לא בשביל זה חיזקנו את נתניהו

הלחץ הציבורי חייב להעיר את הבית היהודי ושאר אנשי הימין בקואליציה להיות אקטיביים מול נתניהו

קובי כהנא , י"ד באב תשע"ה

האמת שהבתים של דריינוף הם כלל לא הסיפור. גם הישוב בית אל הוא לא הנושא ואפילו בג"ץ הם לא הנקודה העיקרית. הסיפור של ההרס בבתי דריינוף הוא סיפור של מדיניות, והכתובת למדיניות היא הדרג הפוליטי.

הבעיה בבתי דריינוף אינה בעיה חוקית. העילה הפורמלית לרצון להרוס היא אכן עילה חוקית אולם להיבט החוקי ישנם פתרונות. הוויכוח היכן עובר גבול השטח של הישוב בית אל, עד היכן מגיעה התב"ע של הישוב והאם הבתים של דריינוף אכן נמצאים בתוך התחום, הוא ויכוח בין מודדי קרקע. להיבט הזה של הויכוח יש פתרון חוקי וקביל.

השאלה האם לאמץ את הפתרון הזה והאם להורות לדרג המקצועי לפעול לאורו היא שאלה של מדיניות. שאלת המדיניות היא: האם מדינת ישראל מקדמת המשך חיים ביהודה ושומרון? האם ממשלתו של נתניהו מקדמת מדיניות לאומית שמשמעותה בניה והתפתחות ביהודה ושומרון?

המשמעות של תשובה חיובית לשאלות אלו, היא עיצוב מדיניות המפתחת את החיים ביהודה ושומרון ומקדמת ומעצימה את הבנייה וההתפתחות של הישובים. מעמדם של בתי דריינוף מקביל למעמדם של אלפי בתים ביהודה ושומרון שנבנו בתוך מציאות משפטית סבוכה. הרס הבתים בבית אל פותח פתח להרס שיטתי של אלפי בתים ביהודה ושומרון.

לבתים הבאים בתור יש שמות משפחה על הדלת, גרים בהם משפחות וחברים של כולנו - עמונה כולה ותשעה בתים בעפרה הם הבאים בתור להרס המתוכנן. הפתרונות המשפטיים והחוקיים קיימים ביחס לקרקעות אלו. השאלה היא האם המדיניות של נתניהו תהיה לאמץ את הפתרונות האלו?

הכתובת צריכה להיות הדרג הפוליטי. הפוליטיקאים הם שליחי ציבור והלחץ עליהם עובר דרך ציבור המבין את המשמעות של יהודה ושומרון כמרכיב מרכזי בחוסנה של מדינת ישראל. יש ללחוץ על פוליטיקאים, לקיים משמרות מחאה ולשים את הנושא בראש סדר היום הציבורי.

הלחץ הציבורי חייב להעיר את הבית היהודי ושאר אנשי הימין בקואליציה להיות אקטיביים מול נתניהו. לא חסרים מנופי לחץ בזירה הפוליטית שיכולים להזכיר לנתניהו לשם איזה מדיניות הוא נבחר. הליכוד קיבל שלושים מנדטים לא רק מכוח אישיותו של נתניהו. האם כאשר השמאל יעלה הכלכלה תתמוטט? איראן תתקוף? לא.

אם השמאל יעלה אזי המדיניות שלו תהיה מדיניות של שמאל. נתניהו נבחר בשל רצון העם במדיניות לאומית. זהו המנדט של נתניהו. בניה ביהודה ושומרון היא מדיניות  לאומית, הקפאת חיים ביהודה ושומרון היא מדיניות של שמאל. למדיניות הזו נתניהו והליכוד לא קיבלו מנדט.