מה שרבנים לא ידעו

לרוב מהגרים ממדינות חבר המדינות אין אפילו אבא יהודי. כעת מדובר על דור שלישי של מתבוללים - נכדים ונינים בלבד של סבא יהודי.

הרב ד"ר יוסף מנדלביץ' , ב' באלול תשע"ה

הרבנים שהקימו בתי דין אלטרנטיבי לא מדברים רוסית ואינם מכירים הלכי רוחות בקרב קהילת דוברי הרוסית.

הם אינם יודעים שעיקר הסיבה שיוצאי רוסיה אינם מעוניינים לעבור הליכי גיור כי טוב להם להישאר "ככה".

הם אינם יודעים שרוב בוגרי קורס "נתיב" שגוירו ב"הליך ידידותי" של האלוף במיל' אלעזר שטרן, לא התכוונו ולא מתכוונים לקיים מצוות ואף לועגים לקורס מזורז לגיור של הצבא. בשבילם זה נופש.

הם אינם יודעים שתהליך גיור "עם חיוך" שהם מציעים כבר מתקיים בכל אולפני הגיור מטעם הרבנות הראשית. אין פה מה לחדש אחרת ה"חיוך" יהפוך גיחוך.

הם אינם יודעים, שלרוב מהגרים ממדינות חבר המדינות אין אפילו אבא יהודי. כעת מדובר על דור שלישי של מתבוללים - נכדים ונינים בלבד של סבא יהודי. יתירה מזו, לפחות 100,000 אין שום קשר לעם ישראל

הם אינם יודעים כי שידול לגיור נתפס אצל אנשים אלה כניסיון לכפות עליהם דת יהודית. הם אינם מאמינים באלוקים ושמחים להישאר רוסים. מבחינתם, תרבות רוסית עולה על תרבות יהודית.

בשידול יתר לגיור אנו גורמים ליתר זלזול בנו. "שוב פעם היהודים האלה רוצים למכור לנו משהו שאיננו צריכים באמת".

הרבנים ה"אלטרנטיביים" אינם יודעים שאנשים האלה בכלל לא רצו להגיע לישראל. הם רצו להגיע לאמריקה.

ממשלת ישראל בשנות התשעים דרשה מהממשל בארה"ב לא להעניק לאף יוצא ברית המועצות מעמד פליט. האנשים האלה רצו פשוט לברוח מרוסיה המתפרקת למעשה והובאו לכאן באונס.

ויש עוד הרבה דברים בנידון שצריך ללמוד מבפנים כדי לנקוט עמדה בנושא מורכב. הבעיה קיימת. לא כל בעיה אפשר לפתור בשיטת 'זבנג וגמרנו'.

אני ממליץ לממצעים דרך "גיור אלטרנטיבית" ללמוד את מורכבות הבעיה ולא לשלוף מהמותן.