​לא רוצים לנצח

אף אחד בליכוד לא באמת סבור שלוין יהיה שר המשפטים (וחבל שכך), והתפקיד מיועד לבני בגין או יובל שטייניץ

עו"ד איתמר בן - גביר , ב' באייר תשע"ה

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
פלאש 90

ההרכב של ממשלת נתניהו הבאה מתחיל להסתמן.

מלבד המאבק סביב תיק הדתות, נראה על פניו, שסוגיות איוש המשרדים סגורה כאשר אנשי הבית היהודי, התמקדו במשא ומתן בקבלת שלושה תיקים (למפלגה עם שמונה מנדטים זה הישג יפה), תיק כלכלי מורחב לבנט, תיק חקלאות לאורי אריאל ותיק נוסף ("קטן") לאיילת שקד כאשר בנט ייקבל גם את הדובדבן וניחוח ביטחוני של משרד האסטרטגיה.

מי שתהה מדוע בבית היהודי לא דרש (וכמובן לא קיבל) תיקים כמו משפטים וביטחון פנים שהם למעשה התיקים שבאמצעותם מתנהלת המדינה, שמע תשובה חד משמעית ולפיה בליכוד רוצים להתוות את הדרך ולאייש את המשרד במועמד אמוני
לאומי.

אכן ח''כים בליכוד התעקשו וצפרו צפירת הרגעה בדמות הכרזות שהמועמד לתפקיד זה יהיה לא פחות ולא יותר חבר הכנסת הימני הנמרץ יריב לוין, שבמובנים מסוימים מתאים לתפקיד הרבה יותר מבנט ואנשיו, אלא שאתמול הסתבר התרגיל: אף אחד בליכוד לא באמת סבור שלוין יהיה שר המשפטים (וחבל שכך), והתפקיד מיועד לבני בגין או יובל שטייניץ כאשר הראשון עובד אצל השמאל הישראלי, והשני, עם כל הכבוד והערכה, לא הוא יעשה את השינוי הכל כך דרוש במשרד זה.

הנה כי כן - מצד אחד הם יספרו שיש כאן ממשלה ימנית קיצונית אך גם הם עצמם יודעים, את מה שציפי לבני ידעה לפני כשנתיים: מי ששולט במשפטים מנהל את המדינה, ולא רק מקבל תפקיד יוקרתי כדי להתהדר בו.

מי ששולט במשפטים יושב בראש ועדת השרים לענייני חקיקה ואין יוזמת חוק שהוא לא מעורב בה, ומכריע כרצונו. מי שיושב במשפטים ממנה יועץ משפטי (כוח עצום במדינת ישראל) פרקליט מדינה, ובעיקר שופטים של בית המשפט העליון שחלקם מתנהגים כמו ההנהלה הבכירה והנבחרת של ישראל.

אם בנט סבור שהוא לא מתאים לתפקיד זה יותר מבסדר. אם איילת שקד חושבת שהיא לא ראויה (וחבל שכך) זה לגיטימי (לא לגיטימי לעשות קמפיין שלא מאמינים בו בסגנון איילת שקד למשפטים) אבל לא ברור מדוע בבית היהודי לא יכולים להציב אולטימטום ולהודיע שאם למשפטים לא ימונה איש המחנה הלאומי( לוין כבר אמרנו?) אין לביבי ממשלה.

אחרי שביבי התעקש שבנט לא יקבל את הביטחון, לא יקבל את החוץ ואפילו את תיק הדתות זה המינימום של המינימום שבבית היהודי יכולים לדרוש אלא אם כן משהוא שם לא רוצה לנצח !