נָדִיב וְאַכְזָר

בני בגין שהספקתם לשכוח: לאומי מדיני, שמאל חברתי, ברוך שפטרנו.

מנחם רהט , י"ז בסיון תשע"ה

דעות מנחם רהט
מנחם רהט
צילום: עצמי

אין זה ראוי להשליך אבן אחר הנופל. די היה לו, לשר לשעבר בני בגין, בהתבזות הגדולה שבעצם תקופת כהונתו הגרוטסקית, כשר בלי תיק לענייני שום-כלום.

ואף על פי כן, ראויה היתה נפילתו המאולצת מאיגרא רמה לבירא הפרלמנטרית היבשושית, שהוא כל כך גאה בה, לברכת ברוך שפטרנו. ממש כך. ואני כבר רואה את הגבות המתגבהות והמתקמרות, ומבטי הזעם הרושפים, וביטויי השיטה הנשלפים כלפי כותב שורות אלה, על שהעז להרים יד כנגד קודש הקודשים, נסיך הנסיכים, המותג המקודש ושמו בגין.

זכרונו של הציבור קצר. נכון אמנם שב"ב היה ועודנו איש א"י השלימה, שהתנגד נחרצות להסכמי אוסלו וטען שאינם אלא מעשה נוכלות ערמומי מצידו של ערפאת. אבל מי שקיווה שבממשלת נתניהו השניה הוא יסנדל מימין את ראה"מ, נדהם להיווכח שבעניינים החברתיים, הוא דווקא פעל ברוח מרצ.

קחו למשל את נדיבותו המופלגת לגבי תביעות הבידואים להכיר בבעלותם על שטחי קרקע ענקיים בנגב, מבלי שבידם הוכחת בעלות כלשהי. בגין הציע לממשלה באוקטובר 2013 להעניק לכל בידואי 62% מן השטח שעליו הוא תובע בעלות, ולפצותו בכסף מלא על שאר השטח שהוא תובע, לפנים משורת הדין. מין נדיבות שכזו. על חשבון עם ישראל.

מלח הארץ? שומר החותם?

בסופו של דבר החוק לא עבר. אבל עצם העובדה שהוא יזם פזרנות שכזו, כלפי מוסלמים שחלקם מזדהים עם גדולי אוייבינו וחלקם שולחים את נשותיהם לצרוח מידי יום בהר הבית: 'אללה אכבר' ו'אידבח אל יהוד', אומרת דרשני. מזלה של המדינה, שמקרה מבחן בידואי אחד הגיע לפתחו של בג"ץ, באמצעות עתירה של שבט אל-ערקיב, והיה זה דווקא הבג"ץ, שהציל את עם ישראל מהמכשלה הזו וגילגל את העותרים מכל המדרגות. כל תביעותיהם, כך התברר בבג"ץ, חסרות בסיס, עורבא פרח, מעשה סחטנות, בלוף. להם ולשכמותם ביקש ב"ב לחלק מתנות חינם מן הקופה הציבורית. רק בגין יכול!

אבל כל הביזיון הזה לא מפריע לליכוד'ניקים לראות בו מלח הארץ, שומר החותם הלאומי, שיא השלימות. אפילו ראש הממשלה נתניהו, שמתוך ציפצוף על מתמודדי הליכוד בפריימריס הצניח את ב"ב למקום ה-11 ברשימת הליכוד לכנסת, נסחף השבוע: "בני הוא שליח ציבור למופת. אדם ערכי, רב נסיון וכישורים, אחד הנדבכים המרכזיים של הליכוד. לא במקרה הציבור הישראלי כל כך אוהב ומעריך אותו... אין אדם ערכי ומוסרי ממנו".

ערכי? מוסרי? מופת? הפוך, גוטה, הפוך. הנה רצף שיטתי של התנהלות תמוהה, שהיא הרבה מעבר למעידה חד פעמית פה ושם. עובדות. לא הערכות, לא השערות. עובדות נטו:

1. שערוריית אדמות הבידואים, שאלמלא נזרקו מכל מדרגותיו של ביהמ"ש העליון, היה ב"ב הופך להיות הבלפור שלהם. 2. במארס 2012 דרש ב"ב מהיועהמ"ש, לשקול בחיוב מתן היתר בניה לבידואים, שהשתלטו בכוח על אדמות הנגב, בבחינת רצחת וגם ירשת (מעריב, 29.3.12).

