למה לא התפקדתי למפלגת "זהות"?

אבישי גרינצייג , י"א בטבת תשע"ו

אבישי גרינצייג
אבישי גרינצייג
צילום: פרטי

א. כבר חצי שנה אני נשאל על ידי פעיליו הנאמנים של פייגלין: עוד לא התפקדת לזהות?! הם הזמינו אותי כבר לכמה וכמה חוגי בית וכנסים של פייגלין. לשיטתם, הגאולה תגיע אך ורק דרך "זהות" של פייגלין.

התגובה האוטומטית שלהם (לכל נושא!) "רוצים פתרון? תתפקדו לזהות".

ב. אין לי ספק שפייגלין הוא אדם טוב וחכם, אידאליסט אמיתי, ברוך כישרונות ובעל דעות מוצקות ונכונות בנושאים רבים. הוא היה מוכן לשלם מחיר אישי עצום בשביל העקרונות בהם הוא מאמין. 

אז למה לא התפקדתי למפלגה שלו?

ג. פייגלין הוא חסיד גדול של תורת פייגלין. חמש עשרה שנה הוא ניסה לסחוף את כל הציבור למפלגת הליכוד, והבטיח לנו שהמסלול המובטח להגעתו עד כס ראשות הממשלה דרך מפלגת הליכוד הוא רק עניין של זמן. פייגלין לא הקשיב לכל מי שהסביר לו שהוא מבזבז את הזמן שלו ושלנו וחי באשליות שווא. המציאות הראתה loud and clear מי צדק. האם פייגלין הודה בטעותו?

ד. פייגלין לא הודה בטעות, הוא אפילו לא "מודה במקצת". הוא מסביר לנו שההדחה מהליכוד הייתה חלק חשוב מהתהליך. וכעת הוא עוד יותר חזק, וכבר לא זקוק לפלטפורמה של מפלגת הליכוד. הוא מספיק חזק כדי לרוץ במפלגה עצמאית. המפלגה נקראת "זהות" אך באותה מידה היא הייתה יכולה להיקרא מפלגת "פייגלין" כי פייגלין הוא המפלגה והמפלגה היא פייגלין. הוא לא מסוגל להיות כפוף למרות של אף אדם, ולא מסוגל אפילו לעשות שותפות עם שום אדם. "פייגלין העברי", כל העולם נמצאים בעבר אחד של הנהר, ופייגלין נמצא בעבר השני.

ה. פייגלין מדבר על 15-20 מנדטים בבחירות הקרובות, בדרך להיות מפלגת השלטון. אף אדם ריאלי לא מאמין שהוא מסוגל לכך. אפילו אחוז החסימה נראה רחוק מאוד ממפגלת "זהות -פייגלין". אך לצערנו חמש עשרה השנים האחרונות הוכיחו שפייגלין לא מתייחס למציאות.

ו. אדם שהוא חסיד גדול של השיטה של עצמו עלול לעשות טעויות רבות בדרך. ולצערי פייגלין עשה לא מעט כאלה. המאבק על הקנאביס או נגד חקיקה דתית או לחיצת יד לנשים כדי להוריד את החומות בין חלקי העם, ועוד ועוד מראים שפייגלין הוא דמות לא צפויה ואולי לא לגמרי שקולה.

ז. הקש ששבר את גב הגמל היה המשפט שפייגלין פרסם אתמול בפייסבוק: "בבחירות האחרונות, (לראשונה בחיי) לא הצבעתי ועכשיו אני רואה עד כמה צדקתי". בעיני פייגלין אין שום אלטרנטיבה לפייגלין. אם אני לא בכנסת - מצידי שהכנסת תתמלא בחברים של אחמד טיבי.

ח. לפני חצי שנה שאלתי את ברוך מרזל ומיכאל בן-ארי למה הם לא מתאחדים עם משה פייגלין. הם ענו לי: הצענו לו מספר פעמים. הוא מצידו הציע לנו להתפקד ל"זהות". הוא אמר שהוא לא חובר למפלגות קטנות, אלא רק למפלגת שלטון ('זהות' כמובן).

ט. הסיכוי המציאותי היחיד של פייגליין לצלוח את רף אחוז החסימה הוא להצניח לתוך לרשימה שלו ידוענים שאהודים על הציבור. אך ידוענים אלה לא יסכימו עם פייגליין על כל פרט ופרט, ואת זה פייגליין "הפייגלינסט" פשוט לא מסוגל להכיל.

י. פייגלין צריך יורש.