זה לא רק בצרפת

בינואר שעבר הייתי בפריז לימים ספורים. מוקדם בבוקר, חשוך ברחוב, הלכתי לבית הכנסת. לפני הכניסה עמדו שני חיילים חמושים. הגעתי עטוף לגמרי בגלל הקור, עם מזוודה. לא בדקו אותי.

פרופ'' נח דנא-פיקארד , י"ז בכסלו תשע"ו

פרופ' נח דנא - פיקארד
פרופ' נח דנא - פיקארד
צילום: המרכז האקדמי לב

אחרי הפיגוע בו נטבחו אנשים רבים כל כך במספר מקומות בילוי בפריז, ההתייחסות לכך רחבה. תגובות קולניות, פחד באוכלוסיה, הזדהות בכל העולם, דקת דומייה ביום ב' בכל אירופה בהרבה מדינות הורידו דגלים לחצי התורן. קורביי בפריז תארו לי את האיזורים שטווחו כאיזורים שבהם הרבה צעירים חיים ומבלים בבתי קפה ומסעדות. חלק ממכריהם גרים קומה מעל אחת המסעדות שהותקפו. כואב לי ולכולנו על הרצח האכזרי של בני אדם שרק רצו לשמוע מוזיקה או לחגוג משהו פרטי.

עם זאת המציאות הנגלית לעינינו מעלה שאלות רבות:

בינואר פריז טווחה כבר במעשי טרור המוניים, פרשו כוחות משטרה וצבא רבים. האם האויב הוגדר כראוי? האם הכוחות אומנו בהתאם לאיום? נשמעים כבר קולות האומרים שלא בדיוק.

האיום הוא לא רק על צרפת, אלא על הרבה מקומות בעולם. מה נעשה כדי לאבטח תחבורה ציבורית, תחנות רכבת, נמלי תעופה ועוד? בסוף ינואר שעבר, הייתי בפריז לימים ספורים. מוקדם בבוקר, עדיין חשוך מאוד ברחוב, הלכתי לבית כנסת. לפני הכניסה עמדו שני חיילים מצוידים היטב. הגעתי עטוף לגמרי בגלל הקור, עם מזוודה. לא בדקו אותי.

כרגע אירופה מוצפת במהגרים לא חוקיים והגבולות היו לרוב פתוחים לחלוטין. יש שבאו בטענות קשות נגד מדינות שסגרו את גבולותיהן ושבנו גדרות. העיתונות גרמה לכולם לבכות בגלל תמונות עצובות (אולי אמיתיות, אולי לא כולן). התקינות הפוליטית מעקמת שפתיים.

אומרים שכולם הופתעו, במיוחד בגלל חגורות הנפץ. האמנם? אף אחד לא למד אף על פי ששנים מדינת ישראל מתמודדת מול הנשק ההמוני האכזרי הזה? אם לא מישראל חו"ח אז לפחות מעיראק המוסלמית?

כשקרו התקפות המוניות בירושלים, תל-אביב, חיפה ובמקומות אחרים, למה לא הייתה תגובה כמו זאת של היום שם? האם בדולפינריום בתל אביב לא "הרגו את האושר" (ביטוי המופיע שכתבת לה מונד מיום א')? ורצח ד"ר אפלבאום ובתו הי"ד ערב חתונתה לא היה הרג האושר? לא נשאל על הרב ליטמן ובנו, הרי הם מתנחלים, מילת גנאי באירופה. האם דמם הפקר? ומי שמר על דקת דומיה והוריד את הדגל לחצי התורן לאות כבוד לנרצחים הישראליים?

האמנם הופתעו? הרי דעא"ש הודיע לפני חודשים שהוא יציף את אירופה במהגרים לא חוקיים, ואירופה תתמוטט בגלל זה. ומי שהתריע שבתוך הגלים האלה יכולים להסתתר אנשים מסוכנים מאוד לא הושתק? את אלה שרצו זהירות לא האשימו שאין להם לב?

יש עוד הרבה שאלות, לא נמשיך. נציין מספר עובדות.

ענין מרכזי באיסלאם הוא החליפה, צירוף טוטאלי של סמכות דתית וכוח פוליטי, בניגוד להפרדה שהנצרות מדברת עליה (תן לקיסור וכו'). הדבר שדומה לו היום הוא אירן. דעא"ש שונה את השיאים, הוא רוצה חליפה סונית. חליפה, לשון להחליף מישהו על מנת לקבוע מי נציג האל עלי אדמות.

החליפה האחרונה הייתה האימפריה העותמנית, זאת פורקה בשלהי מלחמת העולם הראשונה. הסכמי סייקס-פיקו חילקו את המזרח התיכון בצורה מלאכותית לפי הראות הפוליטית של צרפת ואנגליה. המוסלמים לא היו יכולים לקבל את זה אבל לא יכלו להתמודד אז. קמו האחים המוסלמים. היום דעא"ש מוחק את הסכמי סייקס-פיקו. והוא מגיע לאויבים שלו בכל דרך. אנדרה מלרו אמר ךלפני עשרות שנים שהמאה ה-21 תהיה דתית או לא תהיה. סגנון מליצי, וכ"כ צודק. כאן מלחמת דת!

