שהרב לא יסתתר

מיכי אמיתי , י' באלול תשע"ה

דעות הרב בני לאו
הרב בני לאו
צילום: עצמי

השבוע שמעתי באחת מתחנות הרדיו, את אחד העימותים בין מזכ"ל בני עקיבא לרב שנתן גיבוי לפוסט בפייסבוק של בנו.

אלא שפעם העולם היה פשוט, לפחות עבורי: מזכ"ל בני עקיבא מחד, רב בישראל מאידך, והייתי יכולה לנחש את עמדות שני הצדדים בעניין לימוד תורה, חברה ורחצה וריקודים מעורבים ועוד שלל נושאים.

אלא שהעולם השתנה. בן הרב בן ה-15, חזר מזועזע ממחנה בני עקיבא. הסתובבו שם, לדבריו, משגיחי כשרות ומשמרות צניעות שניסו כל העת להפריד בין הבנים לבנות. הוא מחה על "התחרדות" התנועה, וכמובן תהה האם זו דרכו המתונה של הרב קוק.

אלא שהתהייה הזו הייתה נשארת נחלת הצעיר וחבריו בלבד, אלמלא אביו, בעל העמדה והמעמד והמרחב הציבורי – נתן לזעקה הזו הד מהדהד במיוחד.

ואני דורשת את הזכות, לשאול עדיין שאלה פשוטה:

מילא בחור בן 15, רוצה לרקוד עם בנות גילו, זה טבעו של עולם. (הוא לפחות נורמלי, שלא כמו ההומואים שאביו כה-גונן עליהם אך לפני שבועיים).

זה שהוא העלה פוסט בפייסבוק, שכבחור דתי הוא דורש לאפשר לו זאת, זאת סתם טיפשות.

אלא כשאביו, הרב בן ה 65, מגבה את הדרישה הזו, ועולה בשמה לשידור תחת כל מיקרופון רענן, מה זה אומר על שיקול-דעתו, על יראת השמיים שלו ועל מחויבותו להלכה?!

שלל התבטאויותיו ועמדותיו של הרב המדובר לאורך השנים, מעלה את החשד שאין הוא אלא סוכן חשאי הפועל בלב הציונות-הדתית בשליחות החרדים. הוא מוכיח – ובהצלחה רבה – ש"רבנים ליברלים" הוא אוקסימורון, סתירה מובנית. שאי-אפשר באמת לשלב בין הלכה למודרנה, שלא ניתן להיות ציוני ודתי.

זה בהכרח יבוא אחד על חשבון השני – ותמיד, אבל תמיד, על חשבון ההלכה. שרב מודרני, אקדמאי, התומך גיוס בנות לצבא, בהכשרת נשים כפוסקות-הלכה ומתנגד לסירוב פקודה – בהכרח גם יתמוך בריקודים מעורבים.

אבל עכשיו ברצינות: אם הרב חושב שריקודים מעורבים הם מותרים, (ומי יודע, אולי אפילו לכתחילה...) יתכבד ויביא טיעונים – אולי הלכתיים, אולי מחשבתיים – ינסה לשכנע את הציבור, ולא יתחבא מאחורי היצרים של בנו.