פגיעה במרקם האנושי העדין ברעננה

השבוע ולא בפעם הראשונה נחצה קו אדום נוסף, כאשר חברת מרצ במועצה קראה להחרים מסעדה ותיקה ונחשבת בעיר שלאחר שנים ארוכות הפכה לכשרה

הרב חיים רטיג , כ"ה בשבט תשע"ו

בגל הטרור הנוכחי, רעננה חוותה לראשונה בהיסטוריה טרור סכינאות בתוך שטחה המוניציפאלי, בהחלט שבר לא פשוט עבור אוכלוסייה שרגילה לשקט תמידי ולאיכות חיים מהגבוהות בישראל.

עם זה, מסתבר שלצערנו תושבי רעננה סובלים בשנים האחרונות מתקפה מסוג אחר - רוחנית ואנטי דתית שפוקדת את העיר, וכוללת ניסיונות מתמשכים ליצירת דה-לגיטימציה כנגד ציבור חובשי הכיפות בעיר, ובכך גורמת לשסע הולך ומחריף בין שני הציבורים בעיר.

השבוע ולא בפעם הראשונה נחצה קו אדום נוסף, כאשר חברת מרצ במועצה, ד"ר עדית דיאמנט קראה להחרים מסעדה ותיקה ונחשבת בעיר שלאחר שנים ארוכות הפכה לכשרה. אותה דיאמנט כתבה בפוסט שהעלתה כי היא נפגעת אישית מההחלטה, ולפיכך רואה לנכון לצאת בקריאה פומבית לחרם צרכני. מעבר להחלטתם האמיצה של הבעלים- בהיות העסק היחידי באותו מרכז מסחרי, שבחר לסגור דלתותיו בשבת- הרי שדבריה של דיאמנט גרמו לפגיעה במרקם האנושי העדין ממילא הקיים בעיר. לכך מתווספת שרשרת ארוכה של אירועים שמובילה את חברי מרצ על חמשת המנדטים שלה להחריף את הטון כנגד המיעוט הדתי בעיר, ולצאת בכל הזדמנות כנגד אורחות חייהם.

קצרה היריעה מלפרט על מהות הקשר בין הדתיים והחילוניים בשנים האחרונות בעיר, אולם אין בליבי ספק כי בדבריה של דיאמנט ישנו הרבה מעבר לרצון עז לכפות על הדתיים אורח חיים אחר. זעקות שוליים המונהגות על ידי קבוצה לא מייצגת ממרצ אשר יוצאת כנגד כל אירוע או פעולה דתית שמתקיימת בעיר; כל ניסיון להקמת בית כנסת בעיר מהווה עילה למלחמת עולם, וגם בשכונות החדשות הקמות בימים אלה ממש, נעשים ניסיונות להדיר דתיים על ידי מאמצים קדחתניים למניעת אפשרות להקמת בתי כנסת במקום- ובכך למנוע מהציבור הדתי רצון לרכוש דירות באזורים אלה.

דוגמה נוספת באה לידי ביטוי לפני מספר חודשים, כאשר מספר נשות מרצ בעיר התיישבו בצורה הפגנתית בעזרת גברים במהלך תפילה ברחבת יד לבנים. פוסט ברשת שהעלתה אחת המשתתפות באותו אירוע מעידים על כוונותיה בצורה הטובה ביותר: "לפני שעה קלה הגענו לסכל הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי, וכרגע אנו דואגות לפירוק המחיצה כאשר עוד לפני כן הצטרפנו לתפילה והפכנו את האזור שהוגדר לגברים לאזור מעורב".

בדיקות שנעשו בעיר גילו כי למעלה מ-30% מתושביה שומרים על אורח חיים דתי, מה שלפיכך ראוי שיבוא לידי ביטוי גם באווירה הציבורית בעיר. נגדיל לעשות אם נגשר על הפערים באמצעות שיח בין בעלי עניין משני צדי המתרס, נתרכז בעשייה משותפת למעל כלל בני העיר, ונפעל נחרצות כנגד אלה שמחפשים תמיד את המפריד על פני המאחד,  ובדרך לגרום להכתמתם של ציבורים שלמים בעיר.