סיכום החקירה שהודלף...

אסף פריד כותב הפעם במעט הומור על סיכום הדיון בפרשת הרצח בדומא על רקע הטענות על התעללות מצד השב"כ בעצורים הצעירים.

אסף פריד , ה' בטבת תשע"ו

דעות כלא
כלא
צילום: עצמי

סיכום דיון צח"מ דומא - מיום 15/12/2015

כללי:

סיכום דיון מיום שלישי, 15/12/2015 של צוות החקירה המיוחד שהוקם לאחר הרצח בכפר דומא, ישיבה שלא מן המניין.

(רשמה, צביה אגוז)

נוכחים:

מאיר, נציג משטרת ישראל

פטריק (כינוי) ראש צוות החקירה מטעם השב"כ

רן זנרי, פרקליטות המדינה

חיר נפץ, לשכת ראש הממשלה.

חיר: בוקר טוב חברים, כפי שאתם יודעים אני לא חבר בצח"מ... אשמח לשמוע על התפתחויות חדשות בחקירה.

מאיר (משטרה): כפי שאתה יודע היטב, מאז שהתחלנו לחקור את המקרה הזה, לפני שלושה חודשים, לא היתה כל התפתחות בחקירה, לדעתנו כל התפיסה שגויה ויש לשנות את כל הקונספציה ולהתחיל לחקור כיוון חקירה חדש, לפיו ערבים בצעו את הרצח הזה

רן (פרקליטות): מאיר, אני אומר זאת פעם אחת ויחידה, אתה יודע בדיוק למה השב"כ עומד בראש החקירה הזאת ולא משטרת ישראל. יהודים ביצעו את הרצח המתועב הזה, זאת הנחת העבודה שלכם ואין לכם סמכות לערער על זה.

פטריק, מה בפיך?

פטריק (שב"כ): אנחנו מפעילים את כל הכלים שבידנו על העצורים כבר יותר משבועיים, עד כה ללא כל תוצאות. בינתיים לא הצלחנו להוציא מהם הודאות, נאלצנו לשחרר את אחד העצורים, בגיר תושב כוכב השחר, בגלל שהתקשורת חשפה שאין כל סיבה למעצר שלו מלבד הצורך להפעיל לחץ פסיכולוגי על שאר העצורים.

רן (פרקליטות): אני לא מבין, קבלתם שבועיים של חקירה שקטה, בלי עורכי דין שיפריעו, אפילו בלי להביא אותם להארכת מעצר בפני שופט, ולא הצלחתם לשבור אותם?

פטריק: החבר'ה האלה אחרים, הם לא החבר'ה של עלי שבטוחים שהשמש זורחת לנו מה... הם קשים, אנחנו צריכים אישור בשביל להפעיל עליהם אמצעים חזקים יותר.

רן: יש לכם אישור לעשות כל מה שצריך בשביל לגמור את החקירה הזאת, תטלטלו אותם, תפעילו לחץ פיזי, מצידי תגייסו שוב את ג'ורג' שיגיע עם המטאטא שלו, זה לא כל כך עזר לרון ארד, אבל דירני הסכים להודות שהוא רון ארד בעצמו רק שיעזוב אותו.

מאיר: אולי בכל זאת ננסה לחקור גם בכיוון הערבי?

רן: מאיר צא מזה, מיד לאחר הדליקה פנינו לרשות הפלאסטנאית ובקשנו שיחקרו את ההצתה, הם שתפו איתנו פעולה וביצעו חקירה, החקירה שלהם העלתה שיהודים ביצעו את ההצתה, שר הביטחון, ראש הממשלה והנשיא קבלו את ממצאי החקירה, לא ניתן עכשיו לשנות כיוון.

פטריק: רן, אנחנו נפעיל על העצורים הללו את כל הכלים האפשריים. ואני בטוח שתוך כמה ימים תקבל את ההודאה שלך והתיק יסגר..

אבל ... תשמע...

רן: מה מפריע לך? שפוך...

פטריק: תשמע רן, החוקרים שלנו מצוינים, והם מיומנים בכל שיטות החקירה, גם בכאלה שכבר שנים רבות אסור להפעיל בארץ... אבל מה נעשה אם גם זה לא יעזור והם לא יתנו לנו הודאות?

רן: אז תלכו לגבעת הפאלדים או איך שקוראים למאחז המסריח ההוא, תתפסו שם כמה נערים עם גוזמבות ותכניסו אותם למעצר באותם תנאים. חיבים להמשיך את תנופת החקירה עד שנקבל הודאה

מאיר: אני לא מאמין, הכל כשר בחקירה הזאת, מותר להוציא הודאה בכל מחיר?

רן (מתרגז ודופק על השולחן): אני מבין שאתה שוטר אדיוט בלי שום דמיון. אבל אתה באמת לא מבין מה מונח כאן על השולחן???

ראש הממשלה, שר הביטחון ונשיא המדינה הודו בפומבי שיהודים ביצעו את ההצתה, האינתיפאדה פרצה בגלל ההצתה הזאת, כל יום שלא הצלחנו לפענח את התיק הזה שופך עוד דלק למדורת הטרור, הדרך היחידה לעצור את האינטיפאדה היא בהכנסת יהודי עם גוזמבות למאסר עולם על הרצח הזה, ניסינו לקחת כמה מנהיגים שלהם למעצר מנהלי, זה לא עזר, השטח רק התחמם יותר. חיבים להרשיע מישהו בבית משפט. חיבים. רק זה יעצור את גל הטרור.

מאיר: אני לא מאמין שאני שומע את זה, עוד ממשפטן...

רן: מה אתה מעדיף נער גבעות אחד בכלא, או פיגוע כל יום?!

אהרון ברק שכולנו חיים לאורו כבר אמר שלא תמיד תכלית המשפט היא למצוא צדק, יש גם ערכים אחרים שמערכת המשפט צריכה לממש, חיי אדם לא פחות חשובים מצדק.

מאיר: אתם לא פוחדים משערוריה ציבורית? יש בארץ ארגוני זכויות אדם... אתם לא פוחדים שהמתנחלים יעשו רעש?

רן: ארגוני זכויות אדם? הצחקת אותי, מתי ראית שארגון זכויות אדם בארץ פעל למען זכויות של יהודים? בצלם זרקו איזו מילה לפרוטוקול... אבל הם לא יעשו כלום...

מתנחלים... אתה באמת פוחד שהמתנחלים יעשו בלאגן? אלה שהתחבקו עם החילים שבאו לגרש אותם מגוש קטיף... מאיר, תהיה רציני.

חיר: את העניין הזה תשאירו לי, אני אבקש מכמה מעצבי דעת קהל לפרסם כמה מאמרים בנושא, יש לי כמה כותבים מצויינים... אני אבקש מהעו"ד החרדי ההוא... הדובר של הרב אלישיב, שיכתוב כמה הרוצחים של דומא מסכנים את כל העם וחובה לתפוס אותם בכל מחיר. אני אבקש גם מהרב ההוא מבית אל... זה עם המבטא הצרפתי... לכתוב מאמר, עד כמה השב"כ קדוש ופועל במסירות למען עם ישראל.