3. ב-2009, כשנתניהו נכנע לאובמה והקפיא את הבניה בשטחים, מבלי לקבל על כך שום תמורה מהפלשתינים, היה האיש שהתחנך על 'שתי גדות לירדן זו שלנו זו גם כן', לאחד מגדולי תומכי ההקפאה המרושעת ברוח גזירות 'הספר הלבן' המנדטורי, שנגדן לחם אביו המנוח בשצף קצף. 4. בדצמבר 2009 פירסם ב"ב מאמר בהארץ, שממנו עולה, למרבה התמיהה, שהוא כבר השלים עם רעיון שתי מדינות לשני עמים, וכל טענותיו התמקדו נגד ארגון הפתח', על שום ...סירובו לפתרון זה.

5. כשבמחנה הלאומי ובאקדמיה טענו שהיועהמ"ש נמצא במצב של ניגוד עניינים, ודרשו לפצל את סמכויות היועהמ"ש, התייצבו נגד היוזמה השמאל ו...ב"ב, גדול חסידיה השוטים של 'דת המשפט'.

6. ב"ב התנגד בעקביות ובשיטתיות להצעות החוק, שנועדו לאסור הזרמת כספים אירופיים זרים למימון אירגוני שמאל. חקיקה כזו, כך טען הליברל הדגול, תפגע בזכויות המיעוט בשמאל, ובחופש הביטוי. הבנת את זה, ברוך? ב"ב נלחם למען זכותם של כספים אנטישמיים לסכן את עצם קיומנו.

7. ב"ב התנגד, ללא שום חמלה יהודית/אנושית, להחלת דין רציפות על המהלך לחנינת נערים ונערות עצורי המחאה נגד ההתנתקות, למרות שכל חטאם היה אהבת יתר למולדתם. "יש לי בעיה עקרונית עם חנינה גורפת", הסביר.

8. ב"ב הוביל את הסיכול הממוקד לחוק שביקש 'להלבין' את המאחזים. "זו הצעה הזויה", טען.

צל"ש מהקרן החדשה

9. ב"ב היה היחיד בימין, שהתנגד לביטול חוק מנדטורי המעניק לשפה הערבית מעמד זהה לזו של השפה העברית בישראל. כשנוצר בוועדת השרים לחקיקה איזון בין תומכי החוק להעדפת העברית למתנגדיו, הכריע ב"ב בעד קבורת החוק, לאחר נאום חוצב להבות נגד "פגיעה בזכויות הערבים בישראל".

10. ב"ב זכה לצל"ש של הקרן לישראל חדשה. בקיץ 2010, בשיאו של הקמפיין שערכה תנועת 'אם תרצו' נגד הקרן לישראל חדשה, בשל תרומתה הנואלת להכפשת ישראל בדו"ח גולדסטון, התייצב ב"ב  מול המיקרופון של קול ישראל ויצא מגידרו להגנת הקרן: "נפגשתי עם נציגים מהקרן החדשה לישראל ועם אנשי 'רופאים למען זכויות אדם', שהציגו בפני מיסמך שהוכיח כי מדובר בהאשמות שיקריות", טען בפאתוס בגיניסטי, והפך עצמו, מבלי למצמץ, לדיאודורנט היעיל ביותר לטיהור שותפי קמפיין השיטנה הבינלאומי נגדנו.

אז מה הפלא אם דניאל סוקאץ', מנכ"ל הקרן לישראל חדשה, העניק צל"ש חם בהופעה בסידני ב-2012 לב"ב? - "בגין הוא אחד החברים הטובים שלנו בממשלת ישראל" (מקור ראשון, 8.6.12). אמור מי חבריך ואומר לך מי אתה...

זאב ז'בוטינסקי ייחל בהימנון בית"ר, לישראלי החדש שיהיה "גָּאוֹן וְנָדִיב וְאַכְזָר". בני בגין יישם לפחות חלקית את חזונו של ראש בית"ר: גאון? – מי יודע. אין לנו גאונמטר. אבל בטח נדיב כלפי השמאל והערבים, ואכזר כלפי 'בני אור', אחיו היהודים.