החלת הריבונות – צו השעה

הנס הגדול יותר שמתחולל סביבנו הוא הכרזותיו החוזרות ונשנות של יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, על כוונתו לבטל את הסכמי אוסלו.

יהודית קצובר , כ"ה בתשרי תשע"ו

דעות פצוע בינוני
פצוע בינוני
צילום: ערוץ 7

אם בעבר צריך היה אדם להיות חוזה למרחוק כדי להבחין בניסים שמחולל הקב"ה לעמו, הרי שכעת יכול כל אדם לראותם, ובכל רגע ורגע. אירופה מתמודדת עם זרם פליטים הפולשים ליבשת ומשנים את הדמוגרפיה שלה, את תרבותה ואת דתה. באורח פלאי הם נמשכים דווקא לגרמניה.

אך הנס הגדול יותר שמתחולל סביבנו הוא הכרזותיו החוזרות ונשנות של יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, על כוונתו לבטל את הסכמי אוסלו. אין זו אלא מתנה יקרה נוספת שאנו מקבלים לקראת השנה החדשה. סוף סוף נצא ונשתחרר מן ההסכם הארור הזה שגבה וגובה מאות קורבנות יהודים יקרים, שהאחרונים בהם הם בני הזוג הנקין, הרב נחמיה לביא ואהרון בניטה הי"ד, נשתחרר מההסכם שביקש להרחיק אותנו מתכליתה של הציונות ומהצדק המוסרי של שיבת ישראל לארצו. ביטולו של הסכם זה יוביל להתפרקותה של הרשות הפלשתינית, וכאן צריכה לבוא החלטה אמיצה של ממשלת ישראל - להחיל ריבונות ישראל על ארץ ישראל.

אין זו הפעם הראשונה שבה נקרית בדרכנו המדינית הזדמנות לנקוט בצעד הכרחי ומתחייב זה. ההזדמנות הראשונה הייתה מיד לאחר מלחמת ששת הימים, אך אותה ואת ההזדמנויות שבאו לאחריה פספסנו ברשלנות מדינית הרת אסון. אך לא עת היא זו לבכי על החלב שנשפך. כעת על שולחננו הזדמנות חדשה.

הבה נאחז בשתי הידיים את ההזדמנות הזאת שהקב"ה זימן לנו. ממשלת ישראל ועם ישראל חייבים להחליט ולהכריז אחת ולתמיד שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. בלי בסיס עקרוני זה נותקף שוב ושוב בזירה הבינלאומית ובזירה הפנים-ישראלית כ"כובשים" וכמי שמנשלים אחרים מבלי שיש לנו זכות של ממש על הארץ.

חשוב לציין כי הכרזה זו על ריבונות ישראל על מרחבי יהודה שומרון ובקעת הירדן אינה באה כעונש וכתגובה על הכרזות אבו מאזן. ריבונות אינה עונש, אלא זכות וחובה היסטורית של עם ישראל. לכן, גם אם אבו מאזן לא יכריז בסופו של יום על פירוק הרשות גם אז על ממשלת ישראל לנקוט בצעד זה. אנו מעוררים את דרישת הריבונות דווקא כעת משום שבפנינו נקרית הזדמנות מדינית שאל לנו לאפשר לה לחמוק.

ודאי שיהיו קשיים בקידומו ובהחלתו של מהלך שכזה. למיטב ידיעתנו אין ולו מכון מחקר אחד בארץ שהתכונן לאפשרות שבה מרחבים ששוחררו במלחמה צודקת חוזרים לידינו, וכיצד יש לנהוג בשעה שכזו. עלינו לנהוג על פי החץ שמורה לנו ההיסטוריה - ממשלת ישראל, כנסת ישראל צריכים להכריז על הריבונות.

יש לאפשר לערבים אוטונומיה בניהול ענייניהם העירוניים, ללא צבא וללא מדיניות חוץ. נחיל פיקוח הדוק על החינוך שלהם ועל המשטרה המקומית. באשר לסוגיית האזרחות - תינתן לערבים זכות לבקש אזרחות, אך על מנת לקבלה יהיה על כל מועמד לאזרחות לעמוד בקריטריונים הגיוניים והכרחיים כדוגמת קבלת מרות השלטון הישראלי, הצהרת נאמנות שתבחן אחת למה שנים, כפי שנהוג בארה"ב ובמדינות מתקדמות אחרות.

180,000 עובדי רשות האוטונומיה הפלשתינית ייבחנו האם הם מעוניינים וראויים להמשיך ולשרת את האוכלוסייה שלהם. סביר להניח שרובם ירצו להמשיך ולקבל משכורות ולפרנס את בני משפחותיהם.

כאמור, ודאי שיהיו קשיים רבים. הדבר טבעי במצב שמתהווה ובמציאות שמשתנה, אך מעבר לכך שכבר חזינו וכאבנו את המחיר הבלתי אפשרי של חלופת קריעת הארץ והקמת מדינת טרור בליבה, גם רוב טובה טמון במהלך החלת הריבונות:

בראש ובראשונה תוסדר הסוגיה הערכית-מוסרית בהכרזה הרשמית לפיה ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ורק לו. יושם קץ לוואקום השלטוני שנוצר ביהודה ושומרון בעשרות השנים האחרונות, וואקום המלבה את התקווה הערבית להקמת מדינה ומביא להשתלטות ערבית על אדמות המדינה, לפיגועים רבים, ולמדיניות הכלה של ישראל כלפי מפגעים וארגוני טרור. יוסדרו נושאי הביטחון, הכלכלה, המים, השפכים ואיכות הסביבה, הארכיאולוגיה ועוד, ובאשר להתקפות המדיניות שתספוג ישראל מהעולם כולו – היא הרי מקבלת התקפות שכאלה ללא הרף וללא קשר לצעדיה המדיניים. הפעם נקבל ביקורת כאשר הישג משמעותי והיסטורי בידינו.

קריאתנו זו להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון תופסת תאוצה בשנים האחרונות. יותר ויותר אישי ציבור, חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ושרים מדברים בלשון זו, אך עדיין נדרשת הרוח הגבית שבכוחו של הציבור להפיח. את הרוח הזו מבקשת תנועת 'נשים בירוק' יחד עם בני הדור השני להתיישבות וצעירים מרחבי הארץ כולה להוביל בגאון, ואכן ביום שישי הקרוב, כ"ו בתשרי (9.10.15), נתכנס בשמורת עוז וגאו"ן שמעל צומת גוש עציון לפאנל מיוחד שיעסוק בסוגיה.

בפאנל, שיהיה פתוח לציבור הרחב ויתקיים בהנחייתה של אורלי גולדקלנג, ייקחו חלק חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', הח"כית החוזרת שולי מועלם, ירון רוזנטל מנהל בית ספר שדה כפר עציון, שרה העצני כהן מראשי 'ישראל שלי', משה סוויל סגן ראש מועצת גוש עציון, ישראל זעירא מייסד 'ראש יהודי' ויזם כלכלי וליאת קירשנבאום ראש מועצת הנוער בגוש עציון.

באירוע נחשוף ונשיק את תנועת הצעירים החדשה שתישא בעוז את הקריאה והדרישה להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.