורכה ולרוחבה על מנת לשכנע אנשים לתת לה את המנדט. אך להילארי יתרון נוסף, שנותיה הרבות בזירה הציבורית יצרו הכרויות רבות וחבירה לגורמים משפיעים בעלי כוח, כאלה שלא יחששו להתראיין ולשכנע את הציבור שהילארי הכי מתאימה לתפקיד. והנה, השבוע כבר נוכחנו להופעה פומבית של מיודענו, חיים סבן, שהרעיף על קלינטון שבחים רבים בריאיון טלוויזיוני. וכמוהו לא חסרים. בקמפיין הנוכחי עד למועד הבחירות בארצות הברית, ניווכח כולנו למסרים חיוביים שיבואו מכיוון מכרים של משפחת קלינטון.

5. נוכחות ברשתות החברתיות- ואיך אפשר בלי, הנוכחות העקבית בזירת הניו מדיה בטח יעניקו לה יתרון מסוים. לא בכדי את יריית הפתיחה לקמפיין ראינו בסרטון וויראלי שעלה ליוטיוב ושותף איך לא בפייסבוק, טוויטר ובשאר הרשתות החברתיות. קלינטון נוכחת בערוצים הללו כבר תקופה ארוכה, כך שיתרון הזמן בכיסה. יתרה על כך, ניתן לשער שסביבתה הקרובה אף מכינים פיצ'ר טכנולוגי חדש שילווה את הקמפיין שלה ויפנה לקהלים צעירים.

לא מן הנמנע שאלה חלק מהסיבות שיגרמו לכך שבבחירות הקרובות בארצות הברית תיבחר נשיאה. וריצ'רד, ריצ'ארד חברי סוף סוף יזכה למעט נחת.