יהודה גליק אינו איש ימין

מרדכי יורבצקי , י"ח באדר ב תשע"ו

מרדכי יורבצקי
מרדכי יורבצקי
צילום: עצמי

בימים האחרונים, פעילי הר הבית תוקפים ומטיחים האשמות כבדות באיש הר הבית, יהודה גליק. בפוסט שהעלה גליק בעמוד הפייסבוק שלו כתב כי התנהגותו של החייל שחיסל את המחבל בחברון הינה "מזעזעת".

גליק ניסה להשליך את עמדתו השמאלנית (כן, זו ההגדרה) על כך שאין להשאיר את ה'מוסר וההומניות' כדבריו, למחנה שמאל ועל כך שהאכיפה נמצאת בידי צה"ל בלבד ולא ביד החייל או האזרח הקטן.

הנה וידוי קטן: חשבתי פעם שיהודה גליק הוא איש ימין. הוא גר בעתניאל (התנחלות בהר חברון. כן, התנחלות!), הוא עולה להר הבית (קרי מערער על השליטה הירדנית במקום ודוגל בשליטה יהודית במתחם ההר), ניסו להתנקש בו (כנראה על דעות הימין הקיצוניות בהם הוא מחזיק...) ועוד כמה סיבות טובות שגרמו לי, ואני מעריך שלרבים, לתייג במוחם את יהודה גליק (יש שיאמרו אף 'הרב') בתיקיית אנשי הימין לצד בנט, חגי סגל, קלמן ליבסקינד ומשה פייגלין וכל יתר מצביעי הליכוד וימינה הכוללים גם אותי הקטן ועוד כמה מיליונים קטנים לא פחות.

בערב ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק על יד מרכז בגין, לא הצלחתי להירגע. כותרות החדשות זעקו "פעיל ימין נורה בחזהו, סכנה ממשית לחייו" ולאחר שנודעה זהותו, ליבי החל לפעום בחוזקה. עם חולצת פיג'מה וקורי שינה רכבתי במהירות אל המניין האחרון בישוב ובסופו ביקשתי שיאמרו את שמו לתפילה. אחר כך, נשארתי בבית הכנסת וקרעתי את השמיים בתפילות. כל כך רציתי שיחיה וימשיך את פועלו המבורך. אני לא מתחרט כמובן על דבר מתוך כך, אבל הרגשתי צורך לשתף זאת כעת.

אתמול בערב, נפל דבר. פעיל מקדש ותיק, שלא אחשוף את שמו כאן, כתב כי "פעם הפעילות למען המקדש הקיפה רק את הקצה הימני הקיצוני ביותר. לשמחתנו, היום הפעילות התרחבה מאד, ואנו זוכים לראות בשורותינו אפילו שמאלנים קיצונים מאד, כגון יהודה גליק למשל". כך הגדיר הכותב את האדם המדובר, ודבר זה לא נתן מנוח לנפשי.

לאחר דין ודברים עם עצמי ועם עוד כמה, הגעתי למסקנה שהוא די צודק. בשנה האחרונה שמתי לב לעימותים רבים בין יהודה גליק לארנון סגל, ביניהם פרשיית בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב (שכזכור, נהרס כליל, לאחר מאבק בן שלושה שבועות במקום), המצלמות הירדניות בהר, חופש פולחן שווה ועוד.

בן הפרופסור הממושקף ובעל השיער האדמוני הנוהג לעלות להר הבית בקביעות שנים רבות, לבד מהשנה וקצת האחרונה, עד ממש לא מזמן - הינו פעיל זכויות אדם, לא איש ימין. נקודה. ואחרי הפוסט המפורסם אודות החייל מחברון, הדבר ברור כשמש ביום שמשי ונעים.