לא עוד הלוויות 'קדושים'

תירוצים מפוליטיקאים, מהמשטרה ומצפקדי צה"ל הם פתטים. לחכות לטרגדיה הבאה שתתרחש היא בלתי מתקבלת על הדעת.

פרופ' משה דן , י"ט בשבט תשע"ו

דעות זירת הפיגוע בשד' בר לב
זירת הפיגוע בשד' בר לב
צילום: iStock

על פי סקרים אחרונים יותר משלושת רבעי ישראלים מאמינים שהממשלה נכשלה במאמציה לעצור את הטרור הערבי. זוהי הצבעה ברורה של אי-אמון.

יתר על כן, נציגי הממשלה מסכימים ומודים שהם לא יכולים לעצור את הטרור ערבי. אנו יכולים לצפות, אם כן, כי יותר יהודים יירצחו ויפצעו.

תירוצים מפוליטיקאים, מהמשטרה ומצפקדי צה"ל הם פתטים. לחכות לטרגדיה הבאה שתתרחש היא בלתי מתקבלת על הדעת.

נטרול טרוריסט לאחר שתקף אינו מספיק. להציב מחסומים בתחנות אוטובוס זו הגנה מינימאלית, מצלמות ברחוב מסייעות רק לזהות מחבלים לאחר פיגוע. נוכחות גדולה יותר של כוחות משטרה ברחובות מרגיעה את התושבים אמנם אך לא מונעת את הטרור.

הדרך היחידה לעצור את הג'יהאד רצחני היא ליצור תמריצים שליליים, להעניש בצורה קשה - כך שמבחינתם הם יחשבו טוב שהמחיר לא משתלם להם.

הדרך היחידה להניא אותם היא להביא לידיעתם שדרכם ל"מות קדושים" תהיה חסומה. הצורה הפשוטה והיעילה ביותר היא לקבור את המחבלים האסלאמיים בים או לשרוף את הגופה, שאסור לפי החוק המוסלמי.

היה מי שהציע לקבור את המחבלים עם קרבי חזיר כיוון שעל פי האיסלאם מגע עם חזירים מטמא מוסלמים עד כדי כך שהיא מונעת מהם את הפירות של חיים שלאחר המוות. זה אולי נראה קיצוני לחלק, אבל אם זה עובד וחוסך חיי אדם, שווא את הניסיון. בנוסף על פי האגדה, בדרך זו השתמש "Blackjack" לעצור טרוריסטים מוסלמים בפיליפינים לפני כמאה שנה. 

בשום פנים ואופן אין להחזיר גופות של מחבלים למשפחות שהרי אלה דואגים מיד להלוויות מפוארות המשמשות לקידום אלימות. זה מבייש את זכרם של קורבנות הנרצחים, המדינה שלנו והתרבות שלנו.

כל מי שיימצא שותף לפיגוע עליו להיות מגורש משטח ישראל, רכושו יוחרם וינתן למשפחת הקורבן. יש לאסור מטיפים אסלאמיים ובמידת צורך לגרש מישראל את מי שמטיף לאלימות ולרצח. למרות שהסתה היא עבירה פלילית, היא נאכפת לעתים נדירות ובמקרה של הרשות הפלסטינית, ישראל מאפשרת לה לא רק בעקיפין אלא גם מממנת אותה. מדיניות זו חייבת להשתנות.

משפחותיהם של המחבלים והקהילות שלהן יכעסו וישתוללו עד שיבינו כי אנחנו לא נסבול את הטרור וכי הוא לא מתקבל על הדעת. זו החלטה קשה, אבל מה הן החלופות? לפלוש לקהילות ושכונות ערביות? הגבלת ערבים ובחינה גדולה יותר של פעילותם? יותר שוטרים ברחובות? הפיכת הרחובות ושטחים ציבוריים למחנות חמושים? מיליארדים נוספים שיוציאו על היי-טק ביטחון ומצלמות? עוד הרוגים ופצועים יהודים?

לכולנו יש את הזכות לחיות בלי פחד מפיגועי טרור. ואנחנו לא צריכים להקריב את עצמנו כדי להוכיח שיש לנו עקרונות מוסריים ערך לחיים. אנו עומדים בפני רוע שיש לכבוש ולנטרל, לא רק בשביל ישראל, אלא גם בשביל העולם.

הזכות לחיים היא תמיד חשובה יותר מהרצון להרוס אותו.

תורגם מאנגלית ע"י בנימין גרינפילד