שטייניץ' - אכזבת

אמנם נכון שנבחרו שמונה דיינים חובשי כיפה סרוגה, מוכשרים וראויים, אך יש לזכור שחלקם לא היו ברשימה הראשונה של הקבוצה הכלל-ישראלית בוועדה.

עו"ד דוד ברלינר , ט' בתשרי תשע"ו

דעות משיב אש. שטייניץ
משיב אש. שטייניץ
צילום: עצמי

בשבוע החולף שמענו מגורמים שונים בליכוד ובציונות הדתית על ההצלחה כביכול בוועדה לבחירת דיינים, עת שבחרה שמונה דיינים מהציונות הדתית. אלא שמי שמצוי בפרטים יודע שהתמונה הרבה יותר מורכבת.

בהרכב הועדה הנוכחי הייתה הזדמנות פז שלא הייתה שנים רבות. מתוך 11 חברי הועדה, חמישה בלבד היו חרדים. מול חמשת חברי הוועדה החרדים נצבו חמישה חברי ועדה אשר מבינים את החשיבות של בתי הדין הרבניים לכלל הציבור בישראל, ושרצו למנות תלמידי חכמים מבית מדרשו של הרב קוק.

וכך ניצבו להן זו מול זו שתי הקבוצות - חמישה שחקנים בכל קבוצה, כשלאף אחת מהן אין רוב להעביר את מועמדיה: לא לחרדים את אנשיהם ולא לציונים את תלמידי החכמים שלהם. שובר השוויון בוועדה היה השר יובל שטייניץ.

ואכן תקוות רבות תלו אנשי הציונות הדתית בשר שטייניץ, ונציגי הציבור המעורבים עלו אליו ואל עוזריו לרגל, כשבשבועות שלפני התכנסות הוועדה היה נדמה שהמלאכה נשאה פרי - נראה היה שסוף סוף יהיה רוב בוועדה שישקול את טובת הציבור בכללו ויתמוך בדיינים לא רק מפני שהם הבנים של... או המקורבים של... או שייכים למגזר של... אלא בשל כישוריהם ומעלותיהם התורניות, יכולתם השיפוטית וחיבורם לעם ישראל הבא להתדיין בפניהם.

אלא ששטייניץ אכזב. לחצי החרדים בקואליציה פעלו שעות נוספות ולבסוף עשו האיומים על פרישות ואי תמיכה במתווה הגז את שלהם ושטייניץ הלך עם החרדים. לא היה אפילו מועמד ציוני דתי אחד שקיבל את ידו של שטייניץ בניגוד לדעתם של הנציגים החרדים, ומנגד המתמודדים החרדים קיבלו את תמיכתו ללא עוררין, גם כאשר היה מדובר בקרובי משפחה ממדרגה ראשונה של נציגים בוועדה. (אגב, דווקא ציפי לבני התנגדה בזמנו לנפוטיזם הבוטה - דבר שמנע בעבר את כינוס הוועדה)

אמנם נכון שנבחרו שמונה דיינים חובשי כיפה סרוגה, מוכשרים וראויים, אך יש לזכור שחלקם לא היו ברשימה הראשונה של הקבוצה הכלל-ישראלית בוועדה. הסיבה היחידה ששטייניץ הצביע בעד מי מהם הייתה הסכמת החרדים למינויים. לעומת הדיינים שנבחרו ישנם תלמידי חכמים כדוגמת הרב דוד בס והרב בניהו ברונר אשר לא נבחרו לשמש דיינים - לא מפני חלילה שאינם ראויים- אלא רק מפני שהם לא היו לרוחם של הגוורדיה החרדית.

אז נכון שקיבלנו דיינים דתיים, אבל גם נכון שנאלצנו לקבל חותמת כשרות חרדית על כל אחד ואחד מהם ושנאלצנו לוותר על מועמדים מעולים שהיו מביאים טובה וברכה למערכת, וכל זאת עקב כניעתו של שטייניץ לתכתיבי החרדים.

בתור חבר ופעיל ליכוד שנים רבות וכעו"ד דתי העוסק בדיני משפחה שהיה מודע לגודל ההזדמנות, אין לי אלא להביע אכזבה מעמדתו הכנועה של נציג הליכוד בוועדה. הציבור ששלח את הליכוד להוביל את המדינה לא עשה זאת כדי שהליכוד יהיה מובל בנושאים כה מהותיים על ידי מי שטובת הציבור אינה חשובה בעיניו.

בתור יו"ר הוועדה היה מצופה מהשר שטייניץ שיגלה מנהיגות ויתווה דרך לוועדה, ולא יגרר אחרי החרדים רק כדי שאולי יסכימו לתמוך במתווה הגז. יש לדרוש כי לפחות להבא הליכוד ייקח אחריות בנושאים חשובים מעין אלה ויקבל החלטות לטובת הציבור בכללו. כינוס הוועדה לצורך בחירת הדיינים לבית הדין הרבני הגדול יכול להיות התחלת התיקון.