הרד-בול של בוזי

יגאל דילמוני , ל' בשבט תשע"ו

מרוב התרגשות על כך שבוז'י יודע להחליט לבד (קצת בסיוע חברי כנסת אחרים) על תוכנית מדינית עתידית, שכחנו לדון בתוכנית עצמה.

זו הסיבה שהקשבתי לו בקשב רב השבוע בכנס ירושלים של העיתון 'בשבע' שם הוא דיבר בלהט ובהתלהבות על התוכנית המדינית שלו שנקראת היפרדות. האמת שאין ספק שיש בה דבר אחד חיובי – בזכותה בוז'י פורח. עצם הדיבור על "תוכנית", ולא סתם תוכנית אלא "התוכנית המדינית של מפלגת העבודה שאושרה ברוב מוחץ", מכניס בו אנרגיות של נער צעיר.

לפחות חמש פעמים הוא דיבר על "התוכנית שלי", שצריך הנהגה יוזמת, אסור לשבת בחיבוק ידיים ועוד משפטים של יועצים ארגוניים. ממש תוכנית רד-בול - נותן לך כנפיים.

אך כשמנסים לרדת לפרטים הרעיון מתחיל להיות קצת אפרפר. איכשהו זה מתחיל להסתבך.

הנה תקציר ההרצאה, בתרגום חופשי.

דווקא את הפתיחה אהבתי. למה תוכנית? "כי בעת הזאת לא ניתן ליישם את חזון שתי המדינות". מסכים. היינו שם, זה לא עובד. סוף עידן התמימות והאשליות שעוד אפשר לתת להם מדינה במרחב ארץ ישראל. ההמשך היה סיסמאות.

מהי התוכנית? "התוכנית שלי נועדה לשמור על מדינת ישראל יהודית. כדי לשמור על בטחון ישראל חייבים להגדיר את גבולות המדינה". סבבה. אני בעד להגדיר כללים וחוקים שישמרו עלינו כמדינה יהודית. נראה אותך תומך בגירוש מסתננים, בחוקים שמחזקים את היהדות של המדינה. נשמח גם שאנחנו נגדיר לעצמנו את הגבולות. אבל בריחה היא לא הגדרת גבולות.

איך עושים את זה? "השלמת גדר הביטחון כדי להגן על הר חברון וגוש עציון". אופס. כשל לוגי. מי שמכיר את הגדר אפילו במבט חטוף בתצ"א יודע שהיא משאירה את הר חברון מחוץ לתחום. אז איך זה בדיוק יגן עליהם.   

איך נשמור על הביטחון? "חייבים צעדים בשטח בעלי משמעות ביטחונית. צה"ל חייב להישאר בכל השטח". רגע. אתה רציני? אם צה"ל נשאר בכל השטח אז על איזו היפרדות אתה מדבר?

מה לעשות עם הערבים? "צריך לעשות צעדים בוני אמון על ידי העברת סמכויות אזרחיות לפלסטינים. אנחנו כאן והם שם". אתה באמת לא מכיר את השטח? זה ממש מה שקורה כבר עכשיו. ערביי יו"ש כבר מטפלים בסמכויות האזרחיות שלהם. לא אנחנו.

היכן ישראל תישאר? "הכרה בגושים כחלק ממדינת ישראל. גוש עציון זה ישראל". זאת אומרת שאתה בעד לבנות במעלה אדומים וe1  . עד עכשיו התנגדת. אז בוא נתחיל עכשיו.

ירושלים? "ירושלים היא לא קלנדיה שועפט ועוד כפרים. צריך להיפרד מהם". כיף לדבר על הנושאים הקלים, האלו שהכי מתיישבים על דעת הקהל. קשה לך לדבר על הר הבית, הכותל והר הזיתים, שהם הנושאים המהותיים. דבר עליהם לא הקלפים הקלים, אחרת זה נראה סתם אובססיה לחלק את ירושלים.

אז מה צריך לעשות? "לכן צריך היפרדות". כן, שוב המילה הזאת, בלי הסברים מה עם תושבי יהודה שומרון ובקעת הירדן, ממי נפרדים ולהיכן אנחנו הולכים. שוב מהלכים חד צדדים, כאילו שיש לנו עוד חשק לחמאסטן 2 בהרי יהודה ושומרון.

היו לי עוד הרבה שאלות ולא רציתי להפריע באמצע ההרצאה, ולמרות שהתאמצתי, לא הצלחתי להבין באמת מה התוכנית. אז ניגשתי אליו כשירד מהבמה בשאלה פשוטה: "בתוכנית שלכם מה עתיד בקעת הירדן?".  התשובה שלו הייתה מביכה יותר מהתוכנית עצמה: "לא כל דבר צריכים לתת תשובה מיד בהתחלה".  אם  לא הבנת, זו שאלה מרכזית וחשובה. מה קורה עם תושבי יהודה ושומרון? מה קורה עם ההתיישבות הישראלית? אתה בעד גירוש או רק בריחה? אם לזה אין לך תשובה עכשיו, אז אין לך תוכנית.

לאחר מחשבה שניה הבנתי את הקונספט של תוכנית ההיפרדות. בוז'י נפרד מהתמימות ומתחיל תמימות חדשה. העיקר שיש לו כנפיים.