מחבלים בממוגן ירי

אני לא יודע מי הגורם המכונה 'צה"ל' שבעיצומה של מתקפת הטרור המליץ לספק לפלשתינים תחמושת.

חגי הוברמן , י"ד בכסלו תשע"ו

דעות מחבלים פלסטינים
מחבלים פלסטינים
צילום: עצמי

כשנה לפני עקירת יישובי חבל עזה, בכ"א בתשרי תשס"ה, 6 באוקטובר 2004, ניסו מחבלים לתקוף את כפר-דרום.

ההתקפה נכשלה בזכות סידרת התרחשויות, שהתואר היחיד הניתן להדביק להם הוא נס משמיים. היתה זו לראשונה שמחבלים ניסו לעשות שימוש ברכב ממוגן ירי, השייך לרשות-הפלשתינית.

בחול המועד סוכות, בשעת שמחת בית השואבה בכפר דרום, נורו שני טיל נ"ט לעבר החממות בכפר דרום. אחד הטילים פגע בצינור מים מוביל וגרם לפיצוץ במערכת המים, במקום נוצרה שלולית גדולה ובוצית.

יומיים אח"כ, ביום רביעי איסרו חג סוכות, כ"א בתשרי, סמוך לשעה 10:30 בבוקר התקרבה חוליית מחבלים בג'יפ פאג'רו ממוגן ירי בנסיעה מהירה לכיוון הישוב כפר-דרום מכיוון צפון. המחבלים ניצלו נקודת תורפה בגדר הישוב, ומשם הם ניסו להיכנס ולבצע פיגוע בכפר דרום.

במקום התבצעו עבודות לשיפור גדר המערכת, והמחבלים ניצלו עובדה זו כדי לבצע את הפיגוע. הם ערכו פעולה מתואמת והפעילו ירי מרחוק כולל שיגור פצצת מרגמה, כשבמקביל חדרו שלושה מחבלים בג'יפ לעבר החממות, כשהם מצויידים ברובים, ברימונים, במטעני חבלה ובטילים נגד טנקים. זה היה ג'יפ ממוגן ירי, שלכוחות צה"ל לא היתה שום אפשרות לעצור את נסיעתו.

במקביל לנסיעתם, פתחו מחבלים אחרים שתיצפתו על המקום, באש נק"ל וירו פצצת מרגמה לעבר עמדת צה"ל בכפר דרום, כדי להפנות את תשומת לב החיילים מהפעולה שהתבצעה במקביל.

אלא שהג'יפ שקע לפתע בשלולית המים הגדולה והבוצית שהיתה במרכז השביל עליו הם נהגו, זו שנוצרה מפגיעת הטיל בצינור המים יומיים קודם. המחבלים, יצאו מהג'יפ ובמקום להמשיך לשטח הישוב הם פנו ורצו תוך כדי ירי, הנחת מטענים וירי טילים לעבר הנוכחים שהיו באותה שעה בחממות.

במקום היו באותה שעה מעסיקים ועובדים רבים שבדרך נס הצליחו להימלט מהתופת. בקרב שהתלקח נהרג מחבל אחד. מחבל אחד התבצר במבנה, והשלישי החל להניח מיטענים בדרכים המובילות לחממות, כדי לפגוע בחיילי צה"ל. הכוחות פעלו בזהירות, וצה"ל הפעיל דחפור די-9 כדי לפוצץ את המיטענים. המחבל נהרג ככל הנראה מפיצוץ אחד המיטענים.

רק פועל תאילנדי אחד לא הצליח לחמוק ונהרג באכזריות ע"י המחבל השלישי, שביצע בו וידוא הריגה.

בסריקות שנערכו על גופות שלושת המחבלים בחממות הישוב כפר דרום נמצאו משגר RPG שהתפוצץ, 3 רובים מסוג קלצ'ניקוב, 18 רימוני רסס ו-24 מחסניות.

המחבלים לא לקחו בחשבון כי ירי שלהם או של חבריהם ערב קודם לכן לעבר כפר דרום מנע פיגוע גדול בכפר דרום. השלולית הגדולה פשוט הצילה חיי תושבים בכפר דרום. אלמלא אותו נס, כאמור, לא היתה שום אפשרות לעצור את הג'יפ שהיה ממוגן ירי.

אני לא יודע מי הגורם המכונה 'צה"ל' שבעיצומה של מתקפת הטרור המליץ היום לספק לפלשתינים כלי נשק, תחמושת, וכלי רכב ממוגני ירי. אבל ברור שאם המעשה יתבצע חלילה, לכל אחד ואחד מהקצינים שקידם את המעשה יהיה דם של ישראלים על הידיים, כשהנשק התחמושת וכלי הרכב הממוגנים ישמשו לפיגועי רצח נגד ישראלים. הם בוודאי לא יוכלו לטעון 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'.