לחלוציות ולמעשה

כל מי שעוסק בתקשורת יודע שהמדיה משדרת בקודים. לכל תמונה, שם או תואר צמוד "קוד" נסתר שלפיו המאזין או הקורא מתרגם את המידע התקשורתי לעולם המושגים האישי והציבורי שלו.

עו"ד אביעד ויסולי , ל' בניסן תשס"ג

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי
כל מי שעוסק בתקשורת יודע שהמדיה משדרת בקודים. לכל תמונה, שם או תואר צמוד "קוד" נסתר שלפיו המאזין או הקורא מתרגם את המידע התקשורתי לעולם המושגים האישי והציבורי שלו. מי שמפרסם את הגיגיו מבלי להבין כיצד המאזינים מתרגמים ומפנימים אותם, ימצא את עצמו תמיד בצד המפסיד במאבק על דעת הקהל.

ה"קוד" של מועצת יש"ע, לטוב ולרע, בציבור, בפוליטיקה ובתקשורת הישראלית הוא: סמן ימני. הסמן שכל המסדר מביט ומתיישר לפיו. אם הסמן הימני זז, מתפתל או מסתובב, הוא לא רק מבלבל את המסדר, אלא כולם גם מסתכלים עליו בתדהמה. איש לא מתיישר לימין כי הוא מסכים עם דעותיו של הסמן הימני. מתיישרים לפיו משום שהוא שם, עומד זקוף ואיתן על מקומו.

כך מועצת יש"ע. היא מהווה את הסמן הימני של הציבור הלאומי בישראל. הוא מסתכל עליה, וכשהיא איתנה וניצבת במקומה זקופה ובטוחה, הוא מתיישר לפיה. ואולם, כאשר היא מתקפלת, מתפתלת ומתברברת, המחנה הלאומי מאבד את הצפון, מתפתל ומתקפל מעמדותיו בעקבותיה.

איש אינו מצפה ממועצת יש"ע לפתור את בעיותיה הכלכליות של ישראל או את בעיות איכות הסביבה. אפילו לא לרפא את ה"סארס". ועוד סוד קטן: אנחנו גם לא מצפים ממועצת יש"ע לפתור את בעיות הבטחון, מדיניות החוץ או אפילו היחסים עם הפלשתינאים. אם המועצה תצא בהכרזה כי על ישראל לתמוך באבו מאזן, יתייחסו לכך בערך כמו להמלצה להרחיב את השגרירות בצ'ילה. אולי נכון ואולי לא, אבל זה ממש לא באחריותם.

כך גם לגבי תוכניות לפתרון בעיות הפלשתינאים. כשם שאיש אינו יתייחס ברצינות למנהל הפועל ת"א כשהוא מנסה לפתור את הבעיות של מכבי, כך איש לא יתייחס ברצינות להמלצות מועצת יש"ע (כגוף אחד) לגבי הפלשתינאים. לכל אחד במדינה יכולה להיות תוכנית לפתרון הבעיה הפלשתינאית, טובה לפחות כמו, והרבה פחות חשודה מזו של מועצת יש"ע. אז היכן הסכנה? בישובים.

בנושא הישובים, מתיחס הציבור (והממשלה) בארץ אל מועצת יש"ע הוא בפקטור 1 ל – 5. אם מועצת יש"ע מוכנה להורדת 5 מאחזים, צריך להוריד 25. הורדת 2 ישובים? צריך להוריד 10. לתת 10% מהשטח לפלשתינאים? צריך לתת להם 50%. וגם להיפך: אם מועצת יש"ע תצא בהכרזה שלשם חיזוק הבטחון בתל אביב צריך להקים עןד 10 ישובים – יאשרו 2. 20 מאחזים? יאשרו 4.

מועצת יש"ע מוחזקת בציבור הישראלי כמומחית להקמת ישובים. חלוציות המאה ה – 21 בהתגלמותה. ממועצת יש"ע מצפים להקים ישובים, לפתח אותם, להגדילם, להפוך אותם לאבן שואבת למאות אלפי אוהדיהם בכל רחבי הארץ. עזבו את התוכניות הוירטואליות לפתרון הבעיה הפלשתינאית. איש לא יתייחס לתוכנית כזו מבית מדרשה של המועצה ברצינות, מלבד כמה שמאלנים שיחככו את כפיהם בהנאה ויספרו לכל העולם (תרתי משמע) עד כמה הטרור קיפל אתכם מעמדותיכם ועתה אתם מסכימים לוויתורים.

הציבור בישראל כמה למנהיגות, לחלוציות ולמעשה. בזאת יכולה מועצת יש"ע כגוף אידיאולוגי, מנהיגותי ומוביל לתרום רבות ולהציג דוגמא ומופת. תוכניות שלום, ויתורים, הסכמי דמה, מתווי שווא ופתרונות קסמים – כאלה יש, היו ויהיו במאות ואלפים, מלונדון דרך כל ארצות אירופה, המזה"ת, דרום מזרח אסיה, רוסיה, יפן ועד הבית הלבן. את כולם תישא הרוח, כולם בטלין ומבוטלין, לא שרירין ולא קיימין. אך לא את האדמה הקדושה של ארץ ישראל. היא היתה, הווה ותהיה לעד. בידכם היא הופקדה - לשמירתה, לפיתוחה ולישובה.