מארץ הקודש בחזרה להוליווד?

ישראל מידד , ח' באייר תשע"ה

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

מה הייתם עושים אילו הייתם מגלים, כמוני, כי השכן שלך מככב בסרט חדש לצד יהודה ברקן האגדי? דוד-לב בניסטר, שרק אתמול היה עוד בחור נחמד משילה אם כי, הוא מנגן גיטרה מעולה, עומד להיות מפורסם.

האם כשאפגוש אותו בבית-הכנסת אני אמור לבקש ממנו חתימה, או פשוט להעמיד פנים כאילו לא צפיתי בהקרנת טרום-בכורה של הסרט המופלא "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", המבוסס על ארבעה מסיפורי גדול אבות החסידות רבי נחמן מברסלב שהקדים את פרנץ קפקא במאה שנה– בו הוא מככב?

וכיצד תגיבו אילו הייתם מגלים כי הבימאי הוא לא אחר מאשר שכן-לשעבר שלכם משילה, צבי פישמן, אותו אתם מכירים מזה שלושים שנה?

צבי פישמן עלה ארצה מהוליווד, שם היה תסריטאי מצליח. מאז, בגלגולו הנוכחי כאדם דתי, צבי התפרסם כמחבר סדרת הפירושים הפופולאריים באנגלית על תורת הרב קוק שכתב ביחד עם הרב דוד סמסון, וכמחבר הרומן "טוביה בארץ המובטחת", וככותב הבלוגים השנונים והשנויים-במחלוקת באתר חדשות של ערוץ 7 באנגלית. כעת הוא שב לאהבתו הראשונה – הקולנוע – וזה עתה סיים את מלאכת הכתיבה, הבימוי וההפקה של סרט מרענן באורך-מלא העוסק בכמה ממעשיותיו המפורסמות ביותר של רבי נחמן מברסלב, בהן "החכם והתם" ו"האינדיק".

הסרט, שהופק בתקציב של 175 אלף דולר (לשם השוואה, עלות הפקתם של רוב הסרטים הישראלים עומדת על מיליון עד שני מיליון דולר), נראה כהפקה הוליוודית לכל דבר. סיפורי-המעשיות, המלאים במלכים, נסיכים ושדים, לוקחים את הצופה כמה מאות שנים אחורנית לעולם קסום של טירות, מרחבים ירוקים ויערות מכושפים, נוף מדהים ביופיו והסרט זוכה לתפאורות והרקעים שובי-לב ותלבושות אותנטיות ככל האפשר.

הסרט, שצולם על ידי חורחה גורביץ, מצלמי-הקולנוע הטובים ביותר בישראל, הינו הרפתקה ויזואלית. צוות השחקנים מונה, נוסף על שכנִי, את שובר-הקופות הישראלי בכל הזמנים, יהודה ברקן, בהופעתו המדהימה, לראשונה בשפה האנגלית, המזכירה את שון קונרי. בסרט מככב גם חבר נוסף שלי, יהודה הכהן מבית-אל, בתפקיד העוצמתי של החכם. במעשייה המרתקת המהווה מטאפורה לפיצול שבין החול והקודש שעדיין מפלג את העם היהודי.

דוד-לב בניסטר, שכני, מגלם את האיכר המגלה כי מתחת לאח בביתו קבור אוצר גדול – תֶמה של גילוי-עצמי העומדת במרכזה של מעשייה מפורסמת אחרת של רבי נחמן. עוד ליהוק מעולה, בשלושה תפקידים שונים, מספק דניאל דיין, חבר ותיק של פישמן מהוליווד המתגורר כיום בצפת. דיין היה שהניע את צבי למסע התשובה והעלייה שלו כששאל את התסריטאי ההוליוודי דאז מדוע אינו יודע דבר על יהדות. זהו, אפוא, איחוד-מחודש של השניים אחרי למעלה משלושים שנה. ליהוק מבריק נוסף הוא של בנו בן השבע-עשרה של פישמן, עמיחי, בתפקיד הנסיך שהחל להתנהג כתרנגול-הודו כשפשט מעליו את כל בגדיו וזחל תחת שלחנו של המלך לאכול את הפרורים שנפלו על הרצפה – מטאפורה לילדים הסוטים מהדרך המקובלת, ובעולמו המסתי של רבי נחמן מטאפורה לעם ישראל שבמשך גלותם הארוכה "תחת שלחנם" של הגויים בארצות-נכר שכחו את זהותם האמיתית כבני-מלך.

"אחת הדרכים בהן הצלחתי לעמוד בתקציב הנמוך של הסרט הייתה ליהוק של חברַי ובנַי לתפקידים ראשיים, מתוך אמונה כי הם יעשו עבודה טובה" – חושף פישמן. "דניאל דיין, אף על פי שהוא כיום תלמיד-חכם רציני עם זקן הארוך יותר מהזקן שלי, הינו שחקן מנוסה מהוליווד, ויהודה ברקן נאות לעבוד תמורת "גְרושים" משום שהוא מאמין במסר של האמונה והשמחה אותו אנו מנסים להעביר באמצעות הסרט".

צבי עצמו אינו נמנה על חסידי ברסלב והוא מודה כי מעולם לא היה באומן. אף על פי כן, הוא מצליח להעביר את המסר רווי-האמונה של שמחה ואופטימיות, שעליו פרסומו של רבי נחמן. בתום הקרנת טרום-הבכורה של הסרט בביתו של צבי, קמתי על רגלי ורקדתי לצלילי שיר-הנושא השמח של הסרט "טוב לי בחיים" שאותו שרו יהודה ברקן, הזמר הברסלבר ישראל דגן ודניאל דיין .

כעת, על-מנת שהסרט יצא לאקרנים, פישמן זקוק לעשרים אלף דולר נוספים לכיסוי כמה חובות, לביצוע מיקס סופי של הקול ושל התמונה, ולתרגום הדיאלוגים לעברית. לשם כך הוא יוצא בקמפיין לגיוס כספים באתר Jewcer (http://jewcer.com/project/stories-of-rebbe-nachman-the-movie), שם גם ניתן לצפות בטריילר לסרט. הסרט מתוכנן לצאת לאקרנים בקיץ הקרוב והוא נכנס לתחרות "פרס אופיר" – הגירסה הישראלית לפרסי האוסקר.

מי יודע? במידה ופישמן יזכה, הוא שוב ימצא את עצמו "מתחת לשלחן" בהוליווד!

תמונות: צבי פישמן בהוליווד


 

צבי מביים על הסט של "סיפורי מעשיות של רבי נחמן"

יהודה ברקן ועמיחי פישמן ב"האינדיק"

צבי ודניאל דיין, חברו משכבר-ימים מהוליווד