קרובים ויקרים לליבנו תמיד

הרב חיים רטיג , ג' בכסלו תשע"ו

ברדיו נשמע קול הקריין שמודיע על עוד התקלות, פיגוע או על ירי טילים. המתח באוויר עולה, האוזן כרויה לשמוע האם ישנם נפגעים ואז הקריין מוסיף - ישנם ארבעה פצועים, אחד קשה, אחד בינוני ושניים קל. אנחת רווחה נשמעת בלב פנימה, אין הרוגים ברוך ה'.

עוברים לעסוק בנושא הבא. אבל יש כאלה שתקופה אחרת נפתחת בחייהם, אפילו פצוע קל הנשמע כל כך קל לאוזן בלתי מבינה, זה מצב חדש, מלא כאבים, ייסורים, מוגבלויות והתמודדויות של גוף ונפש. כל שכן, פצוע בינוני או קשה, הנושא את מכאוביו, את מומיו ואת פגיעותיו במשך השנים. הצלקות הן חיצוניות, אבל גם בלב פנימה כואב.

אתה פוגש אותם ברחוב, במכולת, בבית הכנסת, נושאים את אימי הקרב, המלחמה או הפיגוע, ואתה מדלג הלאה. הם חיים וזה מה שחשוב, אתה לא מקדיש לזה אפילו מחשבה. אותם עשרות אלפי פצועי המערכות והפיגועים נשכחים מלב, הם לא רק גיבורים של המלחמה עצמה, הם גם הגיבורים של הרגעים שאחריה.

ישנה גבורה בקרב, להיות תחת אש ולהמשיך להתקדם, לחתור למגע ולניצחון זה דבר לא פשוט. האדם צריך לאסוף את כוחותיו להתגבר ולנצח. כמי שהיה בחייו תחת אש, ההרגשה, ההתרגשות, האדרנלין שזורם תוך כדי הקרב, מוליכים אותך קדימה למרות הסכנה, הקשיים והחשש.

כשמישהו נפגע מיד מתחלפת התחושה לכאב ודאגה לנפגע. אחוות הלוחמים מקיפה כל, והערבות ההדדית מוצאת את ביטויה המיוחד ברצון לעזור לטפל ולסייע. לעומת זאת, אחרי כן בשיקום ובמאבק לחיים נורמליים הפצוע נשאר לבדו, החברים לעיתים נעלמים, כל שכן שאר האנשים.

ביום ההוקרה לפצועי צה"ל מערכות ישראל ונפגעי פעולות הטרור והאיבה, אנחנו חוזרים להיזכר בהם, לחלוק איתם את סבלם, לסייע ולחזק אותם, להראות להם שהם לעולם לא יהיו לבד, שהם קרובים ויקרים לליבנו תמיד, שכל ישראל ערבים זה לזה בעת שמחה ויותר מכך בעת צרה, ומוקירים אנו את ההקרבה האישית שהם עשו למען תקומת העם והמדינה.

ומה אנחנו לוקחים איתנו מהיום הזה? מה אנחנו לומדים מכך? נהיה רגישים יותר לקשיי האחר ולצרותיו הגופניות והנפשיות. נלמד מהם להיות גיבורים יותר בקרב ובעת שלום. נלמד להכיר בערך הגדול של המדינה היהודית שקמה לפני אלפיים שנה, ונדע לתרום לה את כוחותינו ואת מרצנו. ניקח את הדאגה לאחר כאורח חיים תמידי, נבטא את האחדות שלנו לא רק בעת צרה אלא גם בעת שמחה.

לבסוף נישא גם תפילה שה' יסיר כל מחלה ופגע רע מעלינו, שנזכה לגדל דור ישרים מבורך בארץ ללא צורך במלחמה, שחומת המגן הרוחנית שלנו תמשיך לאפשר לכולנו להמשיך ולהיות יהודים ואנשים טובים במדינה, שהיא מקום מאגד ומאחד את כל חלקי העם מכל העולם. ויתקיים בנו הכתוב "לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה".

הכותב הוא יו"ר ארגון זהות שיקיים בכ"ט בנובמבר בשיתוף גופים נוספים את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה