אנגלית? תפנו לבנט

קברניטי החינוך בציונות הדתית עוד לא הפנימו את חשיבות ידיעת השפה האנגלית כפוטנציאל כוח בעל השפעה משמעותית

הלן דורון , ד' בתמוז תשע"ה

דעות נפתלי בנט
נפתלי בנט
עצמי

חלף מעל שבוע מאז הכריז השר נפתלי בנט על רפורמת הסייעת השנייה, אולם למרות גלי האהדה אל לו לטעות ולנוח על זרי הדפנה שכן עבודה רבה עוד עומדת בפתחו במערכת החינוך בכלל והחינוך הדתי בפרט, בהיבטים עמוקים יותר.

הציונות הדתית מרבה להתפאר ברמת החינוך שלה בבתי הספר, בתיכונים ואפילו בגני הילדים. עם זה, בתחום אחד מרכזי היא לוקה בחוסר עמוק - רכישת השפה האנגלית. חדשה ישנה מאוד היא העובדה כי רמת האנגלית ותוצאות מבחני המיצ"ב תלמידי החמ"ד נמוכה מאוד אף ביחס למגזר הערבי ולמרות זאת מעט מאד מהמשאבים מוקצים ללימודי השפה. את תוצאות המחדל המתמשך ניתן לראות היטב עד קצה הפירמידה הניהולית והביצועית, כאשר לאורך השנים רבים מבוגרי החמ"ד כיהנו ומכהנים בתפקידי מפתח במשרות שונות כשרים, חברי כנסת וראשי ארגונים שונים מבלי שיוכלו לגלגל על לשונם אנגלית ברמה בסיסית.

מחקרים מעידים כי היעדר לימוד השפה האנגלית בגיל הרך משפיע בצורה ישירה מאוחר יותר, בגילאי החטיבה והתיכון. בפועל, בחינות הבגרות איתן מתמודדים נערי ונערות הציונות הדתית בתקופת התיכון יקבעו הלכה למעשה אלו מבין המקצועות הם יוכלו ללמוד באקדמיה. כיום, הישיבות התיכוניות אינן מתייחסות בצורה הראויה והמספקת ללימוד השפה האנגלית, ולרוב סדרי העדיפויות באותן ישיבות שונים ממה שראוי שיהיה במדינה מפותחת החברה במועדון ה- OECD. ה

ישיבות התיכוניות חייבות לעבור התאמה נכונה לעולם המודרני, לסדר מחדש את סדרי העדיפויות ובכך לדאוג שלימודי האנגלית לא יישארו בפער ניכר מלימודי הקודש והמתמטיקה. בשונה מהחינוך הממלכתי, לציונות הדתית ישנן אולפנות וישיבות פרטיות, בתי ספר וגנים פרטיים שיכולים כבר היום להתניע את המהלך החשוב וליישם את לימודי האנגלית ברמה הגבוהה ביותר.

בזמן שבבתי הספר במגזר הערבי מקדימים את מערכת החינוך הממלכתית יהודית בצורה משמעותית ומתחילים ללמוד אנגלית כבר מכיתה א' ולומדים את השפה האנגלית כשפה שנייה לפני השפה העברית, זאת מתוך תפישה שתאפשר להם לסגור פערים ולבלוט בבגרותם מול בוגרי בתי הספר היהודים, הרי שקברניטי החינוך בציונות הדתית עוד לא הפנימו את חשיבות ידיעת השפה האנגלית כפוטנציאל כוח בעל השפעה משמעותית. על מערכת החינוך הציונית דתית להבין שהשפה שבה מתנהל הכפר הגלובלי שבו אנחנו חיים היא השפה האנגלית, ולכן חובה לנצל את חלון ההזדמנויות הקיים בשנות החיים הראשונות של ילדינו על מנת להנחיל להם את הכלים לידיעה ושליטה בשפה האנגלית כשפה שנייה.

בישראל 2015 ישנם גנים פרטיים שבהם מכירים צוות הגן וההורים בחשיבות הנושא. בגנים אלו מתקיימות פעילויות חווייתיות בשפה האנגלית שבהן לוקחות חלק משפחות דתיות רבות אך בעיקר בעלות מעמד סוציו אקונומי גבוה מאזור המרכז. בנוסף לכך, אלפי ילדים מהמגזר הדתי מגיעים לחוגים פרטיים המתקיימים באנגלית בשעות אחר הצהריים. עם זה, בכל הנוגע לרמת הלימוד במוסדות החינוך הפורמליים, הרי שמוסדות הלימוד של הציונות הדתית עדיין כבולים בשרשראות החינוך הארכאי בתחום לימודי האנגלית, כך שלמעשה מגזר שלם מזניח את היכולת להחל בהקניית כישורי שפה כבר מהגילאים הרכים, ומותיר את דור העתיד להתמודד עם עולם מתפתח ומתקדם, עם כישורי שפה שנותרו הרחק מאחור.

בעידן שבו מבקשת הציונות הדתית להתפתח למחוזות חדשים, כלליים יותר, ומתוך ראייה המבקשת לייצר כמה שיותר השפעה במדינת ישראל ומחוצה לה, תוך העברת מסרים אידאולוגיים שאינם פשוטים כלל לעיכול בקרב מדינות הגוש האירופי, הרי שחובה כי רמת האנגלית של חברי הכנסת ועוזריהם, כמו גם של ראשי רשויות ביו"ש ושל ראשי מוסדות מטעם הציונות הדתית, תהיה כזו שתאפשר השתתפות בפאנלים וכנסים שונים כמו גם בראיונות באמצעי התקשורת הזרים. אירועי השבועות האחרונים הינם דוגמא מצוינת המוכיחה שוב כי מול תנועת החרם העולמית ניתן להיאבק רק באמצעות ידיעת השפה האנגלית על בוריה, שכן הפנייה צריכה להיות כלפי חוץ ולא כלפי מדינת ישראל ואזרחיה פנימה. חברי הכנסת של הבית היהודי מייצגים את כלל עם ישראל באירועים מסוג שכזה, והעובדה שכיום מרבית חברי הכנסת בבית היהודי מסתמכים על רמת האנגלית הגבוהה של יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, מהווה טעות קשה במאבק המתמשך על שינוי השיח המדיני. דובר אחד, רהוט וחד ככל שיהיה, אינו מספיק על מנת ולעמוד באתגרים ההסברתיים הקשים שאיתם מתמודדת בימים אלה ממשלת ישראל.

לכן, שילוב לימודי האנגלית כבר מגילאי הגן והסרת חסם ביורוקרטי עתיק יומין בדמות חוזר מנכ"ל שאוסר על קיום פעילויות אנגלית בגנים הממלכתיים, יקנה לבנט קרדיט חשוב מאוד בכל הנוגע להשקעה בטוחה בדור העתיד של ישראל ובעיקר של המגזר שממנו צמח. בנט, כבן להורים שעלו מארה"ב, כמי שגדל במסלול הקלאסי של הציונות הדתית ושילדיו מתחנכים בחינוך הציוני דתי, חייב להתאים את מערכת החינוך הציונית דתית לרמה המתבקשת, ויפה שעה אחת קודם.