דרך אגב, המדברים נגד ישראל ברש"פ ושות' מדברים על "היהודים המטמאים ברגליהם". גם כאן יש פולטיקאים שלא רוצים להבין שאנו במלחמת דת, לא במלחמה על בסיס כלכלי או שטח.

בנאומו בשבת הודיע נשיא צרפת שמדינתו היא עכשיו במלחמה נגד צבא מאורגן. זה מינוח שלא היו רגילים אליו באירופה המערבית. כבר לא ארגון טרור. כנראה שמתחילים להבין שחייבים לפעול בתוך המודל שדעא"ש רוצה לכפות. אבל המלחמה הזאת איננה רק בסוריה. גם בעיראק. גם באירופה.

זה שנים יכולים לקרוא באירופה מאמרים המדברים על קיום תאים רדומים של אל-קיידה ודומיה באירופה. יש עוד ארגוני טרור אחרים, ולא תמיד קואים להם בשם זה, אלא אפילו מקבלים את מנהיגיהם באו"ם. זוכרים את עראפת עם אקדחו שם?

נשאר לאירופה ללמוד מישראל איך מתמודדים מול הסכנות הגדולות של האיסלאם הפונדמנטליסטי. כך קוראים לזה שם.

אבל כדי להתמודד צריך:

לא להתכופף כפי שעשתה ממשלת ספרד דאז אחרי פיגועי מדריד. להבין מי האויב ולהגדיר אות כאויב, לא יריב וודאי לא פרטנר למשא ומתן כשלהו. לתת לעצמו כלים חוקיים וצבאיים כדי להלחם. אולי ההגדרה החדשה של מר הולנד שמדובר במלחמה היא הצעד הראשון לבנות את הכלים החוקיים. לכבוש מחדש את האיזורים שעיתונאים צרפתיים מגדירים כשטחים אבודים לרפובליקה, אלה שבהם השלטונות לא נכנסו בשנים האחרונות.

דרך אגב, הכרוז של דעא"ש כתוב בשפה צרפתית מאוד תיקנית. איפה למד המחבר? לשתף פעולה בין מדינות. הרבה קולות אומרים שבתוך אירופה זה לא כל כך עובד עד כה. להפסיק להסתכל בכוון הלא נכון. הדבר החשוב לאירופה היה עד לפני שבוע לזמן מוצרים יהודיים מיו"ש. רק נזכור:מתחילים בסימון מוצרים, אח"כ מסמנים בני אדם. ובסוף מה? אושוויץ? לא דברתי על אלה שקוראים לחרם האקדמי על ישראל, הם לא באים משורות העילית של האקדמיה. ראש ארגון אקדמי בינלאומי גדול שבו אני חבר שלח לחברי הארגון האירופיים מכתב תמיכה. מכתב מצוין ואנושי, האיש הזה הוא חבר טוב ואני מחבב אותו. לא זכור לי שאנו הישראליים זכינו למכתב כזה אי פעם.

הערה אולי קטנונית לבסוף. כדי לטפל בפצועים בבתי החולים חייבים להשתמש בסקאנרים, המצאה ישראלית במקור. במטוסים האזרחיים והצבאיים מותקנות מערוכת ניווט ומערכו אחרות שהן פיתוחים ישראליים. כמעט בכל המחשבים בעולם מרכיבים מרכזיים שפותחו בישראל. לפעמים המהנדסים שפיתחו אותם גרים ביו"ש או בגולן. אל תשכחו לסמן את המטוסים, את הציוד הרפואי ועוד, שמא מי מבין הפצועים הוא חבר BDS ולא ירצה להשתמש בהם. כנ"ל לגבי הטלפונים הסלולריים כדי להזעיק את כוחות הבטחון וההצלה.

האויב של אירופה כבר לא אלפי ק"מ ממנה, הוא בפנים. חלקו הוא פיזי, דעא"ש והדומים לו. חלק הוא מנטאלי: להתנפל על מי שדווקא לא צריך.

נקווה שמנהיגי אירופה יתעוררו באמת, ויתחילו להכין את אזרחיהם למציאות לא כ"כ ורודה. ושיבינו מי השותף האמיתי שלהם במזרח התיכון. אני הקטן, אמליץ למנהיגי אירופה ללמוד מאתנו במקום לגנות אותנו כפי שנהוג שם כל הזמן, בצוק איתן, עמוד ענן, עופרת יצוקה וכו'. תלמדו מאתנו איך מאבטחים תחבורה ציבורית ומקומות הומי אדם. תלמדו מהצבא המוסרי ביותר בעולם איך פועלים כאשר האויב משתמש במגן אנושי. ותלמדו מעם הנצח שלא פוחד מעם הרצח.