האם השיעים מתקרבים למערב?

בעוד הסונים מאבדים את עולמם לדאע"ש, השיעים מגששים את דרכם למערב. מה ישראל צריכה לעשות בקשר לזה?

ד"ר אורי גולדברג , כ"ג בטבת תשע"ו

ערב הסעודית הוציאה במהלך סוף השבוע להורג 47 בני אדם שהורשעו במעורבות בטרור. ביניהם היה השייח' נימר נימר, איש הדת השיעי הבולט בממלכה.

האוכלוסיה השיעית של הממלכה מרוכזת במחוז המזרחי במדינה. זהו המחוז בעל עתודות הנפט הגדולות ביותר.

נדמה שקל להסביר את המהלך מצדם של הסעודים. אנחנו שומעים כל הזמן על הסכסוך הסוני-שיעי,  ולכאורה, אם הסעודים הסונים אם לא יישמרו לנפשותיהם, האיראנים יערערו את יציבות שלטונם. אבל המצב מורכב יותר ומשקף את הפער שהולך ונפער בין הגוש הסוני, לבין העולם השיעי. הפער הזה איננו תוצר של סכסוך דתי ארוך שנים. הוא נוגע לחלוקתו מחדש של המזרח התיכון בין אלו שמבקשים לפעול כחלק מן העולם הרחב לבין אלו שמעדיפים לבנות חומות גבוהות ככל האפשר בינם לבין העולם החיצון.

התגובות באיראן ובעיראק השיעיות להוצאה להורג משקפות ניסיון להרחיק את עצמן ממלחמת הדת שהסעודים מנסים לייצר. אמנם מפגינים בטהראן העלו באש אגף של השגרירות הסעודית, אך אנשי דת בכירים, לעומתם, הביאו צער וכעס על ההחלטה הסעודית. האיאתוללה אחמד חתאמי, המוביל את תפילות יום השישי בטהראן מטעם המשטר, אמר ש-"דמו הטהור (של השייח') יכתים את צווארונו של בית סעוד וימחק אותו מדפי ההיסטוריה".

איאתוללה עבאס כאעבי, גם הוא איש דת בכיר, קרא להוצאה להורג "פשע ואיוולת" וחבר פרלמנט עיראקי-שיעי הרחיק לכת והבהיר שהסעודים מנסים בכל כח להבעיר את הסכסוך הסוני-שיעי ככיסוי לפעולותיהם הכושלות בכל החזיתות, כולל המלחמה שהם מנהלים בתימן.

כך שהסכסוך השיעי- סוני, המוצג על ידי הסעודים כגזירת גורל, מוצג על ידי דוברים שיעיים כספין פוליטי קצר-רואי. אותן ההוצאות להורג, שכוונו להיות הפגנת כח נתפשות על ידי הקהל כמחווה של חולשה ופעולה שמניעיה נעים בין נקמה ליצירת שקט בטחוני לטווח קצר.

ערב הסעודית נמצאת במצוקה אמיתית. מחירי הנפט הצונחים מחייבים את שליטיה לממש אחזקות על מנת להזרים מזומן אל תוך הכלכלה המגמגמת. תחת חסותו של המלך החדש, סלמאן, מובילים בנו ואחיינו קו בדלני ומתגרה. הסעודים היו אלו שהנמיכו את מחירי הנפט עוד ועוד על מנת להתחרות באיראן. הם שקועים בבוץ התימני עד צוואר, נדחפים אחורה על ידי המורדים החות'ים והורגים אזרחים תימנים על ימין ועל שמאל בפעולות צבאיות רשלניות. אולי גרוע אף מזאת, הסעודים לא מצליחים להתנער מן התמיכה של בכירים במשפחת המלוכה בארגונים דמויי דאע"ש בסוריה ובעיראק והקואליציה הסעודית שקמה, כביכול, כדי לתאם מאבק בדאע"ש, עוררה גיחוך ציני בבירות המערב.

העולם השיעי, לעומת סעודיה, מרחיב את אופק הפעולה שלו. האיראנים עובדים עם ארה"ב בקרב נגד דאע"ש, עד כדי צמצום המעורבות שלהם לטובת אסד בסוריה והפניית מאמצים משמעותית לעבר המאבק במדינה האסלאמית. זהו גם מצב העניינים בעיראק. השיעים מסרבים לקבל את הנראטיב הסעודי בדבר סכסוך דת ומבקשים ליצור בסיס למעורבות בינלאומית באזור ולשת"פ עם העולם במגוון תחומים, מעסקים ועד בטחון מידע.

המניות הסוניות בסחרור. הגוש הסוני בהנהגת סעודיה, מגיב במימושים קצרי טווח כמו הוצאה להורג של מנהיג שיעי. הגוש השיעי, לעומתו, נמצא בתנופת השקעות. נדמה שמהלכיה של איראן מכוונים בעיקר ליצירת תשתית יציבה לגדילה. המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו. הסונים, עימם שיתפה פעולה ישראל בקריצת עין במשך שנים, הולכים ומאבדים את עולמם לטובת הרדיקליזם והבדלנות. אולי הגיע הזמן שגם אנחנו נפנה את מבטנו אל הצד השני של האיסלאם, וננסה להבין היכן ישראל צריכה למקם את עצמה בבוקה ומבולקה הזו?