תורמים כליה בתבונה

ד"ר ולריה מורדוכוביץ , ט"ז בסיון תשע"ה

דעות ד"ר ולריה מורדוכוביץ
ד"ר ולריה מורדוכוביץ
צילום: יח"צ

ראשית, חשוב להבין כי הכליה הינה איבר בעל משמעות עבור מערכות רבות בגוף. החל מסינון הרעלים בדם, דרך ויסות מטאבוליזם ובניית עצמות, בניית הכדוריות האדומות בדם, ויסות כמות האינסולין, סינתזה לויטמין D בגוף ועוד. הכליה, אם כן, משפיעה על תפקוד מערכות רבות בגוף וכשהיא, חלילה, לא מתפקדת – כל אותם מערכות עלולות להפגע. זו הסיבה שמושתלי כליה רבים מכנים את היום בו בוצעה ההשתלה כ"יום ההולדת שלי". עבור המושתל מדובר בהצלת חיים ובשיפור דרמטי של איכות החיים.

התרגשות מיוחדת עוטפת אותנו כאשר אנו שומעים על אדם שמרצונו הטוב מוכן לתרום כליה מגופם ללא בקשת תמורה כלשהיא. אולם, החלטה על תרומת כליה חייבת להתקבל בדעה צלולה תוך בחינת התהליך כולו, סיכויים וסיכונים.

התהליך הרפואי אותו נדרשים תורמים פוטנציאליים לעבור אינו מורכב במיוחד. התנאי הראשון הוא הגיל. תורמים פוטנציאליים חייבים להיות מעל גיל 18. בנוסף, מצב בריאותו של התורם חייב להיות תקין. התורם לא יכול להיות חולה כרוני במחלות כמו: סוכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר וכמובן מחלות כליה. הימצאותן של מחלות כליה רלוונטית גם אצל בני משפחתו של התורם ומחייבת בירור רפואי קפדני לפני קבלת החלטה על תרומת כליה.

בנוסף, מתבצעות בדיקות לסיווג רקמות על מנת לוודא קיומה של התאמה מלאה בין רקמות התורם לרקמות הנתרם. מטרה נוספת של הבדיקות הללו היא בדיקת תפקודי הכליה של התורם וכי לא קיימת כל סכנה לבריאותו של התורם. לאחר ובמקביל לבדיקות הרפואיות מתקיימים ראיונות עם עו"ס, פסיכולוג ופסיכיאטר על מנת לוודא כי התרומה מתבצעת בדעה צלולה ומתוך בחירה חופשית.

לאחר שהתקבלו האישורים מהועדות השונות מתקבלים התורמים לאשפוז של יומיים במהלכו עוברים בדיקות מעמיקות כמו אולטראסאונד, דופלר, CT בהתאם למצבם הרפואי הספציפי של התורמים. בתום הבדיקות הללו וקבלת תוצאות חיוביות נקבע תאריך לניתוח ההשתלה. הניתוח עצמו מבוצע בהרדמה כללית ובשיטה לפרוסקופית הכוללת חיתוך של כ-7 ס"מ לרוחב הבטן התחתונה. השיטה הלפרוסקופית הינה שיטה חדשה יחסית והיא מונעת חיתוך לרוחבה של כל הבטן.

הניתוח עצמו אורך כשלוש שעות והוא לא נחשב ניתוח מסובך במיוחד. הסיכונים הכרוכים בניתוח הם: סיכונים הנגרמים מהרדמה כללית כבכל ניתוח בו מתבצעת הרדמה כללית, זיהום בפצע הניתוח, דימומים. ההחלמה מהניתוח בתוך בית החולים נמשכת עד ארבעה ימים ולאחר מכן מומלץ, במשך שלושה שבועות, לנוח ולא להרים משאות כבדים שעלולים לגרום לפתיחת התפרים. חשוב לציין כי הסטטיסטיקה מדברת על אחוזים מזעריים ביותר של סיבוכים במהלך ולאחר ביצוע ניתוח לתרומת כליה. מדובר על כ-0.01% בלבד. לעומת זאת, אחוזי ההצלחה של השתלת הכליה הינם גבוהים יחסית.

תורמים שתרמו כליה מחויבים להגיע, אחת לשנה, לבידקת מעקב נפרולוגי הכוללת בדיקות תפקודי כליה. המחקר הרפואי בתחום לא זיהה כל בעיה העלולה להווצר אצל תורמי הכליה וחייהם אמורים להמשך כפי שהיו לפני ביצוע התרומה. פרט למקרים של טראומה או מחלה של כליה הבודדת. אולם, לאחרונה התפרסם מחקר שבדק את השפעתה של תרומת כליה על נשים צעירות בגיל הפריון. המחקר מצא כי קיימים סיכויים לתופעות כמו יתר לחץ דם במהלך ההריון וכן המצאותו של חלבון בשתן במהלך ההריון. לכן, לנשים בגיל הפריון כדאי להתייעץ במרכז ההשתלות לגבי ההריונות העתידיים.

לסיכום, בהסתכלות כללית ניתן לומר כי תורמי הכליה כיום מקפידים לשמור על אורח חיים בריא והם מודעים לחשיבותו דווקא בגלל חסרונה של כליה אחת מגופם. נראה כי תופעה חיובית זו של תרומת כליה ממניעים אלטרואיסטים מתרחבת בתקופה האחרונה ועל כן על תורם פוטנציאלי להיות ערוך ומודע למשמעויות הרבות העולות מכך.