כמה שהרב כהנא צדק!

צריך אחת ולתמיד להבין, שאין כאן שאלה של פשרה, שאם נלך יותר לקראת הערבים או הם לקראתנו, הבעיה תיפתר.

ברוך מרזל , ב' בחשון תשע"ו

דעות ברוך מרזל
ברוך מרזל
צילום: Hadas Parush/FLASH90

25 שנים בדרך-כלל מציינים שנות דור. זוהי תקופה ארוכה דיה בכדי להתבונן אחורה מתוך פרספקטיבה מרחבית, הרואה מעבר לכאן ולעכשיו ומתבוננת בתהליכי עומק אשר התרחשו במהלך כל אותן שנים.

ובהיכנס חודש חשוון, בו יחול יום השנה ה-25 למורי ורבי הרב מאיר כהנא זצוק"ל הי"ד, נראים הדברים כאילו דווקא בעת זו הארץ רועשת וגועשת אל מול הטרור הערבי, כאילו באו להזכיר לנו, שהתהלך בקרבנו ענק רוח בעל תכונות נבואיות, אשר צפה מראש את מה שמתרחש כעת. בעוד כל מיני הוזים בהקיץ הגו תכניות "שלום" חסרות יסוד, היה זה הרב כהנא אשר ידע לבדו לנתח את הבעיה מיסודה, להבין לאן אנחנו הולכים ולהציע תכנית להצלת המדינה היהודית מפני האסון המתקרב.

"הרב כהנא צדק" זועקות המילים על הקירות, ולעיתים נדמה לי, כי אפילו אנחנו, תלמידיו הקרובים ביותר, לא זכינו להבין עד כמה שהוא צדק.

צריך אחת ולתמיד להבין, שאין כאן שאלה של פשרה, שאם נלך יותר לקראת הערבים או הם לקראתנו, הבעיה תיפתר. אלו הרואים בסכסוך כסכסוך נדל"ן, כלשונו של שמעון פרס בעל החלום ההזוי של מזרח תיכון חדעא"ש – אלו יכולים לדבר על חילופי שטחים ופשרות טריטוריאליות, על פירוז וחלוקה פונקציונלית וכל מיני מילים יפות שמשמיעים בכנס הרצליה.

אולם מי שמבין כי שורש הסכסוך נעוץ במקום אחר לגמרי, שיש כאן מלחמת דת בין היהדות לאיסלאם, שערבי שמכבד את עצמו לעולם לא יוותר על מילימטר אדמה שהוא רואה בה אדמת קודש מוסלמית (ובמקרה שהוא נוצרי הוא קיצוני לא פחות) – מי שמבין כל זאת, והוא מבין גם שאנחנו איננו רשאים לוותר על קיום המדינה היהודית, וששאיפותינו הבסיסיות ביותר סותרות בעצם מהותן את אלו של הערבים – מי שמבין את הדברים הללו יודע, כי ההתפוצצות שמתרחשת כעת הייתה בלתי נמנעת, והייתה זו רק שאלה של זמן עד שהיא אירעה.

"אינני מעונין לראות במותם של ערבים או של יהודים בארץ-ישראל, אך אני חושש שעוד ימותו רבים. ואם אמנם יתגשמו חששותיי אלה, יקרה הדבר לא בשל נקיטת הצעדים שאני דורש לנקטם, אלא דווקא בשל כך שלא ננקטו". אלו היו המילים אותן כתב הרב כהנא בשבתו בתא קטן בכלא רמלה לפני 35 שנה, שעה שהשלטון ניסה להשתיק את אותו קול של אמת, אשר החל לבקוע סדקים באטימותה של דעת הקהל. הם אכן כלאו את הרב כהנא, והמשיכו לרדוף אותו עד יום הירצחו, אולם את הרוח, את האמת הפנימית החזקה מכל השקרים יחדיו – לא ניתן לכלוא, אף לא להרוג.

הדברים מהדהדים מבעד לשנים שחלפו ומציבים בפנינו אתגר, אשר בזכות רחמיו המרובים של הקדוש ברוך הוא, עדיין לא מאוחר לעמוד בו. הבה נלמד כראוי את שורש ומהות הסכסוך היהודי-ערבי, הבה ניזום פתרונות ראויים, לפני שנשלם את המחיר היקר של העיוורון והטיפשות. הרב כהנא זצ"ל הי"ד לא המציא את הפתרון לבעיית האויב הערבי. זו היהדות, זו תורת ישראל, וזה הפתרון היחידי ואין אחר: טרנספר לאויבי ישראל, הם שם - אנחנו כאן ושלום על ישראל.