כלבי שמירה או חתול ששומר על השמנת?

אבישי גרינצייג , כ"ט בטבת תשע"ו

דעות אבישי גרינצייג
אבישי גרינצייג
צילום: באדיבות המצולם

יועז הנדל וספי עובדיה ערכו מבחן פתע בשידור חי בגל"צ לח"כ מיקי זוהר. המבחן היה על מושגים בסיסיים בהלכות שבת. 

מיקי זוהר נכשל כישלון חרוץ במבחן, ושני שומרי הסף של הדמוקרטיה מיהרו להציג את זוהר כאדם צבוע, שמנסה לצאת מאלמוניותו על חשבון המרקם העדין של החברה הישראלית.

בואו נשפוט את טענותיהם.

א. האם כאשר חברות הכנסת סתיו שפיר, תמר זנדברג ומיכל רוזין התעטפו בטליתות והתפללו בכותל המערבי נערך להן מבחן בסיסי בהלכות ציצית? בהלכות תפילה? האם מישהו העז לשאול אותן מתי לאחרונה הן התפללו או התעטפו בטלית בביתן?

האם היה למראיין אומץ לשאול אותן אם הן מאמינות בבורא עולם? האם אחד העיתונאים הרשה לעצמו לקבוע שהן מנסות לצאת מאלמוניותן באמצעות פרובוקציה על חשבון המרקם העדין של החברה הישראלית?

התשובה היא: לא, לא, לא.

ב. אם יוזם "חוק השבת" היה חבר כנסת חרדי, הם היו צועקים שהחרדים מנסים להשליט את אורח חייהם על כלל האוכלוסיה. אם חבר כנסת מסורתי מציע את החוק, הם טוענים שהוא בכלל צבוע שהרי הוא בכלל לא יודע מהו "עירוב תחומין".

ג. האמת היא שאין כל קשר בין אי ידיעת הלכות תחומין וחוסר בקיאות בפרשת השבוע לבין החוק שיוזם ח"כ זוהר. במדינת ישראל חיים רבבות של מסורתיים שלא מוכנים בשום פנים ואופן לנסוע בשבת, ולא יעבדו בשבת גם אם יפוטרו וירעבו ללחם. ויש רבים רבים שבלית ברירה יעבדו בשבת כדי להחיות את בני ביתם.

מיקי זוהר בחוק שהוא יוזם בא להגן על אנשים אלו, שאינם יודעים מהו עירוב אך יודעים מהי שבת. אנשים אלו גם יודעים מהי כפייה חילונית כשהם צריכים לבחור בין לעבוד בשבת ובין להישאר מובטל.

ד. את כל הדברים הללו הנדל ועובדיה ידעו טוב מאוד לפני השיימינג בשידור חי שערכו לזוהר. הם לא כלבי השמירה של הדמוקרטיה, הם בסך הכל חתול ששומר על השמנת.