ההקפאה – הייתה או לא הייתה?

בשקט בשקט, ובחסות השמירה על ה"ססטוס קוו" ישראל מחזקת את האחיזה הפלסטינית ביו"ש, ומגשימה - דה פקטו - את חזון המדינה הפלסטינית.

אליהו עטיה , כ' בחשון תשע"ו

דעות אליהו עטיה
אליהו עטיה
צילום: עצמי

בימים אלו ארגוני ימין שונים, פרלמנטרים וחוץ פרלמנטרים, מגבירים הילוך במאמץ לבקוע את חומת ההקפאה שהטיל רה"מ נתניהו על ההתיישבות בשש השנים האחרונות.

המאבק לביטול ההקפאה וחידוש הליכי בניה ביו"ש מוצדק מאין כמוהו. על ההתיישבות הוטלה טבעת חנק שהולכת ומתהדקת על הצוואר, ומונעת המשך צמיחה ופיתוח.

פרויקטים עכשוויים של בניה ביו"ש הם למעשה שאריות ביצוע של תכניות שונות שאושרו כבר. תוכניות חדשות לא מקודמות כבר שנים. משמעות הדבר שעם מיצוי הניצול של התוכניות הישנות, הבניה בהתיישבות תיעצר לחלוטין.

המצב הזה הוא בלתי נסבל, בטח מצד ממשלה ימנית מובהקת כמו זו הנוכחית, ועל כן הדרישה מצד אוהבי ההתיישבות לנקוט מהלכים דרסטיים לשינוי המצב ראויה ומוצדקת.

אבל, הקפאת הבניה להתיישבות היהודית היא רק צד אחד של המטבע.

הצד הפחות מוכר, הוא קידום מסיבי של עשרות תוכניות בניה לאוכלוסיה הפלסטינית, בשטחי C (מלבד היקפי הבניה הענקים בשטחי A). התוכניות האלו מקודמות במלוא המרץ, מאושרות ומבוצעות בשטח. תכניות לפלסטינים של בינוי תשתיות, הסדרת גישה לכפרים, ובינוי אלפי אלפי יחידות דיור - זורמות בשקט ושלוה במסדרונות המינהל האזרחי, בעוד שעל כל הליך פרצלציה מינורי בצד היהודי מתנהלת מלחמת עולם.

בשקט בשקט, ובחסות השמירה על ה"ססטוס קוו" ומניעת קביעת עובדות בשטח - מדינת ישראל מחזקת את האחיזה הפלסטינית ביו"ש, ומגשימה - דה פקטו - את חזון המדינה הפלסטינית.

קחו לדוגמה את בקעת הירדן. שתי תכניות ענק להתיישבות פלסטינית נמצאים בימים אלו לקראת אישורם הסופי. בתוכניות אלו מתוכננות אלפי יחידות דיור.

לישובים היהודים בבקעה, מנגד, זה יותר מארבע שנים לא קודמה תב"ע חדשה אחת.

בבקעת הירדן מתגוררים כאלף משפחות יהודיות. אישור סופי של התכניות לפלסטינים יצור שינוי דמוגרפי דרמטי באוכלוסיית הבקעה ויקדם הלכה למעשה הפקעת חלקים מהבקעה מריבונות ישראלית.

וכל זה, בלי תכנית מדינית ובלי בטיח, בשקט בשקט מתחת לרדאר של כולנו וללא צורך בהחלטה מודעת של הממשלה בנושא.

ככה, באמתלא של "הקפאת המצב הקיים" עד להחלטה סופית בעניין גורלם של יו"ש - נקבעות עובדות חד צדדיות ובלתי הפיכות בשטח.

המאבק לחידוש הליכי התכנון והבניה להתיישבות ביו"ש צובר תאוצה כאמור. והלוואי שיצלח.

מה שלא יהיה, מדובר ככל הנראה במאבק ארוך.

מה שכן, במאבק הזה, ההקפאה היא רק חצי הסיפור. החצי השני, והחמור לא פחות, הוא ה"אי – הקפאה" בצד הפלסטיני.

את ההתנהלות הצבועה הזו צריך להפסיק באופן מיידי.