עגל הזהב של השמאל

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , י"ד באדר תשע"ו

עוד איש קולנוע שמאלני בייש את ישראל בנאומו המתלהם נגד מדינת ישראל, שהתרחש, דווקא, בפסטיבל הקולנוע בברלין. 

לזכותה של שרת התרבות מירי רגב יאמר שזירזה לגנות את ההתקפה "התרבותית" נגד ישראל, אך אין זה מספיק לפרסם הכרזות בפייסבוק. האיום שלה לסגור את ברז התקציבים לאומנים שמסיתים נגד מדינת ישראל, דומה לרופא ששם פלסתר על חולה שגוסס. כל השיטה של העברת כספים מהממשלה לעולם האומנות צריך תיקון. 

אבל כמו תמיד, הליכוד ישאיר עניינים כמו שהם בידי השמאל, על אף שלממשלה יש את הכוח המשפטי והמוסרי והחובה לשים קץ לבושה ולנזק שהדרקונים מהשמאל עשו שנים רבות מדי נגד מורשת ישראל ומדינת ישראל, הכל תחת מסווה של אומנות וחופש הביטוי.

חבר שאל אותי "למה אתה מתקיף את הברנז'ה של קרן הקולנוע הישראלי, אתה רק יורה לעצמך ברגל. אתה אף פעם לא תצליח לקבל מהם כסף לעשות סרטים".

הוא צודק. אבל אני מוכן, אם זה יוביל לרפורמה שתאפשר לאנשי קולנוע דתיים ואנשי קולנוע עם תפישת עולם ימנית, לעשות סרטים שהם מאמינים בהם. כמו שכתבנו במאמר הקודם, אף על פי שהציבור הדתי והימני יוצרים את רוב החברה בישראל, כמעט אין סרטים דתיים, ובכלל אין סרטים ימניים, על אף שממשלת ישראל מעבירה כל שנה עשרות מיליוני שקלים להפיק סרטים מכל גווני הקשת החברתית. לצערנו, הכסף הולך לקרנות תמיכה שהן עגל הזהב של הברנז'ה.

אין לי כל כך מה להפסיד בכך שאני תומך ברפורמה. כמו שהדברים כעת, ממילא אין לי סיכוי לקבל את תמיכת הקרן לקולנוע ישראלי. לדוגמא, נגיד שאני מגיש להם תסריט שמספר על סוכן שב"כ שנשלח לישוב בשומרון כדי להתחזות לבעל תשובה. במשך עבודתו, הוא מתחיל להעריך ולכבד את צורת החיים של המתנחלים האידיאליסטים והוא ואשתו הופכים לבעלי תשובה אמיתיים.  

יהיה קשה לאנשי הקרן שעוברים על התסריט לפסול אותו בטענה שאין זה מגיע לסטנדרטים המקצועיים הדרושים, מהסיבה הפשוטה שבעבר מכרתי להוליווד ארבעה תסריטים, וגם לימדתי תסריטאות בבית הספר לקולנוע באוניברסיטת ניו יורק, שהוא אולי בית הספר לקולנוע הכי טוב בעולם.

קל יותר לספינה כמו ה"מרמרה", מלאה בשמאלנים וחברי כנסת ערבים להימלט מהאניות של חיל הים ומטוסי חיל האוויר השומרים על חופי עזה, מאשר מאיש קולנוע ימני לעבור את תהליכי הקבלה של קרנות התמיכה.

בינתיים, אם אינני יכול לקבל כסף בשביל לעשות סרטים, לפחות יכול אני לכתוב מאמרים.

בקרוב, לכבוד פורים – "אם הייתי מנכ"ל לקרן הקולנוע הישראלי".

הבהרה: הקרן לקולנוע ישראלי הביאה לידיעתי אחרי פרסום המאמר כי היא אינה תמכה כספית בסרטו של אודי אלוני. כמו כן נפגעה הקרן מהתיאור ההיפוטתי של המפגש עם חברי הוועד. כמובן שלא הייתה לי שום כוונה לפגוע בקרן ואני מצר על כך.