מהו טרור?

אסף פריד , כ"ד בטבת תשע"ו

דעות חיילים, אילוסטרציה
חיילים, אילוסטרציה
צילום: עצמי

אילו התקשורת או ועדת חקירה מטעם האום היו מסקרים היום את השואה היינו מקבלים מן הסתם את הסיכום הבא:

"אין זה מן הנמנע שכוחות גרמניים ביצעו הפרות קשות של חוקי המלחמה ואמנת ז'נבה בפעולות שגובלות לעתים בפשעי מלחמה של ממש, אולם חשוב לציין שגם כוחות יהודים חמושים המכונים 'פרטיזים' ביצעו פעולות טרור בלתי חוקיות נגד הכוחות הגרמניים"

ככה זה בעולם הנשלט בידי כללי פוליטיקאל קורקט, בו יש חשיבות עליונה לשמור על איזון, עולם היונק מתפיסה פוסט-מודרנית בה אין אמת אבסולוטית רק נרטיב ונקודת מבט.

דווקא במציאות כזאת יש חשיבות רבה לחדד מונחים.

מהו טרור?

המילה "טרור" היא מילה צרפתית שמשמעותה פחד, ואין ספק שזאת גם משמעותה בעברית. ואכן אנו מוצאים ביטוים כמו "הטרוריסט של הגן" או "מטיל טרור בביתו" כאשר הכוונה לאנשים שמטילים אימה על סביבתם. אבל ברור שלא לזאת הכוונה כאשר אנחנו מדברים על טרור ועל מלחמה בטרור.

מהו טרור?

"טרור" היא פרקטיקה שלטונית-צבאית המבוצעת על ידי מדינה או גוף סמי מדינה במטרה להטיל אימה על ציבור גדול, אזרחיו או אויביו, בשביל להשיג יעדים פוליטיים או צבאיים.

המילה טרור הומצאה בימי המהפכה הצרפתית, כאשר השלטון המהפכני בחר להטיל טרור על העם ועל מתנגדיו. בתקופה שנקראה "שלטון הטרור", בין השנים 1793 ל1794, רצחו אנשי המהפכה, ששלטו בצרפת בראשותו של רובספייר למעלה ב20,000 בני אדם בהוצאות להורג פומביות לרוב באמצעות הגיליוטינה. כל מי שנחשד כספסר, מלוכני, אריסטוקרט, עיתונאי או כומר היה בסכנה שראשו יוסר.

אבל את הטרור כפרקטיקה צבאית פיתחו דווקא הגרמנים בהשפעת התאוריות הצבאיות של קלאוזביץ. על המלחמה להיות חריפה, קצרה ומכרעת ולכן יש להשתמש בטרור בשביל לקצרה קבע הגנרל קלאוזביץ. הגרמנים במלחמת העולם הראשונה הפעילו טרור כשיטת שלטון באזורים שכבשו, כאשר פלש הצבא הגרמני לבלגיה, נלקחו כשגרה עשרה אזרחים מכל עיירה או רחוב והם הוצאו להורג - אם כוחות הכיבוש הגרמניים נתקלו בהתנגדות. הגרמנים הוציאו להורג רחובות שלמים בערים בהם פרטיזנים ('קלעים חופשיים' כלשון התקופה) פעלו נגדם, טבח חסר מעצורים, הרס ושריפה היו פרקטיקה מקובלת ומתוכננת כדי להטיל אימה על האוכלוסיה הכבושה ולמנוע ממנה לשבש את תכנית המלחמה הגרמנית. טרור.

תבוסת מדינות ערב במלחמות הקונבנציונליות. הכישלון להשמיד את מדינת ישראל מיד לאחר הקמתה, אבל בעיקר אחרי מלחמת ששת הימים וביתר שאת לאחר התבוסה שלהם במלחמת יום כיפור, גרמו למדינות ערב ולארגונים צבאיים שונים להפעיל נגד מדינת ישראל טקטיקה של טרור. מתוך הבנה שאם הערבים לא הצליחו לנצח אותנו במלחמה סדורה בין צבאות יש להם סיכוי לנצח אותנו ברצף אין סופי של פעולות טרור.

זה המצב בו אנו חיים בעשרות השנים האחרונות, פעולות טרור בעוצמות שונות ומסוגים שונים, הפוגעים בכל רובדי החיים, מזריקות אבנים, בקבוקי תבערה, דקירות ודריסות ועד חטיפות מטוסים, פיגועי התאבדות וירי טילים. במשך התקופה הארוכה היו תקופות סוערות יותר וסוערות פחות. היו מדינות שהפעילו נגדנו טרור בצורה ישירה והיו מדינות שהפעילו נגדנו טרור בצורה עקיפה. וכן גם תקופות של אשליית שלום. אבל מלחמת הטרור של הערבים נגדנו לא פסקה לרגע וכללה עד היום אלפי הרוגים עשרות אלפי פצועים ואין ספור ארועים.

הטרור הערבי, כפרקטיקה, מבוצע על ידי יחידים, ארגונים ומדינות ומטרתו להשמיד את מדינת ישראל.

ההתיחסות לארוע ההצתה בדומא, אם בוצע בכלל על ידי יהודים, כאל ארוע 'טרור' היא שטות מוחלטת שמקורה במקרה הטוב בתרבות הPC ובצורך להרגיש "מאוזנים" ובמקרה הרע מאנטישמיות נטו.

חבל שאנשים מקרבנו מקבלים את ההגדרה הזאת ומבצעים ירי בתוך הנגמ"ש.