עם לבדד לא יִכּוֹן

בריתות מבשרות שלם חדש, החזק מסךְ חלקיו. הן נכונות לעמים, חזקים וחלשים כאחד. אך אל להן לעמעם את הייחוד של העמים.

האלוף אמיר אשל , כ"ב בשבט תשע"ו

האלוף אמיר אשל
האלוף אמיר אשל
צילום: Yossi Zeliger / Flash 90

שלמה בשיא תפארתו: "מושל בכל הממלכות" (ה, א), "רֹדֶה בכל עבר הנהר" (ה, ד). ברשותו צבא עצום "ארבעים אלף אֻרוֹת סוסים למרכבו ושנים עשר אלף פרשים" (ה, ו).

"ושלום היה לו מכל עבריו מסביב" (ה, ד). מדוע החליט לכרות ברית עם חירם מלךְ צור? רֶכֶשׁ חומרי בנייה יקרים מצור לבניין המקדש, לא חייב ברית בין העמים. בחכמתו הבין שלמה כי חיזוק ממלכתו, מדינית וכלכלית, מחייב קשרים עמוקים עם שכניו. נישואיו לבת פרעה הן ביטוי לברית נוספת עם מצרים. לצד היתרונות, בריתות טומנות בחובן סיכונים: חשיפה לתרבויות אחרות עלולה לפגוע באמונתו ובתרבותו של העם.

מקדש שלמה וארמונו מתאפיינים בעושר חסר תקדים, בדומה לממלכה השכנה מצפון שעלול לסכן את מהות האמונה והשלטון התקין. ה' בעצמו מזכיר לשלמה את עיקר עבודת אלוהים "הבית הזה אשר אתה בׂנה אם תלך בחֻקֹתַי ואת משפטי תעשה ושמרת את כל מצוֹתַי... ושכנתי בתוךְ בני ישראל" (י, יב).

העושר הוא רק עטיפה, לא מהות, ואסור לו שיהפוך לעיקר. בריתות מבשרות שלם חדש, החזק מסךְ חלקיו. הן נכונות לעמים, חזקים וחלשים כאחד. אל להן לעמעם את הייחוד של העמים. הגיוון מחזק, ההתבטלות, מחלישה. עם חפץ חיים חייב לצאת למרחב ולמצוא שותפים. הקמת חומות חציצה, מגינה בטווח הקצר ועלולה להביא להיחלשות ואובדן, בטווח הארוךְ.

מתוך הפרק היומי בתנ"ך