אמסלם ונגוסה, יישר כוחכם

תגיות: חגי הוברמן
חגי הוברמן , י"ד באדר ב תשע"ו

יישר כוחם של חברי הכנסת אברהם נגוסה ודוד אמסלם (הליכוד), ה'מורדים' החדשים, הנעדרים מההצבעות במליאת הכנסת במחאה על האי-תקצוב של העלאת בני הפלשמורה מאתיופיה.

המרד שלהם הוא מרד קדוש, אולי הכי קדוש. בעצם, מה פתאום מורדים? הם בכלל נאמנים. הכי נאמנים, נאמנים לאידיאולוגיה הציונית של מדינת ישראל. ולכן הראשונים שצריכים לתמוך בהם הם נאמני ארץ-ישראל. אם לפני 10 שנים חברי הכנסת מהליכוד שהתנגדו לעקירת גוש קטיף נקראו בשם השקרי 'המורדים', למרות שהם היו הכי נאמנים לאידיאולוגיה של הליכוד, כך גם נגוסה ואמסלם.  

אם נתניהו היה מודיע היום על נסיגה משטחי יהודה ושומרון, נכון שהיינו מצפים מכל חברי הכנסת של הליכוד 'למרוד' בו, להישאר נאמנים לערכי הציונות ולערכי הליכוד? זה בדיוק מה שעושים נגוסה ואמסלם. הציונות, מראשיתה, היתה מבוססת על שתי רגליים איתנות: עליה והתיישבות. ערך ההתיישבות כבר נשחק מזמן. לצערנו, דווקא ראש ממשלת הליכוד נתניהו שוחק גם את ערך העליה. זה לא פחות חמור מעקירת יישובים ונסיגה משטחי ארץ ישראל.

אם ראש הממשלה יכול להגיד משפט כמו "אין לנו כסף (להעלאת עולי אתיופיה – ח.ה.) בגלל המצב הביטחוני" (כמו שנחשף ביום רביעי בבוקר בגל"צ בהקלטה של דבריו) ועוד להוסיף בטון תקיף: "אי אפשר גם וגם וגם... אני קובע שיש דברים שקשורים בביטחון והם מקבלים קדימות", הוא רומס את אחד הערכים המרכזיים של הציונות מראשיתה - ערך העליה החופשית לארץ. פוסט ציונות הגרוע ביותר.

בשנים שמיד אחרי קום המדינה, מדינת ישראל לא היתה יותר עשירה מהיום. נהפוך הוא. המדינה שזה עתה נחלצה בעור שיניה מהמלחמה הקשה הראשונה על קיומה, עמדה בפני משבר כלכלי לא פשוט, מדיניות ה'צנע' המפורסמת. אבל כאשר עמדה האפשרות להעלות מיליון יהודים לארץ, ראש הממשלה בן-גוריון, זה שנתניהו כל כך מתאמץ להציג עצמו כתואם שלו, לא עשה חשבון של "אין לנו כסף בגלל המצב הביטחוני" למרות שלמדינה באמת לא היה כסף בגלל המצב הביטחוני. הוא הורה להעלות את כולם, גברים ונשים, ילדים וזקנים. וכשלא היה כסף לשיכונים הכניס את העולים למעברות עם כל ההשלכות הקשות של המהלך – אבל דאג שלא יהיה יהודי אחד ששואף לעלות לארץ ולא יוכל לעשות זאת. והקו הזה נמשך לאורך כל שנות המדינה. כל ראש ממשלה בדורו, אשכול וגולדה, בגין ושמיר, רבין ופרס, ראה את נושא העליה כאבן הפינה של המדינה.

עד ימי נתניהו.

ראש ממשלה שפועל נגד העליה, אינו ראוי להישאר על מקומו אפילו יום אחד. ממשלה שפועלת נגד הציונות, אין לה זכות קיום, ולא משנה  אם היא עוקרת יישובים או חוסמת יהודים. חברי הכנסת נגוסה ואמסלם מעבירים את המסר הזה ב'מרד' שלהם נגד הממשלה. יישר כוחם.