חוזרים לבית ספר, בלי לאבד את השפיות

אוריאל לדרברג , ט"ז באלול תשע"ה

אוריאל לדרברג
אוריאל לדרברג
צילום: עצמי

בלי שהרגשנו, עבר החופש הגדול. וה 1 בספטמבר הגיע, ואיתו ההוצאות לקראת "חינוך חובה חינם". ה1 בספטמבר איננו בלת"מ, ולא הפתעה: עלינו להיערך אליו מראש, ובמידת הצורך לחסוך לקראתו כדי שלא נמצא עצמנו בהוצאות גדולות ומינוס גדול עוד יותר.

ההכנסה הממוצעת של משפחות המלוות על ידי ארגון פעמונים עומדת על כ 15,000 ש"ח לחודש. ההוצאה הממוצעת על "חזרה לבית הספר " עומדת על כאלף חמש מאות שקל לילד. הורים למספר ילדים בגילאי בית ספר יוציאו כמעט מחצית ממשכורתם על ציוד החזרה לבית הספר- כשזיכרון ההוצאות על קייטנות ועל החופש הגדול עוד טריות.

לידיעת משפחות חד הוריות: כדי לסייע בנושא, מעניקה המדינה מענק פתיחת שנת לימודים עבור כל ילד בין הגילאים 6-14. סכומי המענק נעים בין 865 ל- 1557 ₪ לכל ילד, וזאת על פי שנת לידתו. המענק עצמו אמור להיות מועבר עד לתאריך ה- 15 לאוגוסט ישירות לחשבון הבנק בו מופקדת קצבת הילדים. וודאו כי קיבלתם את המענק. במידה ולא, פנו אל סניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריכם, והגישו טופס תביעה למענק לימודים. את המענק ניתן לדרוש רטרואקטיבית עד 18 חודשים אחורה, כך שאם לא קיבלתם אותו גם בשנה שעברה, ניתן לדרוש גם אותו.

‮‬הורה יוציא בממוצע כ 1,500 ₪ לתלמיד עבור ציוד לבית הספר הכולל: ספרי לימוד (280 ש"ח במסגרת פרויקט השאלת ספרים, וסכום של 700-800 ₪ בקנייה שלא במסגרת הפרויקט). ילקוט‮ ( מאה ₪ לפחות לילקוט לא ממותג, כפול ויותר לילקוט ממותג. בנוסף, יש הוצאות על מחברות‮, קלמר מצויד ( ‬מחק‮, ‬מחדד‮, ‬עפרונות‮, ‬עטים‮, ‬טושים‮, ‬דבק‮, ‬מספריים‮) קלסרי ויומן תלמיד. כל אלה עולים כ ה כ -‮004 ‬₪ לכל ילד. תוסיפו על זה ‬ ‬-‮002 ‬₪ לפחות על חולצות עם סמל בית הספר (חורף וקיץ כולל סווטשירט אחד לפחות גם אם קונים חולצות טריקו במבצעי 6 במאה לא כולל הדפסה), ועשרות שקלים נוספים על מכנסי ספורט ונעלי ספורט.

הלימוד הוא אמנם חינם אבל תשלומי הורים לבית ספר עומדים על מאות רבות של שקלים נוספים. חלקם תשלומי חובה (ביטוח) וחלקם- רשות (טיולים, הופעות, מתנות, מסיבת סופשנה). חובה לשלם את "תשלום החובה", אולם אתם יכולים לבחור ב"תשלומי הרשות" לשלם רק את התשלומים עבור הפעילויות אותם אתם בוחרים. אם בחרתם שלא לשלם חלק מתשלומי הרשות, על בית הספר למצוא תעסוקה לילד בשעה הזאת, ואסור להוציא אותו להסתובב בבית הספר ללא השגחה או מסגרת.

מהנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי כלל ההורים בישראל מוציאים יחדיו כ-24 מיליארד שקל בשנה עבור הוצאות לימוד לילדיהם בשנה.

מומחי פעמונים מנדבים טיפים ועצות כלכליות לפני שאתם יוצאים לקניות :

קבוצות רכישה לציוד לבית הספר - כדי להתמודד עם המחירים מוקמות קבוצות רכישה המצליחות פעמים רבות להוזיל את המחיר ברכישה ישירה מול היבואן. ניתן גם לרכוש את הציוד בחנות כמו 100% עסק חברתי – ציוד משרדי, התורמת 75% מהרווחים לעמותה לפי בחירת הקונה (ביניהן גם פעמונים).

ערכו שופינג מוקדם- גם באתרי אינטרנט, והשוו מחירים של ציוד לבית ספר, ספרי לימוד, ובגדים.

רשימה- ערכו את הקניות על פי הרשימה שקיבלתם ואחרי שבדקתם מה יש בבית

לא חייבים לקנות ילקוטים חדשים כל שנה ולכולם- מי שצריך ילקוט/נעליים מקבל.

ספרי לימוד- העדיפו להצטרף לפרויקט השאלת ספרי לימוד. אם לא- בדקו אם האח/ות הגדולים למדו באותם ספרים. אסור לכתוב בספרי לימוד או בחוברות עבודה מעל לכיתה ד', זאת כדי לאפשר העברה של ספרי לימוד מתלמיד לתלמיד.

מוצרי מותגים הם אופנתיים, מתחלפים במהירות ועולים יותר מאותו מוצר נטול המיתוג. סכמו עם הילד מראש על מספר המוצרים הממותגים שבכוונתכם לקנות והגבילו את סכום הקנייה. סכמו מראש על הדמויות המועדפות על-מנת לקצר את תהליך הבחירה שעלול להיות מייגע בחנות עצמה.

אל תתפתו לקנות חבילות "חסכון" של מחקים/עפרונות/מחברות גם למשפחות בהן מספר ילדים ההולכים לבית הספר. תגלו בסוף השנה שנשארתם עם רובם.

המוצרים ליד הקופה מונחים שם כדי שתקנו אותם מתוך המתנה לעריכת החשבון.

אל תשלחו את הילד לבית הספר עם כל הציוד. אין צורך בכל חבילת העפרונות. 2-3 עפרונות בקלמר יספיקו .

אל תתפתו למילה 'מבצע' – בדקו את המחיר של המוצר. השוו את המחיר למוצרים אחרים .