לאפשר לשרים להוביל מדיניות

במדינת ישראל יש בעיית משילות קשה, שיסודה בערבוב שבין אחריות הנבחרים לתפקיד הפקידות.

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ה באב תשע"ה

דעות מירי רגב
מירי רגב
צילום: חזקי ברוך

​היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע לשרת התרבות מירי רגב שהוא לא יאפשר פתח לפוליטיזציה של האמנות.

במשך עשרות בשנים לשמאל הישראלי היה מונופול כמעט בלעדי על התרבות והאמנות. כל מי שיבחן לאורך השנים את התמיכות במוסדות התרבות, ביצירות ובחלוקת פרסים, יגלה שרובם ניתנו למוסדות, ליוצרים וליצירות שביטאו את עמדות השמאל.

התמיכה היתה כה מסיבית עד שנוצר הרושם שבישראל אין בכלל יצירה בעלת אוריינטציה ימנית, וממילא אין את מה לממן. עכשיו לפתע, כשמתקבל רושם כאילו שרת התרבות תבטל המונופול, מייד מזדעקים, מאיימים ומצהירים שלא יאפשרו שינוי. היכן היו אבירי השוויון וחופש הביטוי עד עתה?

במדינת ישראל יש בעיית משילות קשה, שיסודה בערבוב שבין אחריות הנבחרים לתפקיד הפקידות. בעיה שראשיתה בימי כהונת הנשיא אהרן ברק, שפתח את שערי בית המשפט העליון לכל דכפין וקבע כי כל פעולה שלטונית חייבת לעמוד במבחני סבירות. מבחנים שנקבעו למעשה בצלמם ובדמותם של השופטים. חקיקה והחלטות שלטוניות לא התקבלו רק משום ההנחה שבית המשפט לא יאשר אותן. היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה לקחו זכות וטו על החלטות שרים. החברה הישראלית כולה עברה תהליך של משפטיזציה.

במדינה דמוקרטית מתוקנת, שרים אמורים לקבוע מדיניות והפקידים לבצע אותה. אם יש פקידים שמדיניות השר לא נראית להם, הרי הם מיוזמתם, נדרשים לשים את המפתחות ולפנות מקום לאלה שיכולים להזדהות עם המדיניות ולקדם אותה. בכל מערכת בחירות שרים עומדים למבחן הציבור. אותו ציבור ששלח אותם לקדם מדיניות שקיבלה ביטוי במצע הבחירות.

מדיניות העוסקת בחלוקת כספי ציבור אינה יכולה להפלות בין אלה שעומדים בקריטריונים הראויים לקבלת תקציבים. אולם אין להעלות על הדעת, לדוגמה, שמשלמי המסים יממנו יצירות ומיצגים שנותנים ביטוי לעמדות קיצוניות ואנטי־ישראליות, כאלה שמציגות את צה"ל כצבא אלים. עמדות אהובות על שונאי ישראל. דמוקרטיה לא חייבת להתאבד על מזבח חופש היצירה.

שרת התרבות רשאית להחליט על העדפה מתקנת וליזום הפניית יותר תקציבים לפריפריה. טועה מי שחושב שרק במדינת תל אביב יש לממן פעילות תרבותית. רגב רשאית לקבוע שבמדינה יהודית ודמוקרטית יש מקום לתמוך גם ביצירה יהודית ולא רק בכזו שנותנת ביטוי לערכים ליברליים.

טוב יעשה היועץ המשפטי לממשלה אם יפסיק לאיים, יאפשר לשרים להוביל מדיניות ובמקרים חריגים של פגיעה אמיתית, ניתן להביא את הנושא לדיון בבית המשפט.

מתוך "ישראל היום"