כשהמשפחה כבר לא משפחה

האמת הפשוטה היא שאין גירושים יפים, אבל יש גירושים פחות מכוערים.

עו"ד אסנת שרון , ל' בשבט תשע"ו

עו"ד אסנת שרון
עו"ד אסנת שרון
צילום: עצמי

לצד רבבות רבות של משפחות אשר יחגגו ביום שלישי הקרוב את יום המשפחה, יהיו גם הורים וילדים רבים שעבורם יסמל היום בעיקר את השאלה – מה עושים אחרי שהמשפחה מתפרקת?

לאלה מבינכם אשר תוהים לגבי נחיצות ההתייחסות לפן זה דווקא ביום המשפחה, אומר שני דברים. ראשית, העובדה הפשוטה היא שנכון להיום שיעור הגירושים בישראל עומד על 1 מכל שלושה זוגות. נתון זה מגלם שליש מהמשפחות בישראל, אשר התעלמות מהן ביום זה תהיה לא אחרת מעוול. שנית, אזמין כל אחד ואחת מכם ללוות אותי ליום אחד, בו תפגשו באופן בלתי אמצעי את הסיפורים שמאחורי הסטטיסטיקה – סיפוריהם של ההורים והילדים אשר עבורם המשפחה, אותה אנו מעלים ביום זה על ראש שמחתנו, נעלמה ולא תשוב עוד.

וכך, נראה כי דווקא ביום המשפחה יש לעלות לשיח הציבורי את המציאות בה רבבות ילדים מוצאים עצמם מאבדים את הקרקע היציבה שנשמטה תחת רגליהם עת הוריהם מחליטים לפרק את התא המשפחתי. מדיי יום אני מלווה את אותם הורים, אשר אחרי שנות נישואין מוצלחים יותר ומוצלחים פחות, מוצאים עצמם בנקודת השבר הגדולה של חייהם וחיי ילדיהם - כאשר המשפחה שאותה הכירו מתפרקת. אני עדה למאבקים הקשים המתנהלים בשם הכעס, הכאב והאגו, תוך שהופכים הם לעתים למלחמה של ממש אשר בשדה הקרב שלה נותרים פצועים כל בני המשפחה.

כמי שלמודת ניסיון על אודות תוצאותיהן והשפעותיהן של מלחמות אלה, אין לי אלא לומר לאותם ההורים את מה שנשמע כמובן מאליו אך קשה כל כך ליישום – אפשר גם אחרת. האמת הפשוטה היא שאין גירושים יפים, אבל יש גירושים מכוערים פחות. גירושים שבהם שומרים על כבוד הדדי ויחסים תקינים, הגם שמדובר בתהליך שרווי נקודות משבר, חיכוכים ומאבקי כוחות.

הילדים שנאלצים להתמודד עם מציאות בה המשפחה אליה נולדו וגדלו מתפרקת לשתי משפחות חדשות, נושאים עיניהם אליכם ההורים בציפייה שתצרו עבורם מסגרת חדשה כלשהי של נורמליות. כאשר בני הזוג נגררים לשנים של מאבקים ומלחמות, אין הדבר עובר מעל ראשם של הילדים, אלא הוא קו שבר אשר ישפיע על שארית חייהם, נפשם והזוגיות אשר יבקשו לבנות לעצמם בעתיד.

אז ביום המשפחה הזה, לצד החגיגות, אני קוראת לכם ההורים אשר נמצאים בהליך של פרידה וגירושים, למצוא את הדרך בה במסגרת הנתיב בו אתם הולכים מעתה תשמרו על השלום, אף על פי שכבר אין בינכם שלום בית.