עורך דין ציוני? לך להצביע

הבחירות ללשכת עורכי הדין ב16.6 נשמעות לישראלי הממוצע כדבר המשעמם ואפור ביותר שקורה במדינת ישראל בזמן האחרון. זהו שלא.

אלון שוורצר , כ' בסיון תשע"ה

גורמים אנטי ציונים מתמודדים על עמדות מפתח בלשכת עורכי הדין ועל אף שהבחירות נשמעות משעממות, הן הרות גורל לעתידה של מערכת המשפט הישראלית

הבחירות ללשכת עורכי הדין ב16.6 נשמעות לישראלי הממוצע כדבר המשעמם ואפור ביותר שקורה במדינת ישראל בזמן האחרון.

יש האח הגדול VIP, ח"כ חזן מונה לסגן יו"ר הכנסת ובכלל, הישראלי הסביר עסוק בשגרת היום - עבודה, להוציא את הילדה מהגן ולהכניס את הרכב למוסך. למה שיעניין אותו כמה עורכי דין שמתמודדים לתפקידים בלשכה?

גם רבים מעורכי הדין עצמם לא מביאים עניין רב בבחירות ללשכה. אלו עסוקים בדיונים, קריאת פסקי דין, פגישות, ישיבות, לקוחות וטלפונים אין ספור. להם הלשכה נראת כדבר בירוקרטי בלבד ומידי פעם הלשכה מופיע אצלם במייל עם כנס באילת, שובר לקולנוע ויום עיון על משפט עברי.

אך למעשה, הבחירות הקרובות ללשכת עורכי הדין יעצבו את דמותה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הקרובות וכאשר גורמים אנטי ציונים מובהקים מתמודדים על תפקידי מפתח בלשכה, הדבר צריך להדיר שינה מעייניהם של עורכי הדין והן של הציבור הרחב שעתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית חשוב לו.

על מנת להבין את משמעות הבחירות הללו והשלכות תוצאות הבחירות, צריך להבין לדוגמא את העובדה כי בועדה למינוי שופטים יושבים 2 נציגי הלשכה אשר באופן כמעט קבוע יישרו קו עם השופטים החברים בועדה וכך נוצר בלוק חוסם בפני נציגי הציבור בועדה(שר המשפטים וחברי כנסת).

המונופול הקיים כיום במערכת המשפט, הדוגל באסכולת אהרון ברק והאקטביזם השיפוטי, לא יכול להיסדק אפילו במעט כאשר נציג הלשכה בועדה הוא חאלד חוסני זועבי שהגדיר עצמו כלא ציוני ומונה לועדה על ידי אפי נווה. לא מפתיע שאפי נווה המתמודד כעת לראשות הלשכה, תומך נלהב במועמדות של ח'אלד חוסני זועבי במחוז צפון וביחד הם חלק מברית עם הציבור הערבי ועם גורמים אנטי ציונים אחרים כגון יורי גיא רון, פעיל בקרן החדשה, ויוסי ארנון שהוא הפרקליט של הרשות הפלסטינית בישראל.

נוסיף לכך את העבודה שהאחוז ההצבעה בקרב הציבור היהודי ללשכה הוא משמעותי נמוך מאחוז ההצבעה של המגזר הערבי. עורכי הדין הערבים מבינים היטב את החשיבות האסטרטגית של הבחירות ללשכת עורכי דין. מבחינתם לא מדובר בבחירות בירוקרטיות או מקצועיות, מדובר באפשרות להשפיע על מערכת המשפט בישראל וכל זאת על ידי הצבעה של אלפי אנשים בלבד. המשך האדישות של הציבור הציוני יכולה להביא לכך שגורמים אנטי ציונים אשר תומכים בהמשך האקטיביזם השיפוטי וביטול חקיקות הציוניות בכנסת, ישתלטו על לשכת עורכי הדין ובכך ינציחו את המונופול של אסכולת אהרון ברק.

לכן, הפעם לא מדובר בבחירות רגילות אלא בבחירות גורליות שעשויות לעצב את עתידה של מערכת המשפט הישראלית. עורכי הדין הציונים חייבים לצאת ולהצביע בבחירות הקרובות למועמדים ולרשימות שלא יצרו בריתות עם גורמים אנטי ציונים בלשכה ושאינם מצדדים בעריצות בג"ץ המונעת מנבחרי הציבור לשלוט ולקדם את המדיניות שלשמה בחר בהם הציבור. עורכי הדין חייבים לשמור על הלשכה ציונית.