נפלנו על הראש

תחשבו על הסיטואציה. חיילים בצה"ל הולכים יחפים לחפש מבוקש בתוך מסגד ביהודה ושומרון. השתגענו לגמרי.

אורי שכטר , כ"ז בתמוז תשע"ה

דעות זריקת אבנים
זריקת אבנים
צילום: ערוץ 7

השתגענו לגמרי.
אני מדבר גם על אחי מימין וגם על אחי משמאל. איבדנו לחלוטין את המוסר הבסיסי והנקי.

הסיפור התחיל כבר לפני 20 שנה, כששלחו אותי בתור מ"פ לחפש מבוקשים בתוך מסגד ביהודה ושומרון, ואמרו לנו להוריד את הנעליים ע"מ לא לפגוע בכבוד המקום. תחשבו על הסיטואציה של חיילים בצה"ל הולכים יחפים לחפש מבוקש בתוך מסגד.
ומאז זה הולך מתעצם ומחמיר.

הצליחו להשתלט לנו על התודעה ועל השכל הישר והמוסרי. ישראל שומר מח"ט בנימין מנסה עכשיו להוכיח שהוא היה בסכנת חיים וכולנו מקווים שהוא יצליח. נפלנו על הראש!!!

מגיע בחור, מנסה לרצוח את המח"ט וברגע שהוא סיים לנסות לרצוח אז זהו, פוס, אסור לפגוע בו. מוסר נכון הוא גם אם לא הצלחת לעצור את הרוצח בידך, אתה תעצור אותו בכל מצב גם אם אתה צריך לירות בו.

ישנה פקודה בצבא שאם נזרק עליך ועל חייליך בקבוק תבערה, אתה יכול לירות כל עוד הבקבוק מסכן אותך מרגע שהושלך הבקבוק מידו של הרוצח, אתה יכול רק לתפוס אותו ואסור לך לירות בו. פקודה ממש הגיונית. נתנו לרוצח רישיון לרצוח את הרצח הבא.

ראיתי בעיני כשמצאנו את הנערים החטופים קבורים, כל המפקדים נסעו במהירות למקום. כשעבר אלוף הפיקוד עם רכבו במהירות פוצצו לו את כל החלונות וחלון אחד לא נשאר לו.

נשמע מטורף לגמרי. אלוף, מפקד פיקוד מרכז, מגיע למקום שבו הרוצחים קברו שלושה בחורים תמימים. במקום שכולם יתחבאו מבושה או מפחד כולם יוצאים לרחובות וכמעט עושים לינץ' באלוף.

דרך אגב המוסר המזויף הזה בסופו של דבר גורם להרבה יותר פגיעה בחפים מפשע אמתיים.

עוד אנקדוטה קטנה: לא קיבלו אישור להרוס את ביתו של מתכנן החטיפה של הנערים אז אטמו את החדר שבו הוא ישן. 
זוהי ממש אטימות. אפילו אסא כשר שלא חשוד בימניות אמר לפני שבוע משהו שמגבה קצת את מפקדי וחיילי צה"ל, מיד הוא זכה לכותרת בעיתון הארץ "אסא לא כשר".

אז מה שורש הבעיה? ומה הפתרון? לפני כעשרים שנה קמו עשרות ארגונים שעיצבו לנו את התודעה, גם לימין וגם לשמאל. אני מכיר הרבה מאוד שמאלנים, הארגונים שקמו הם לא ארגוני שמאל.

הם חילקו אלפי מצלמות לפלסטינים (עוד לפני שהיו מצלמות בטלפונים הניידים) על מנת שיתעדו את חיילי צה"ל. הם עשו מאות רבות של השתלמויות לקצינים ולחיילים.

הם שלחו ועדיין שולחים מפקדים בכירים במיל' לחו"ל ואף מממנים אותם בארץ כדי להעביר את המסרים הקיצוניים שלהם. אתם מבינים, השבוע רצחו דאע"ש 1,700 איש בבורות הריגה ממש כמו בשואה. הם לא הבעיה, הבעיה היא מח"ט או מג"ד בצה"ל שיורים על רוצחים או לעבר מקומות שבוצע מהם רצח.

אני לא נכנס לנושא המשפטנים בצבא וחוקרי מצ"ח, כי הם רק פקידים שבהיעדר מדיניות ברורה הם קובעים את המדיניות של המפקדים. צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם ואנחנו לא צרכים להוכיח את זה לאף אחד.

מצד שני אנחנו צרכים להיות נחושים וחדים, בשכונה שבה אנחנו חיים, ולפגוע בכל הרוצה לפגוע בנו בלי להתנצל. במידה ויהיו טעויות ובטוח שיהיו אז יש מפקדים שיטפלו בהם ברמה הפיקודית. 

אנו צריכים להמשיך ולהצטייד במוסר האמתי, לא מוסר של תקשורת ולא מוסר של מה יגיד העולם, ולא מוסר של ארגונים הרוצים להחריבנו מבפנים. יום נפלא לכל מפקדי וחיילי צה"ל היקרים לנו כל כך ולכל עם ישראל.